Polacy na rynku pracy

Chęć rozwijania nowych umiejętności (51,9%), wzrost wynagrodzenia (39%) oraz potrzeba wyższych standardów etycznych (29%) to główne czynniki, które skłaniały Polaków do zmiany pracy w 2017 roku – wynika z rocznego podsumowania badania Confidence Index, przeprowadzonego przez firmę rekrutacyjną Michael Page. Wszystko wskazuje na to, że podobne czynniki będą motywować pracowników do podjęcia nowych wyzwań zawodowych także na początku 2018 roku zauważa Piotr Dziedzic, dyrektor w Michael Page oraz członek zarządu Polskiego Forum HR.

Podczas gdy na przestrzeni całego 2017 roku spadał odsetek osób, które deklarowały, że planują zmienić pracę ze względu na chęć rozwijania nowych umiejętności (z 54% w pierwszym kwartale do 46% w czwartym), w tym samym czasie coraz więcej respondentów wskazywało, że chce więcej zarabiać. W pierwszym kwartale 2017 roku takie deklaracje składało 36% biorących udział w badaniu, a w czwartym już niemal 40%. W 2017 roku sukcesywnie rósł także odsetek kandydatów uważających, że znajdą nowe miejsce pracy w czasie krótszym niż trzy miesiące – od 57,5% w pierwszym kwartale do 59% na koniec roku. Pod tym względem w czwartym kwartale Polska zajęła 4. pozycję w Europie po Francji (66%), Szwecji i Belgii (63%) i Turcji (61%).

Optymistyczny jak… polski pracownik?

Miniony rok był dla pracowników czasem wysokiego poziomu optymizmu. W badaniu Confidence Index w 2017 roku wzrósł z 58% w pierwszym kwartale do 63% w czwartym. Dotyczył on zarówno ich pozycji zawodowej, jak i ogólnej sytuacji na rynku pracy – mówi Piotr Dziedzic.Wpływ na to miała rosnąca liczba nowotworzonych stanowisk, a co za tym idzie ofert pracy oraz malejąca stopa bezrobocia. A skoro pracownicy widzą i słyszą, że jest popyt na ich pracę to chcą za nią otrzymywać wyższe wynagrodzenie. Liczą też, że bardzo szybko znajdą zatrudnienie, jeżeli tylko zaczną go szukać. Posiłkując się prognozami Banku Światowego, zgodnie z którymi PKB Polski wzrośnie w 2018 roku o 4%, możemy zakładać, że w najbliższym czasie oczekiwania pracowników i czynniki motywujące ich do zmiany pracy nie zmienią się – podkreśla ekspert.

 Pozytywne nastroje na rynku pracy oznaczają również rosnącą presję na pracodawców. W czwartym kwartale 2017 roku aż 56% badanych liczyło na otrzymanie podwyżki. Jest to o ponad 2 p.p. więcej niż na początku roku.

 – W 2018 roku pracodawcy będą zmuszeni odpowiedzieć na coraz wyższe oczekiwania finansowe pracowników i kandydatów. Będą też wkładać więcej wysiłku w poszukiwanie nowych osób, a programy employer brandingowe będą zorientowane równolegle na intensywny dialog z kandydatami oraz na identyfikowanie i dbanie o najlepszych pracowników – dodaje Piotr Dziedzic.

 


Źródło: Michael Page

O badaniu Confidence Index

Confidence Index to cykliczny sondaż przeprowadzany przez Michael Page. Bada nastroje wśród osób poszukujących pracy w wybranych krajach w Europie, Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Azji oraz Australii. Badanie mierzy poziom optymizmu kandydatów na stanowiskach specjalistycznych i managerskich w odniesieniu do szans na znalezienie nowej pracy, przewidywanego czasu trwania poszukiwań, oczekiwań wobec własnej sytuacji zawodowej i sytuacji gospodarczej kraju oraz powodów, które skłoniły ich do zmiany miejsca zatrudnienia. Badanie jest prowadzone online wśród kandydatów, którzy aplikowali na ofertę pracy za pośrednictwem strony Michael Page

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0