5 sposobów na odnalezienie własnej ścieżki kariery

Młodzi ludzie często stają przed trudnym wyborem, na jaką ścieżkę rozwoju się zdecydować. Trudno im wybrać pomiędzy kilkoma dziedzinami, z którymi wiążą swoją przyszłość. Czasami też całkowicie nie mają pomysłu na to, co dalej. W takich momentach najlepiej spróbować różnych opcji, pochylić się nad tym, co lubimy, a czego nie i dowiedzieć się, do jakich zadań mamy największe predyspozycje.

Jak podjąć decyzję o przyszłej karierze, jeśli w tym momencie do końca nie wiesz czego chcesz? Zanim skierujesz swoją karierę na konkretny tor przekonaj się, czy dokonujesz odpowiedniego wyboru. Poniższe sposoby pozwolą Ci określić swój potencjał, odkryć talenty oraz dowiedzieć się, w jakim obszarze masz największe szanse na rozwój.

Skorzystaj z praktyk lub stażu!

Odbycie praktyk lub stażu zawodowego w konkretnym miejscu pracy, pozwala zdobyć wiedzę i doświadczenie wymagane na danym stanowisku. To także sposób na to, by przekonać się, jak w praktyce wygląda praca w określonej branży. Ta opcja z pewnością przyda się studentom lub osobom, które zastanawiają się nad wyborem konkretnej ścieżki kariery. Umożliwia zdobycie pierwszych doświadczeń na rynku pracy i daje możliwość sprawdzenia czy wybrana dziedzina to na pewno to, w czym chcielibyśmy się dalej rozwijać.

Znajdź mentora!

Mentoring to jedna z najbardziej efektywnych metod nauki, która ostatnio zyskuje na popularności. Opiera się na partnerskiej relacji między mentorem (osoba doświadczona w firmie, organizacji, posiadająca wiedzę) a uczniem (student, nowy pracownik w firmie), dzięki czemu możliwe jest skuteczne przekazywanie wiedzy. Celem mentoringu jest udzielenie wsparcia osobie rozpoczynającej pracę na danym stanowisku, ale także dzielenie się doświadczeniem i przygotowanie do wyzwań związanych z pełnieniem określonych funkcji.

Wypróbuj job shadowing!

Job shadowing to forma nauki polegająca na obserwacji innych podczas pracy i wykonywania codziennych obowiązków. Uczeń ma możliwość towarzyszenia pracownikowi przez cały dzień roboczy lub dłużej i dosłownie śledzenia tego, jakie zadania wykonuje. Job shadowing umożliwia dokładne przyjrzenie się temu, jak wygląda praca na danym stanowisku oraz z jakimi obowiązkami się wiąże. To idealny sposób na poznanie specyfiki pracy i jej praktycznego wymiaru.

Rozwijaj się dzięki e-learningowi!

Korzystanie z e-learningu, czyli nauczania przez Internet, daje spore szanse na rozwój osobisty. Szkolenia udostępniane w ramach programów edukacyjnych pomagają młodym ludziom w odkrywaniu ich mocnych stron i odnalezieniu potencjału zawodowego. Poza tym, e-learning to świetne narzędzie oraz niemal nieograniczone możliwości doskonalenia swoich umiejętności i nabywania cennej wiedzy, dotyczącej różnych obszarów życia osobistego i zawodowego.

Daj sobie czas!

Wybór kierunku studiów nie zawsze musi decydować o ścieżce późniejszej kariery. Czasami bieg życiowych wydarzeń może skierować ją na całkiem inny tor. Dlatego warto wykorzystać ten czas na rozpoznanie własnych talentów, potencjału i zainteresowań. Zastanowić się nad różnymi możliwościami, wypróbować rozmaite opcje i bez pośpiechu wybrać te, które będą gwarantować satysfakcję.

Brak konkretnych planów dotyczących przyszłej kariery to dość powszechna sytuacja wśród młodych ludzi. Trzeba jednak pamiętać, że realia rynku pracy ciągle ulegają zmianom i otwierają przed nami nowe możliwości. Dlatego warto poznać własne predyspozycje, sprawdzić się w różnych sytuacjach i zdecydować w jakim obszarze chcemy rozwijać swoją karierę. Warto jednak pamiętać, że w czasach ciągłych zmian, w których żyjemy, najważniejsza jest otwartość na rozwój i gotowości do zmiany ścieżki zawodowej, nawet kilka razy. Kiedy będziemy do tego przygotowani, za każdym razem wybór będzie łatwiejszy.

 


Autorka: Krzysztofa Bełz, External Affairs and CSR Manager, Coca-Cola HBC Polska

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0