Raport „Zaangażowanie pracowników w Polsce w 2022”

Według raportu opublikowanego przez firmę Enpulse dnia 10.03, który dotyczy poziomu zaangażowania pracowników w Polsce w 2022 roku, 1 na 3 ankietowanych deklaruje, że praca jest dla niego źródłem nadmiernego stresu. Z roku na rok ta liczba wzrasta.

 

„Zaangażowanie 2022. Raport” to coroczna publikacja wyników badania na podstawie danych zebranych na platformie Enpulse. W badaniu wzięło udział prawie 8 000 pracowników, reprezentujących zróżnicowane branże, dane zbierane były w interwałach miesięcznych – pozwala to na bieżąco śledzić zmiany powodowane zewnętrznymi czynnikami (w ostatnim czasie są bardzo istotne – Covid19, wojna na Ukrainie, inflacja etc.).

 

Rosnący poziom stresu, brak dostatecznego doceniania (37% badanych nie czuje się odpowiednio docenionych przez swoich przełożonych), stanowią ogromne wyzwanie dla właścicieli i zarządzających organizacjami. Relacje z bezpośrednim przełożonym są istotne dla większości badanych, a 73% ankietowanych mówi otwarcie o tym, że uznanie okazywane przez bezpośredniego przełożonego jest dla nich ważne.

 

Maja Gojtowska – ekspert ds. Employer Brandingu: Z raportu wynika, że o prawie 10 punktów procentowych wzrosło poczucie wywierania presji na pracowników przez szefów! To wynik bardzo niepokojący. Mniej pracowników niż przed rokiem ma poczucie, że przełożony docenia ich potencjał, mniej przyznaje, że przełożony przekazuje im konstruktywną informację zwrotną na temat ich pracy. W tegorocznym badaniu widoczny jest też spadek wyników dotyczących atmosfery w firmach, która od lat oceniana była przez pracowników bardzo wysoko, a pracodawcy chętnie wykorzystywali ją w komunikacji rekrutacyjnej.

 

W tegorocznym badaniu, aż 12% respondentów, udzieliło odpowiedzi świadczących o tym, że są oni całkowicie niezaangażowani. Obniżonym poziomem zaangażowania charakteryzuje się 35% badanych. Co to oznacza dla pracodawców? Częstsze absencje, większy poziom rotacji, a co za tym idzie koszty z nią związane. Amerykański Instytut Gallupa oszacował niedawno (badania z 2022 roku) że niezaangażowani pracownicy kosztują 11% globalnego PKB.

 

Monika Smulewicz – ekspert prawa pracy: Jak wynika z raportu Enpulse, aż 68% badanych jest zdeterminowanych, by w pracy dać z siebie wszystko. 71% docenia to, że mogą uczyć się w pracy nowych rzeczy! Czyż nie z takim zespołem chcielibyśmy pracować?! Tymczasem grupa pracowników niezaangażowanych nie sprawdza się w tym co robi, nie wykazuje przy tym energii czy pasji. Po prostu robią co do nich należy, są nieszczęśliwi, a swoje frustracje często uzewnętrzniają, np. podważając osiągnięcia ich zaangażowanych kolegów i koleżanek.

 

 

Zaangażowanie pracowników w 2023 roku – co nas czeka?

 

Pracodawcy po raz kolejny podejmą szereg wyzwań. Zmiany w przepisach prawa pracy (uregulowanie pracy zdalnej), podwyżka płacy minimalnej (wg. Badań GUS dotyczy 2 mln osób) to tylko początek. Działy HR będą musiały stale konkurować o zatrzymanie wartościowych pracowników, a także przyciągnięcie nowych talentów. Paradoksalnie sytuacja ekonomiczna w kraju może w tym pracodawcom pomóc. Mimo że w raporcie czytamy, iż 58% badanych zamierza przez najbliższe 2 lata pozostać u obecnego pracodawcy, a jest to wynik gorszy od ubiegłorocznego o 5p.p., sytuacja może się szybko zmienić. Coraz więcej osób deklaruje, że ważna dla nich jest stabilizacja oraz bezpieczeństwo, a to zdecydowanie powstrzymuje przed szukaniem nowej pracy. Będziemy również świadkami ulepszania procesów komunikacji oraz międzypokoleniowego docierania się. Szeroko omawiany w mediach problem z pokoleniem Z będzie powoli rozwiązywany – nie istnieje tutaj alternatywa. Organizacje muszą także popracować nad spadająca rolą pracy zespołowej. Coś co kiedyś pomagało rozwiązywać problemy, było istotnym elementem tworzenia przewagi konkurencyjnej traci wśród badanych na znaczeniu (68% postrzega to jako ważne wobec 78% w 2021).

 

W badaniu prowadzonym od 2019 roku, w 2022 wzięło udział prawie 8000 pracowników. Wyniki w formie raportu zostały opublikowane na stronie Enpulse -> https://www.enpulse.eu/raport-zaangazowanie-2022

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0