Kredyt konsolidacyjny – czym jest i kiedy można z niego skorzystać?

Duża liczba zaciągniętych pożyczek i kredytów może wywołać spore trudności finansowe. Na szczęście, aby miesięczne raty nie przekroczyły możliwości domowego budżetu, można skorzystać z tak zwanego kredytu konsolidacyjnego. Czym jest taki produkt i w jakich przypadkach można z niego skorzystać?

 

Kredyt konsolidacyjny to standardowy element oferty produktowej banków. Dzięki niemu, zamiast płacić kilka rat różnym instytucjom, można regulować jedną w jednym banku. To duża wygoda, ale przede wszystkim mniejsze obciążenie dla domowego budżetu. Istota takiego kredytu polega bowiem na tym, że jedna nowa rata jest mniejsza, niż suma wszystkich wcześniej płaconych rat. Co jeszcze warto wiedzieć o takim rozwiązaniu.

 

Co to jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny działa w pewnym sensie podobnie do klasycznych pożyczek i kredytów. Tak samo i one wiąże się z pożyczeniem pieniędzy, które następne trzeba spłacić w ramach comiesięcznych rat. Różnica polega na tym, że pożyczone środki są przeznaczane na konkretny cel, czyli spłatę zobowiązań w innych instytucjach. W praktyce, klient zaciągający kredyt konsolidacyjnie nie otrzymuje nawet przelewu środków – trafiają one bezpośrednio do jego dotychczasowych kredytodawców i pożyczkodawców. Od tego momentu klient spłaca jedno, nowe zobowiązania, ale ma ono dłuższy termin spłaty i zarazem niższą miesięczną ratę. Dzięki temu może łatwiej zarządzać domowym i nie jest tak narażony na ryzyko utraty płynności.

 

Kto może skorzystać z kredytu konsolidacyjnego?

Z kredytu konsolidacyjnego teoretycznie może skorzystać każdy, kto posiada jakiekolwiek zobowiązania w bankach i firmach pożyczkowych. W praktyce, aby móc otrzymać taki produkt, trzeba przejść standardową procedurę kredytową. Inaczej mówiąc, zanim bank skonsoliduje zobowiązania, najpierw sprawdzi sytuację finansową klienta, a także  jego historię spłaty zobowiązań. Oznacza to, że osoby, które mają negatywny wpisy do BIK-u lub niskie bądź niewielkie dochody, musza liczyć się z odmowną decyzją kredytową. Jak zatem widać, jest to kredyt przeznaczonych dla tych, którzy jeszcze nie mają trudności w spłacie i chcą się zabezpieczyć na wypadek pogorszenia kondycji finansowej.

 

Rodzaje kredytu konsolidacyjnego

Warto wiedzieć, że kredyt konsolidacyjny występuje w dwóch różnych wariantach: gotówkowym oraz hipotecznym. Gotówkowy kredyt konsolidacyjny jest łatwiejszy do uzyskania, ale wiąże się za to z większymi kosztami i krótszymi okresami spłaty. Z tych względów może się sprawdzić głównie w przypadku stosunkowo niedużych zobowiązań, nieprzekraczających kilkunastu tysięcy złotych.

Hipoteczny kredyt konsolidacyjny jest tańszy i może mieć nawet 20-letni okres spłaty, dzięki czemu jest przeznaczonych dla tych, którzy borykają się z poważniejszym zadłużeniem, rzędu kilkudziesięciu, czy nawet kilkuset tysięcy złotych. By móc z niego skorzystać trzeba jednak posiadać własną nieruchomość, na który będzie można ustanowić hipotekę na rzecz kredytodawcy.

 

Czy warto sięgnąć po kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny można przeznaczyć na spłatę niemal dowolnych zobowiązań: pożyczek gotówkowych, zakupów na raty, limitu w koncie, karty kredytowej, a nierzadko nawet pożyczki pozabankowej. Samą konsolidacją, w zależności od oferty banku, można objąć dwa, trzy, a nawet wszystkie posiadanie produkty finansowe. To duża wygoda, ale warto pamiętać, że kredyt konsolidacyjny nie zawsze musi okazać się dobrym rozwiązaniem.

Kredyt konsolidacyjny wydłuża okres kredytowania, a to powoduje z kolei wzrost całkowitego kosztu zobowiązań. Dlatego, aby skorzystanie z niego było faktycznie opłacalne, musi on wiązać się z atrakcyjnymi warunkami finansowania – czyli niskim oprocentowaniem oraz niską prowizją za przyznanie kredytu.

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0