Jak wystawić zaświadczenie o zatrudnieniu oraz zarobkach dla pracownika?

Zaświadczenie o zatrudnieniu oraz zarobkach to dokument, po który bardzo często zgłaszają się pracownicy. Jest on niezbędny np. podczas zakupów na raty czy składania wniosku o przyznanie kredytu. Warto więc wiedzieć, co powinien zawierać i jak należy go skonstruować. Każdy pracodawca może bowiem stosować własne zasady dotyczące sporządzania zaświadczenia.

 

 

Czym dokładnie jest zaświadczenie o zarobkach i zatrudnieniu?

 

Zaświadczenie o zatrudnieniu oraz zarobkach to dokument wystawiany na rzecz pracownika przez pracodawcę. Jego głównym celem jest potwierdzenie wykonywanej pracy oraz tego, ile konkretna osoba zarabia. Taki dokument jest niezbędny m.in. podczas sprawdzania przez bank zdolności kredytowej. Na jego podstawie instytucja finansowa jest w stanie określić, czy może przyznać zobowiązanie konkretnemu klientowi.
Takie zaświadczenie jest najczęściej ważne od 1 do 3 miesięcy. Trzeba pamiętać o tym, że dokument ten jest wydawany na wniosek pracownika. Nie można odmówić jego wydania, gdyż może być to potraktowane jako działanie na niekorzyść pracownika. Nie obowiązuje także limit wydanych zaświadczeń.

 

 

Zaświadczenie o dochodach – czym się różni?

 

Bardzo często zaświadczenie o zarobkach i zatrudnieniu jest mylone z zaświadczeniem o dochodach. W rzeczywistości są to dwa różne dokumenty. Ten drugi jest wystawiany przez Urząd Skarbowy. Jest potwierdzeniem osiągniętych dochodów z ostatniego roku podatkowego. Można go otrzymać bezpłatnie. Bardzo często jest on potrzebny w przypadku:

 

• ubiegania się o przyznanie kredytu,
• rozliczania dotacji,
• podpisywania umowy na leasing,
• sprawy sądowej o zasądzenie alimentów.

 

Jest to dokument urzędowy ważny przez 3 miesiące, wydawany na wniosek podatnika. Aby go uzyskać, niezbędne jest złożenie go w formie elektronicznej lub osobiście w urzędzie. W takim zaświadczeniu znajdują się dane identyfikacyjne podatnika oraz podmiotu, który go wydaje oraz informacja o sumie osiągniętych dochodów. Co ważne, w takim zaświadczeniu nie ma informacji na temat źródła dochodu. Więcej cennych informacji na temat tego dokumentu można znaleźć pod adresem https://finanse.rankomat.pl/poradniki/jak-uzyskac-zaswiadczenie-o-dochodach/.

 

 

Co powinno zawierać zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach?

 

Mimo że nie obowiązuje jeden wzór takiego zaświadczenia, to powinny się w nim znaleźć następujące informacje:

• dane personalne pracownika,
• nazwa i adres pracodawcy,
• miejscowość i data wystawienia,
• szczegółowe dane dotyczące zatrudnienia (stanowisko, rodzaj umowy, staż pracy itd.),
• wysokość zarobków.

 

W takim dokumencie powinien także znaleźć się zapis dotyczący tego, czy pracownik ma zajęcia komornicze oraz czy przebywa na okresie wypowiedzenia. Zaświadczenie musi zostać podpisane przez pracodawcę lub osobę do tego upoważnioną.

W części dotyczącej wysokości zarobków należy uwzględnić nie tylko podstawowe miesięczne wynagrodzenie brutto, ale także wszystkie dodatki i inne świadczenia pieniężne, które otrzymuje pracownik. Taki dokument może obejmować konkretny okres, np. ostatnie 3 lub 6 miesięcy. Wszystko zależy od tego, jakie są konkretne wymagania instytucji, w której ma być on złożony.

 

 

Inne rodzaje zaświadczeń – kiedy mogą być potrzebne?

 

Zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach oraz dochodach to tylko dwa z wielu tego rodzaju dokumentów, jakie mogą być potrzebne w różnych sytuacjach. Warto przyjrzeć się im nieco bliżej.
Zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami jest wystawiane podatnikom, którzy wywiązują się z obowiązku terminowej spłaty zobowiązań. Najczęściej wnioskują o niego podmioty prowadzące działalność gospodarczą, które ubiegają się o kredyty inwestycyjne lub dotacje. Jest ono wystawiane przez Urząd Skarbowy. Z kolei Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wydać zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami ZUS.

W przypadku ubiegania się o kredyt hipoteczny pracodawca niekiedy wystawia promesę. Jest to dokument określający, że na chwilę jego sporządzenia nie ma przesłanek, które uniemożliwiałyby przedłużenie umowy z pracownikiem na kolejny okres. Takie zaświadczenie jest najczęściej potrzebne w przypadku umów na czas określony.

 

 

Zarobki a kredyt – jaki mają wpływ na decyzję banku?

 

Sprawdzenie zdolności kredytowej to jeden z obowiązków banku, w którym złożono wniosek o przyznanie pożyczki. Jednym z czynników, które mają wpływ na decyzję instytucji finansowej, jest wysokość zarobków. To od nich zależy bowiem, czy klienta stać na spłacanie zobowiązania w terminie. Dla banku ważne jest także źródło dochodów oraz staż pracy u konkretnego pracodawcy.

 

Każda instytucja finansowa może stosować własne zasady oceny wiarygodności klienta, jednak to właśnie zatrudnienie oraz wysokość zarobków zawsze mają duży wpływ na decyzję. Dobrym pomysłem jest złożenie wniosku w więcej niż jednym banku, co nieco zwiększa szansę na kredyt. Najlepsze oferty można znaleźć dzięki porównywarce dostępnej pod adresem https://finanse.rankomat.pl/kredyty/. To praktyczne narzędzie, które pozwala szybko i wygodnie znaleźć najatrakcyjniejszą propozycję.

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0