Pięć kroków w bezstresowy nowy rok dla każdego HRowca!

Przed końcem roku chciałbyś zrobić jeszcze tak wiele, a dni pozostało tak mało? Zatrzymaj się na chwilę. Ustal, co jest najważniejsze. Potem zadbaj o to, żeby w nowy rok wejść z większym spokojem, a zarazem zapałem do pracy. Jak to zrobić?

1. Zamknij lub zapomnij

Choć liczba zadań do wykonania przed wejściem w nowy rok może cię przytłaczać, nie załamuj się, tylko przygotuj ich zestawienie i pomyśl, które z nich są najistotniejsze. W pierwszej kolejności zajmij się tematami najważniejszymi i najpilniejszymi. Postaraj się jednak znaleźć czas także na te kwestie, które od dłuższego czasu odkładasz na później. Może to być stworzenie listy kontaktów czy zapisanie się na kurs językowy. Każde zadanie oceń indywidualnie – jeśli dojdziesz do wniosku, że nie jest ono ani ważne, ani pilne, może okazać się, że jednak wcale nie musi zostać wykonane. Nie bój się wówczas jego wykreślenia z listy działań. Pozostałe w miarę możliwości staraj się jak najszybciej doprowadzić do końca, ułatwi Ci to swobodniejsze planowanie przyszłych miesięcy.

2. Planuj nie tylko rozwój

Poza zakończeniem tematów z przeszłości pomyśl też o przyszłości. Zastanów się, co chciałbyś osiągnąć w ciągu kolejnych dwunastu miesięcy. Dla niektórych wkraczanie w nowy rok to czas postanowień. Chcą zacząć biegać, zdrowiej się odżywiać, wcześniej wstawać, uczyć się nowego języka obcego, chodzić na lekcje tańca itp. Choć ambitne cele motywują do działania, wystrzegaj się stawiania sobie zbyt wielu na raz. Próba wprowadzenia kilku zmian jednocześnie może sprawić, że szybko się zniechęcisz, czasem wręcz wypalisz i ostatecznie nie zrealizujesz żadnego z założeń. Zastanów się więc, co jest dla Ciebie najważniejsze. Planując kolejny rok nie skupiaj się jedynie na celach zawodowych, uwzględnij też czas na relaks i regenerację sił, co nie tylko będzie przyjemnością, ale i pozwoli Ci działać jeszcze efektywniej.

nowy rok

3. Ćwicz zarządzanie sobą w czasie

Kiedy już ustalisz, co chciałbyś osiągnąć w przyszłym roku, zadbaj o to, by rzeczywiście tak się stało. Często popełnianym błędem jest poprzestanie na ogólnym sformułowaniu celu bez przemyślenia drogi do jego realizacji. Tak ważne jest dlatego uwzględnienie w codziennych harmonogramach czynności, które przybliżą cię do jego spełnienia. Przygotowując listę zadań na dany dzień nie ograniczaj się więc jedynie do najpilniejszych kwestii. Miej też świadomość tego, że pułapką jest myślenie o tym, że zarządzasz czasem. Jego upływ jest poza Twoim wpływem. Sam decydujesz jednak o tym, jak go wykorzystasz, możesz więc jedynie zarządzać sobą w czasie. Odpowiednie planowanie nie tylko porządkuje i usprawnia pracę, ale też pomaga znaleźć chwile na tematy związane z długofalowym rozwojem oraz inne aktywności, jak chociażby aktywny wypoczynek.

4. Narzekanie przekuj w działanie

Istnieją także działania, które z kolei czas marnują – jednym z nich może być narzekanie. To „przypadłość” przypisywana często stereotypowo Polakom. Jeśli jesteś wśród tych, którym różne kwestie nie odpowiadają i często oraz chętnie o tym mówisz, w pierwszej kolejności zastanów się, czy to naprawdę ważne sprawy. Jeśli tak, nie zatrzymuj się na narzekaniu, a postaraj się realnie coś zmienić. Może np. okazać się, że dzięki temu, że jakieś działanie wydawało ci się bardzo żmudne i uciążliwe, zaczniesz korzystać z nowego narzędzia, które znacznie usprawni jego wykonywanie, a tym samym zyskasz czas na inne ważne zadania. Jeśli widzisz, że coś w firmie można zrobić lepiej lub szybciej bez utraty jakości, przedstaw swój pomysł przełożonemu. Konstruktywne spostrzeżenia mogą być początkiem usprawniania pewnych procesów, za co szef będzie Ci wdzięczny.

5. Zrób przestrzeń na…

Na usprawnienie działań wpływ może mieć także porządek. Gdy w nowym roku wrócisz do biura i zastaniesz posprzątane biurko oraz posegregowane dokumenty, łatwiej będzie ci skupić się na zadaniach. Przed końcem roku spróbuj więc znaleźć czas na to, by przejrzeć notatki, dokumenty, prasę czy zebrane materiały promocyjne – być może spora ich część jest już dawno nieaktualna. Rzeczy niepotrzebnych po prostu się pozbądź, resztę uporządkuj. O takiej selekcji warto pomyśleć również w domu – wbrew pozorom to też może mieć wpływ na twoją aktywność zawodową. Na przykład pozbycie się ubrań, których już od dawna nie nosisz, a pozostałych uporządkowanie pomoże ci rano szybciej wybrać strój i lepiej się zorganizować. Zadbaj też o to, aby każda rzecz w domu miała swoje miejsce, dzięki czemu oszczędzisz sobie stresu (szczególnie porannego) związanego z wiecznymi poszukiwaniami kluczy czy telefonu tuż przed wyjściem z mieszkania. Spokojniejszy poranek pozwoli ci rozpocząć pracę bez niepotrzebnego napięcia.

Koniec roku warto wykorzystać na podsumowanie Twoich dotychczasowych realizacji, wyciąganie wniosków, weryfikację priorytetów, a także ich ustalanie na kolejnych dwanaście miesięcy. Pamiętaj, że poza czasem na pracę i rozwój potrzebujesz też krótszych lub dłuższych chwil na regenerację, dzięki której do nowych działań będziesz podchodzić z większą otwartością i zapałem. Również zamknięcie jeszcze przed końcem grudnia tematów, które od dawna odkładałeś na później oraz wyrobienie sobie nawyku planowania pomoże Ci wejść w nowy rok nie tylko z większą energią do pracy, ale równocześnie z większym spokojem.

 

Źródło: Informacja prasowa

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0