2020 rokiem Evidence Based HRM?

Jeśli wiesz CO działa, możesz to powielać. Jeśli wiesz DLACZEGO działa, możesz tworzyć nowe. O wykorzystywaniu badań naukowych w praktyce zawodowej, przykładach interesujących publikacji i planach promocji badań w 2020 roku opowiada Radek Czahajda, autor podręcznika Evidence Based HRM.

Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria

Słowa Boltzmana, wypowiedziane ponad 100 lat temu mają teraz jeszcze większe znaczenie. Świat pędzi do przodu, a my, goniąc go, nie mamy czasu na stosowanie niesprawdzonych rozwiązań. Dlatego postanowiłem zająć się przybliżaniem praktykom badań, które odpowiadają na ich aktualne wyzwania zawodowe. Czytam dziesiątki publikacji i wybieram z nich te, które mogą być od razu wykorzystane w praktyce. Poniżej zebrałem kilka przykładów badań, które otrzymali w ostatnich tygodniach subskrybenci newslettera Evidence Based HRM.

  1. Zespół pod przewodnictwem Howarda J. Kleina odkrył, że praktyka przydzielania buddiego, czyli osoby, która będzie zawsze dostępna nowemu pracownikowi w razie pytań, jest najskuteczniejszą formą wsparcia początkującego pracownika, ocenianą wyżej niż na przykład przydzielanie wysoko postawionego w hierarchii firmy mentora.
  2. Nie jesteśmy w stanie retrospektywnie badać motywacji. Jej źródła wskażemy dość dokładnie tylko w momencie, gdy czujemy się zmotywowani. Metodę badania motywacji przez opowiadanie sytuacji, w których pracownicy byli zmotywowani/zdemotywowani możemy poznać w badaniach Kirchmayer i Fraticovej. To gotowe narzędzie do wdrożenia w codziennej pracy.
  3. Asynchroniczne rozmowy rekrutacyjne okazują się bardzo skuteczną formą selekcji, która nie jest już źle odbierana przez kandydatów. Nie tylko oszczędzają nam czasu, ale pozwalają uniknąć błędów poznawczych i w rezultacie przyjąć lepszych pracowników, o czym możemy poczytać w badaniach Langera.
  4. Pracownicy często nie radzą sobie z organizacją czasu pracy, brakuje im przerw i w konsekwencji powoli wypalają się przez niewłaściwe wykorzystanie energii. Interwencje, które ich w tym wspierają, takie jak gadżety sugerujące, że czas na przerwę, lub organizacja wspólnych przerw są prostymi i skutecznymi sposobami na rozwiązanie tego problemu, co potwierdziły badania De Blooma.

W każdym tygodniu odbiorcy newslettera otrzymują kolejną porcję badań w interesujących ich obszarach i będą je dostawać również w 2020 roku. Mimo, że miał to być początkowo newsletter dla czytelników czekających na premierę książki Evidence Based HRM, jego pozytywny odbiór zachęcił mnie do kontynuowania tych działań i udostępnienia szerszej publiczności. Do newslettera można się dopisać bezpłatnie pod tym adresem.

 

Zdobądź egzemplarz Evidence Based HRM

W podręczniku Evidence Based HRM opracowałem ponad 100 badań z obszaru HRM spośród tysięcy, które przeczytałem przygotowując tę książkę. Jej zakup jest inwestycją w dalszy rozwój HR opartego na dowodach w Polsce i pozwoli mi realizować kolejne działania w tym obszarze w 2020 roku. Przedsprzedaż w niższej cenie trwa tylko do 16.12. Książkę można kupić na tej stronie.

Książkę można też zdobyć w specjalnym konkursie. Chciałbym pokazać czytelnikom na czym polega moja praca, dlatego zapraszam Was do małego doświadczenia. Zajrzyjcie do publikacji na temat działań niwelujących negatywny wpływ siedzącej pracy na zdrowie pracowników i dajcie mi znać na maila lub przez LinkedIn czego się z niej dowiedzieliście? Spośród nadesłanych odpowiedzi wybiorę 3 osoby, które otrzymają bezpłatny egzemplarz podręcznika Evidence Based HRM. Na zgłoszenia czekam tylko do piątku, 13.12, po czym wybiorę szczęśliwców 🙂

Książka jako usługa

Podręcznik Evidence Based HRM to wiele więcej niż książka. Rozwój ekspercki jest bardzo trudnym i złożonym wyzwaniem. Kupujemy dziesiątki książek, kursów, zapisujemy się na studia podyplomowe, czytamy setki artykułów eksperckich, odwiedzamy kolejne konferencje branżowe, jednak żadna z tych form rozwoju nie jest dobrze dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb. Pisząc podręcznik Evidence Based HRM kierowałem się pytaniami, które dostałem od praktyków, żeby mówić tylko o tym, co ważne. Każdy artykuł dodatkowo opatrzony jest komentarzem osoby pracującej na co dzień w danym obszarze, żeby omawiane badania były jak najbliżej praktyki.

Największą wartością w interakcji z tą książką będzie grupa dla czytelników, w której będziemy dyskutować o poszczególnych artykułach i odpowiadać na nowe pytania, które pojawią się w trakcie lektury. To połączenie teorii z praktyką i angażująca forma interakcji z wiedzą zapisaną na stronach podręcznika będzie czymś, co znacznie zwiększy wartość, jaką każdy z odbiorców zdobędzie w czasie lektury dla siebie. 

Do zobaczenia w tej grupie!

Radek

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0