17 czerwca weszło w życie nowe prawo wprowadzające roczne urlopy rodzicielskie. Od tego momentu dłuższe urlopy będą przysługiwać obojgu rodzicom. Wprowadzenie rocznych urlopów rodzicielskich – popiera ogromna większość Polaków (91%), w tym dwie trzecie (68%) w sposób zdecydowany.
Dłuższe urlopy rodzicielskie są pozytywnej odbierane przez kobiety, niż mężczyzn (73% kobiet i 63% mężczyzn udzieliło odpowiedzi „zdecydowanie tak”). Rodzice młodszych są bardziej zadowoleni z nowych rozwiązań, niż rodzice starszych dzieci (77% z nich udzieliło odpowiedzi „zdecydowanie tak” wobec 69% wśród pozostałych).
Opinie mężczyzn o nowych rozwiązaniach urlopowych
Jedna trzecia respondentów uważa, że niewielka część ojców skorzysta z takiego prawa, a co czwarty respondent sądzi, iż jedynie nieliczni (24%). 18% badanych jest zdania, że z prawa do urlopów rodzicielskich skorzysta większość uprawnionych do tego mężczyzn, a co szósty (16%) – że mniej więcej połowa. Respondenci uważający, że urlopy rodzicielskie zyskają na popularności wśród mężczyzn (że skorzysta z nich co najmniej połowa), częściej niż pozostali sądzą, iż poprawią one sytuację kobiet na rynku pracy, rzadziej zaś, że ją pogorszą. I odwrotnie – respondenci, którzy sądzą, że mężczyźni nie będą korzystali z prawa do takich urlopów lub że będą to robić sporadycznie, częściej wyrażają przekonanie, iż urlopy nie będą sprzyjać sytuacji zawodowej kobiet, rzadziej – że poprawią ich sytuację. Polacy niemal jednogłośnie popierają wprowadzenie rocznych urlopów rodzicielskich. Mimo to respondenci sądzą, że urlopy nadal w większości przypadków będą przygotowywane przez kobiety. Mimo to respondenci na ogół są przekonani, że wprowadzenie rocznych urlopów rodzicielskich nie zmieni sytuacji kobiet na rynku pracy
źródło: Małgorzata OMYŁA-RUDZKA, CBOS