Przeszedłeś pomyślnie proces rekrutacyjny, być może składający się z wielu etapów, teraz finalizujesz umowę o pracę i wydawałoby się, że to koniec twoich wysiłków. Nic bardziej mylnego. Podpisanie nowego kontraktu kończy pewien okres, ale i rozpoczyna kolejny, równie wymagający. Przed tobą bardzo ważny rozdział – wejście w nowe środowisko. Pamiętaj o dobrym przygotowaniu się do rozpoczęcia nowej pracy oraz opracowaniu swojej strategii na pierwsze dni. Tu nic nie może dziać się przypadkowo.
Wchodzisz do nowej organizacji i masz możliwość pokazania się z jak najlepszej strony. Zastanów się zatem nad następującymi obszarami:
-
Twoja kariera zawodowa w nowej pracy
Znajdź czas na podsumowanie swojej kariery zawodowej.
- Zastanów się, co dobrego zabierasz ze sobą z poprzedniego miejsca pracy, jakie doświadczenia, emocje i postawy tobie towarzyszą.
- Jakie wyciągasz wnioski, które pomogą ci w przyszłości dobrze wykonywać zadania na nowym stanowisku?
- Przede wszystkim zostaw przeszłość za sobą. Nie rozpamiętuj złych momentów tylko skup się na pozytywnych doświadczeniach.
- Jak myślisz o swojej karierze zawodowej?
- Jakie cele wyznaczysz sobie w kontekście zarządzania swoją karierą?
- Na ile możesz je osiągnąć w tej organizacji?
- Co ty chciałbyś wnieść do zespołu/ do nowej organizacji?
Zastanów się również, czego musisz nauczyć się, żeby dobrze wykonywać swoje obowiązki na nowym stanowisku oraz jak i w jakim terminie to osiągniesz. Kto może ci w tym pomóc: szef, współpracownicy, osoby współpracujące z innych działów, klienci, partnerzy?
-
Twoja nowa rola
Na pewno masz wyobrażenie o tym, czym się będziesz zajmować. Czy wiesz jednak, na czym dokładnie będzie polegała twoja rola?
- Czy obejmujesz stanowisko po poprzednim pracowniku czy jest ono stworzone dla ciebie?
- Czy wiesz, w czym jesteś dobry i jakie są twoje mocne strony?
- Czego możesz się obawiać na nowym stanowisku i na co powinieneś uważać?
- Zbierz też informacje o nowej organizacji, poczytaj o branży, zastanów się nad wyzwaniami.
- Przygotuj pytania do swojego przełożonego, które pomogą ci dobrze wejść w nową rolę.
-
Twój wizerunek w nowej organizacji
Zastanów się, z kim możesz się spotkać pierwszego dnia: z szefem, zespołem, osobami z innych działów. Co im powiesz o sobie, jak się przedstawisz, kim jesteś, co dobrego chcesz wnieść do organizacji?
Przygotuj sobie rzetelnie krótką wypowiedź na temat prezentacji twojej osoby. To tak zwana reklama 30-sekundowa. Opisz krótko kim jesteś, jakie masz doświadczenie, skąd przychodzisz, czym będziesz się zajmował na nowym stanowisku oraz co chciałbyś osiągnąć w nowej roli. Może być ci potrzebna więcej niż jedna wersja wypowiedzi, bo będziesz prezentował swoją osobę przed różnymi pracownikami, na przykład przed własnym zespołem, zespołem managerów, klientami i partnerami.
Przemyśl również, jak chcesz pracować z nowym zespołem, opowiedz współpracownikom, jaki styl pracy preferujesz, a także posłuchaj, co inni mają do powiedzenia. Daj się poznać jako osoba, która uważnie słucha i nie próbuje od razu wprowadzać w zespole zmian.
-
Nigdy nie zapominaj o emocjach, one będą ci zawsze towarzyszyć
Każda zmiana, a taką niewątpliwie jest nowa praca i wejście w nowe środowisko, może wzbudzić wiele emocji. Psychologowie opracowali tak zwany model zmiany przedstawiający etapy i emocje, przez które przechodzi każdy z nas w tym procesie. Tak jak w przypadku odchodzenia z organizacji, także przy wchodzeniu w nową, mogą pojawić się emocje od euforii („Mam nową pracę”), przez złość i rozpacz („Co ja tutaj robię?”, „Gdzie się znalazłem?”) aż po akceptację. Emocje mają różną intensywność, a długość ich przeżywania jest kwestią indywidualną. Pamiętaj, że to wszystko minie z czasem, ale musisz być przygotowany nie tylko na pozytywne emocje, lecz także na radzenie sobie z utratą pewności siebie, a może i zwątpieniem.
-
Twoje działanie
Zazwyczaj staramy się jak najszybciej działać, bo sami stawiamy się pod presją. Daj sobie jednak czas na poznanie otoczenia i zaplanowanie strategii działania. Przede wszystkim staraj się jak najszybciej poznać osoby z twojego działu oraz z działów, z którymi będziesz współpracować. Zastanów się, jak możesz sprawić, żeby ta współpraca była efektywna. Poświęć dużo czasu na słuchanie i rozmowę.
Zadbaj i przygotuj się na dialog z bezpośrednim przełożonym. Nawet jeżeli już ustalaliście wcześniej pewne szczegóły związane z waszą współpracą, to było to jednak na etapie początkowym, przed rozpoczęciem współpracy. Przeanalizuj to, co już wiesz i dopytaj o wątpliwości. Sprawdź też, jakiej komunikacji szef oczekuje. Sprecyzuj z przełożonym jego oczekiwania wobec ciebie oraz priorytety, którymi się kieruje.
Przede wszystkim dużo obserwuj i słuchaj. Nawiązuj też kontakty z osobami z twojego otoczenia, wchodź w relacje, nie bądź w odosobnieniu. Skup się na zidentyfikowaniu najważniejszych osób w firmie, zastanów się, kto może cię wspierać, a z kim możesz mieć początkowo trudności we współpracy. Poznaj swoje otoczenie i panujące w nim reguły i zwyczaje. To bardzo ważne, żeby wejść w nowe środowisko i zyskać akceptację.
Powyższe obszary należy zabezpieczyć w pierwszych dniach w nowej pracy, a następnie opracować strategię na kolejne 90 dni.
Autor: Jolanta Jastrzębska
Ekspert ds. zmiany kariery w ManpowerGroup. Konsultant, Psycholog, Coach, Trener. Zawodowo związana z ManpowerGroup, gdzie odpowiada za wsparcie organizacji i pracowników w procesach zmian. Prowadzi warsztaty dotyczące zmiany kariery oraz konsultacje indywidualne dla uczestników programów z różnych poziomów organizacji – od specjalistów po kadrę menedżerską. Pełni też rolę eksperta dla klientów zewnętrznych w zakresie audytu kompetencji pracowników ze wszystkich szczebli w organizacjach, w tym najwyższej kadry menedżerskiej.