Idealna praca to marzenie wielu osób. Pojęcie „idealny” jest jednak mocno względne i przede wszystkim subiektywne. Choć w większości przypadków to zarobki stanowią główny cel pracowników, coraz częściej zwracamy uwagę na możliwości rozwoju, atmosferę w pracy i dodatkowe benefity. Jak znaleźć pracę, która w pełni sprosta naszym wymaganiom? O czym pamiętać podczas rekrutacji?
Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych społeczeństw. Średni czas, jaki spędzamy w pracy, to 1832 godzin rocznie. Warto więc znaleźć miejsce, które da nam poczucie satysfakcji i spełnienia zawodowego. Planując zmianę pracy należy przede wszystkim zacząć od sprecyzowania naszych potrzeb. Ważne jest ustalenie tego, co naprawdę chcielibyśmy robić w życiu. W dalszej kolejności zastanówmy się nad naszymi mocnymi stronami i umiejętnościami oraz tym, co sprawia nam w pracy przyjemność, a jakich czynności wolelibyśmy nie podejmować. Na zadowolenie z życia zawodowego składają się trzy filary – zgodność charakteru pracy z naszymi talentami, preferencjami i wynagrodzeniem, rozumianym nie tylko w aspekcie finansowym.
Jeśli wnioski wypływające z autoanalizy nie pokrywają się z doświadczeniem zawartym w CV, można pomyśleć o przebranżowieniu. Oczywiście warto, aby w naszym życiorysie pojawiły się prace związane z docelowym zawodem. Dobrze zacząć od praktyk lub staży, które stanowią inwestycję w nasz rozwój, pomimo niewielkich lub zerowych zarobków. Jeśli wykażemy się podczas ich wykonywania, z bardzo dużym prawdopodobieństwem otrzymamy propozycję zatrudnienia. W przypadku osób z większym doświadczeniem, które chcą się przebranżowić, musimy liczyć się z koniecznością zrobienia kroku w tył, aby później osiągnąć zamierzone cele. Warto także zainwestować w szkolenia, które przybliżą nas do zdobycia pracy marzeń.- komentuje Natalia Bogdan, właścicielka Jobhouse, agencji pracy.
Funkcjonujący obecnie rynek pracownika sprzyja poszukiwaniom pracy. Liczba ofert rośnie, a pracodawcy muszą zachęcić potencjalnych pracowników czymś więcej niż tylko wynagrodzeniem. Poszukując pracy warto wykorzystać cały wachlarz możliwości, jaki oferuje rynek. Nie ograniczajmy się wyłącznie do serwisów z ogłoszeniami. Wiele firm nie publikuje wszystkich ofert. W takim wypadku warto zaaplikować spontanicznie i wysłać swoje CV do interesującej nas firmy lub osobiście złożyć dokumenty w jej siedzibie. Pokazując swoje zaangażowanie, mamy bardzo duże szanse zatrudnienia.
Dobre CV otwiera wiele drzwi
Jeśli chcemy dać się lepiej poznać potencjalnemu pracodawcy, pamiętajmy o uzupełnieniu zainteresowań w naszych dokumentach. Nie wymyślajmy jednak abstrakcyjnych lub fikcyjnych czynności. Temat zainteresowań pomoże przełamać pierwsze lody na spotkaniu. Jeszcze do niedawna jednym z obowiązkowych dokumentów był list motywacyjny. Dziś jednak coraz rzadziej spotyka się go w ogłoszeniach o pracę. Jeśli jednak pojawi się w wytycznych, wykorzystajmy go jak najlepiej, wspominając o tym, dlaczego chcemy zmienić pracę czy informując o tym, że jesteśmy dostępni od zaraz. Aby uniknąć popełniania najpopularniejszych błędów, zwróćmy uwagę na charakter zdjęcia, które zamieścimy w ogłoszeniu. Nie powinno być ono kontrowersyjne, ani zbyt luźne. Skoncentrujmy się na tym, co jest najważniejsze dla pracodawcy, dbając przede wszystkim o merytorykę. – radzi Natalia Bogdan
Zwróćmy uwagę na długość dokumentów. Rekomendowany jest rozmiar A4, jednak w przypadku osób z długich stażem zasada nie zawsze obowiązuje. W przypadku opisywania doświadczeń odległych w czasie, nie musimy zawierać szczegółowych informacji. Jeśli dodatkowo są one niezwiązane z branżą, do której aplikujemy, możemy ją pominąć.
Warto zawalczyć o pracę marzeń, ponieważ może to być nasza najlepsza życiowa decyzja. Na realizację zawodową nigdy nie jest za późno, a im szybciej wykonamy ten krok, tym dłużej będziemy mogli się cieszyć z obranej ścieżki zawodowej. Funkcjonowanie w świecie, w którym lubimy poniedziałki, daje duży komfort i wyższą jakość życia.