BlogiEmployer BrandingKomunikacjaMotywacjaRekrutacja

Dzień z życia kuriera

Zastanawiasz się nad pracą kuriera? Sprawdź, jak wygląda dzień z jego życia, a także co jest niezbędne, by zacząć karierę, jako kurier.

Czego potrzeba, by zostać kurierem? Jakie cechy charakteru sprawiają, że dana osoba będzie lepiej nadawała się do pracy, jako kurier, niż ktoś inny? Sprawdź, jak wygląda dzień kuriera, a także jakie konkretnie warunki trzeba spełnić, by znaleźć zatrudnienie jako kurier.

Cechy kuriera

Z pewnością plusem będzie doskonała organizacja czasu pracy, zamiłowanie do porannego wstawania, dobra pamięć, a także umiejętność pracy pod presją czasu. To ostatnie jest szczególnie istotne, we wszystkich okresach świątecznych, gdy praca kuriera staje się naprawdę stresująca.

Osoba, która planuje pracę, jako kurier powinna także dobrze prowadzić samochód, a także mieć łatwość orientowania się w mieście, jak i w swoim regionie. Każdego dnia kurierowi przydadzą się także zdolności interpersonalne, które pozwolą na łatwiejszą komunikację z klientem, a także innymi osobami, które mogą mu ułatwić pełnienie codziennych obowiązków.

Jak wygląda dzień kuriera?

Dzień kuriera zaczyna się zazwyczaj wcześnie rano, nawet koło godziny 6:30. Dokładny rozkład porannych odpraw uzależniony jest od firmy, w której pracuje kurier. Zazwyczaj o 8:00 rano kurier jest już w drodze, a przed wyjechaniem czeka go jeszcze odprawa, sortowanie przesyłek i ułożenie ich w samochodzie, by dopiero ruszyć w drogę!

Odprawa

W czasie odprawy kierownik bądź koordynator serwisu kurierskiego sprawdza, czy wszyscy stawili się do pracy na czasie, mają stroje firmowe, identyfikatory, a także czysty samochód. To szczególnie ważne aspekty, zważywszy na to, że kurier jest wizytówką firmy, dla której pracuje. To on jest pośrednikiem między firmą a klientem.

Sortowanie przesyłek

Po odprawie przychodzi czas na sortowanie wysyłek. Na tym etapie kurier sprawdza, czy przesyłki nie są uszkodzone, a także czy są odpowiednio przypisane do jego rejonu. Sortowanie to moment, w którym kurier może wychwycić wszystkie nieprawidłowości, jak i szybko je zgłosić.

Rozwiezienie paczek

Po dokładnym przesortowaniu przesyłek kurier układa paczki w samochodzie i wyjeżdża z oddziału. Każdy kurier ma przydzielony określony rejon, które poznanie zajmuje mu zazwyczaj kilka tygodni.

Kurierowi przyda się nie tylko znajomość ulic, skrótów, przejazdów, czy numeracji budynków, a także nawiązywanie relacji z dozorcami, czy recepcjonistami. Dzięki temu rozwiezienie przesyłek może być łatwiejsze i mniej czasochłonne.

Powrót do oddziału

Po rozwiezieniu przesyłek czas na powrót do oddziału, w którym następuje tzw. rozliczenie z manifestu. Dopiero po tym rozliczeniu kurier może oficjalnie zakończyć dzień swojej pracy.

Jakie warunki trzeba spełnić, by zostać kurierem?

By zostać kurierem, należy mieć czynne prawo jazdy i własny samochód — najlepiej BUS. Często wymagana jest gotowość do założenia własnej działalności gospodarczej. Aktualnie kurierzy pracują na tabletach, dlatego konieczna jest ich podstawowa znajomość.

Praca jako kurier to praca odpowiedzialna, która nie polega tylko i wyłącznie na przewiezieniu przesyłki z punktu A do B. Istotna jest interakcja z klientem, a także jego zadowolenie z usługi. Tym samym dobry kurier, nie tylko będzie świetnym kierowcą i osobą, która doskonale orientuje się w mapie miasta, ale także pracownikiem, który ma dobry kontakt z klientem.

 

 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0