Executive Search Kraków – kim jest i czym zajmuje się headhunter?

Executive Search Kraków to fraza, która coraz częściej pojawia się w wyszukiwarkach internetowych i nie tylko. Miasto to staje się bowiem, pod względem tej usługi, jednym z przodujących polskich miast. Rośnie nie tylko liczba firm zajmujących się przebiegiem procesu rekrutacji, ale i osób, które oferują swoją pomoc w aktywnym poszukiwaniu idealnego pracownika. To znani już w polskim środowisku headhunterzy.

Dzisiejsze poszukiwanie pracownika wymaga zdecydowania, a nawet bezwzględności. W związku z tym coraz większa liczba pracodawców decyduje się na korzystanie z usług rekrutacyjnych, jakie oferują specjalistyczne firmy. Ich zaangażowanie, doświadczenie, precyzja oraz znajomość rynku gwarantują najwyższą jakość świadczonych w tym zakresie usług. Dlatego też Executive Search staje się stopniowo coraz bardziej popularny. Małopolskie miasto pełne korporacji, przedsiębiorstw i małych działalności gospodarczych jest znakomitym źródłem popytu na usługi headhunterów.

Specjalista pilnie poszukiwany! – usługa Executive Search Kraków

Podstawą aktywnego poszukiwania pracy jest Executive Search. Polega on na identyfikowaniu i docieraniu do kandydatów pasywnych w sferze poszukiwania pracy. Najczęściej jego celem jest znalezienie wysoko wykwalifikowanych specjalistów danej dziedziny. Ze względu na posiadane umiejętności, kompetencje i kwalifikacje zwykle posiadają oni już pracę, dlatego też nie są zainteresowani procesami rekrutacji. W związku z tym należy przekonać ich do nowej pracy. Przebiegiem tego procesu zajmują się łowcy głów (ang. headhunters). Executive Search w Krakowie staje coraz bardziej znany w związku z rosnącą liczbą firm zajmującą się poszukiwaniem talentów. Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się również na outsourcing procesów rekrutacyjnych, dzięki czemu zapotrzebowanie na tego typu usługi ciągle wzrasta.

Ponieważ pracodawcy mają często wygórowane i nierealne wymagania co do potencjalnych pracowników, headhunterzy starają się je urzeczywistnić i dopasować do realnej sytuacji na rynku. Ekspert odpowiednio odczytuje potrzeby pracodawcy i pracownika, łącząc je i dopasowując je do siebie. Ta działalność pochłania ogromną ilość czasu, dlatego też pracodawcy nie robią tego samodzielnie.

Kim jest i czym zajmuje się headhunter?

Headhunter to osoba, która na zlecenie przedstawiciela rekrutującej firmy, poszukuje najbardziej odpowiedniego kandydata na potencjalnego pracownika. Nie czeka on biernie na napływające do firmy zgłoszenia, ale sam dociera do interesujących go osób. To on rozgląda się za najlepszym kandydatem we wszystkich możliwych źródłach, wykonując tak zwany research, zbiera CV, przeprowadza rozmowy telefoniczne i wstępne rozmowy kwalifikacyjne, by ostatecznie wybrać kilku najlepiej rokujących kandydatów. Ich kandydatury przedstawia następnie zleceniodawcy, czyli firmie, która ma w planach zatrudnienie kolejnego pracownika. Na wszelki wypadek wykonuje on również listę kandydatów rezerwowych. Zdarza się bowiem i tak, że z różnych powodów najlepsi kandydaci rezygnują z uczestnictwa w rozmowach kwalifikacyjnych.

executive search

Aby zostać headhunterem, nie wystarczy dobra znajomość rynku pośrednictwa pracy. Powinien posiadać on ponadto wiedzę branżową, odpowiednie doświadczenie i określone cechy osobowości. Łowcami głów najczęściej zostają osoby kontaktowe, otwarte, energiczne, kreatywne, aktywne zarówno w świecie wirtualnym, jak i rzeczywistym oraz cierpliwe. Mile widziane są odpowiednie umiejętności społeczne oraz interpersonalne. Łatwość prowadzenia rozmów i negocjacji jest niezaprzeczalnym atutem na tym stanowisku. Najczęściej headhunterami zostają osoby, które studiują takie kierunki jak: kierowanie zasobami ludzkimi, psychologia lub socjologia.

Ścieżka zawodowa łowcy głów zaczyna się od pozycji badacza. Najpierw dokonuje on rozeznania rynku i wyszukuje potencjalnych kandydatów. Następnie zostaje konsultantem, by uczestniczyć i przeprowadzać samodzielnie pierwsze rozmowy. Kolejno staje się starszym konsultantem i – finalnie – headhunterem. Dobry headhunter dobrze zarabia. Jego pensja uzależniona jest bowiem od doświadczenia i jakości wykonywanych przez niego projektów. Zwykle wynosi ona od 30 do 50% kwoty rocznego wynagrodzenia poszukiwanego pracownika. Dlatego też im lepszego pracownika szuka, tym lepsze uzyskuje zarobki. Wiadomo bowiem, że na najwyższych stanowiskach zarabia się najwięcej. Za wykonanie złożonego lub wybitnie trudnego zlecenia otrzymuje ponadto prowizję.

Jak zostać „złowionym”?

Możesz świadomie kierować swoją karierą zawodową i dzięki temu co jakiś czas zyskiwać nowe oferty pracy za pośrednictwem headhunterów. Wystarczy, że spełnisz kilka warunków. Zdając sobie sprawę z własnych umiejętności, powinieneś potrafić określić swoją wartość i cel własnej drogi zawodowej. Nie bez znaczenia jest również stosunek do zmiany pracy. Wielu z nas obawia się zmian, w związku z czym tkwimy w rzeczywistości, która niekoniecznie nam odpowiada. Zauważając ten fakt, warto samodzielnie zainicjować kontakt z headhunterem. Nie należy jednak być nachalnym. Wystarczy odpowiednio przedstawić mu swoją osobę i ewentualnie przypomnieć o swojej kandydaturze raz na kilka miesięcy. Rynek pracy jest na tyle elastyczny, że pracodawcy ciągle poszukują do swoich szeregów nowych osób. W końcu będzie potrzeby im ktoś o Twoich umiejętnościach i wiedzy.

Przydatne w procesie budowania własnej marki są social media i panele typu Linkedln. Ponadto, takie działania jak udzielanie się na forach, prowadzenie branżowego bloga, wpisy w mediach społecznościowych,  prezentacja zainteresowań i aktywności podejmowanych zawodowo, sprzyjają zwiększeniu szans bycia dostrzeżonym. Ważne jest, by Twoje CV dotarło do któregoś z łowców. Nawet jeśli nie zaproszą Cię na rozmowę kwalifikacyjną, Twoje dane będą wprowadzone do bazy, a z niej dzieli Cię już tylko krok od lepszego stanowiska pracy i drogi do kariery. Zaangażowanie i konkret to coś, co łowcy głów lubią najbardziej.

Sowelo Consulting i headhunting

Headhunting istnieje na polskim rynku od 1989 roku, w związku z czym jest dość młodą branżą.. Wzrost gospodarczy powoduje rosnące zainteresowanie usługami rekrutacyjnymi. Wybór strategii, metod i narzędzi rekrutacyjnych nie jest tak łatwy, jak mógłby się wydawać. Dlatego też warto zostawić go specjalistom.

Executive Search w Krakowie znajdziemy między innymi w ofercie firmy Sowelo Consulting. Zatrudnia ona łowców talentów, którzy zajmują się profesjonalnym poszukiwaniem kandydatów do pracy również wśród osób już aktywnych zawodowo. Motywują ich do udziału w procesie rekrutacji, przeprowadzają odpowiednie rozmowy oraz wykorzystują różnorodne środki do zainteresowania kandydatów ofertą złożoną przez klienta.

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0