Nagradzanie pracowników – droga do zaangażowania?

Zadowolenie Twojego zespołu jest kluczowe. Wpływa na wiele innych dlatego warto wiedzieć, jakie są metody nagradzania – od tych materialnych, po pozafinansowe. Które dadzą więcej korzyści?

Kiedy w 1993 roku Alfred Kohn stworzył publikację: Why Incentive Plans Cannot work? już doszedł do wniosków, że nagroadzenie pracowników są wszechobecne, ale dają tylko jedno: tymczasową zgodność.

Odrobinę później Harvard Business Review skonsultował się z 9 ekspertami z wielu dziedzin na temat roli nagród w miejscu pracy. Wszyscy oni zgodnie utrzymują, że „istnieją warunki, w których nagrody mogą zwiększyć zaangażowanie i kreatywność”.

Nagradzanie: działa czy nie działa 

Więc… czy nagradzanie faktycznie działają? Jeśli zostaną przydzielane poprawnie – tak. Nikogo nie dziwi chęć bycia docenianym, w związku z tym nagradzanie swoich pracowników za dobrze wykonaną pracę ma kluczowe znaczenia dla ich motywacji. 

Twój zespół jest Twoim największym atutem. Powinieneś więc traktować jego członków tak samo. Uznanie dla najcenniejszych pracowników zachęci do lojalności i pozytywnie wpłynie na jakość otrzymywanej pracy.

Materialne nagrody 

Dyskusja pozostaje: czy lepiej postawić na te materialne? Czy niematerialne? Które są bardziej skuteczne? 

Wśród najpopularniejszych finansowych nagród wymienia się tymczasowe zwiększenie wynagrodzenia(na przykład premie), stałe zwiększenie wynagrodzenia, czy coraz popularniejsze – udział w akcjach spółki. Są rodzajem namacalnego podziękowania za dobrze wykonaną pracę. Są często przyznawane w oparciu o wynagrodzenie oraz godziny pracy. 

Tymczasowe zwiększenie wynagrodzenia często jest sezonowe – związane z wakacjami czy świętami. 

Zdecydowaną zaletą tego typu rozwiązań jest fakt, że są proste. Wymagają jedynie obliczenia wysokości bonusu czy podwyżki oraz przekazania jej pracownikowi. 

Nagradzanie niematerialne=nienamacalne?

Ogólnie mówiąc, firmy stosują nagradzanie pozafinansowe, aby pracownik czuł, że jest z firmą związany. Z negatywnego punktu widzenia – sprawia to, że odejście wiąże się z wieloma niedogodnościami. Z pozytywnego – pracownik czuje się bardziej komfortowo w firmie. Ważne jest to, aby nagrody były wymiernie. Są to fizyczne nagrody, które pracownik może dotknąć, zatrzymać, wydać lub wykorzystać w znaczący sposób. Często są rodzajem promocji, jako bonusy i część przeglądu wyników na koniec roku.

Jednak najistotniejszą kwestią w wyborze odpowiednich nagród dla firmy są potrzeby i aspiracje pracowników. Nie każdy doceni bilety do teatru, ale też nie wszyscy skorzystają z bonusów restauracyjnych. Dopilnuj, aby Twoi pracownicy czuli, że praca na nagrody są tego warte. 

Program poleceń pracowniczych Pepperto 

Program poleceń pracowniczych Pepperto opiera się na gratyfikacji pozafinansowej, właśnie po to, żeby pracownicy czuli się bardziej związani z firmą. Możesz kafeterię dostosować do potrzeb swojej firmy. Polecający wybierają nagrody, na które zbierają punkty przez sezon i po jego zakończeniu otrzymują nagrody. 

Pracownicy mogą zbierać punkty indywidualnie lub zespołowo i pracować na wspólnym celem. Nagrody indywidualne mogą być dystrybuowane przez platformy benefitowe oraz karty przedpłacone. 

Pepperto jest prostym sposobem na połączenie przyjemnego z pożytecznym – zyskujesz nie tylko większe zaangażowanie pracowników i szerszą pulę talentów, ale także zadowolenie swoich najcenniejszych zasobów. 

Nieważne, którą formę nagradzania wybierzesz. Bardziej doceniani pracownicy są lojalni, skłonni pozostać w firmie na dłużej i często bardziej produktywni. Inwestowanie w szczęśliwą i produktywną siłę roboczą jest dobrym biznesem i się opłaci.

Odwiedź nas na www.pepperto.com i zobacz, jakie masz możliwości. 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0