Praca zdalna? Jestem na tak!

81 proc. pracujących Polaków chciałoby samemu decydować o czasie swojej pracy – wynika z badania „Praca zdalna – jestem na TAK!” opracowanego przez Instytut Kantar Public na zlecenie startupu Crossover. Młodzi ludzie nie są już przywiązani do jednego miejsca pracy, nie chcą chodzić do niej codziennie. Wybierają pracę zdalną w domowym zaciszu lub w kreatywnych przestrzeniach. To kolejny etap rewolucji jaką na rynku pracy przeprowadza nowe pokolenie pracowników!

Młodzi ludzie obecni na rynku pracy dużo bardziej niż poprzednie pokolenia cenią sobie elastyczność odnośnie jej godzin i miejsca. To znak, że na własnej skórze doświadczyli efektów rynku pracownika, w którym to pracodawca zmienia się i uelastycznia, aby wyłowić najlepszych specjalistów. Zjawisko coraz większej popularności pracy zdalnej zbadał amerykański startup Crossover, który skupia specjalistów z branży IT.

Wolność decydowania

Jak wynika z badania „Praca zdalna – Jestem na TAK!”, 81 procent pracujących Polaków chciałoby mieć wpływ na to ile godzin dziennie pracuje. Marzenia o samodzielnym ustalaniu sobie czasu pracy są częstsze wśród osób, które chciałyby pracować zdalnie niż wśród tych, których praca zdalna nie przekonuje. Dodatkowo, istotnie częściej możliwość decydowania o swoim czasie pracy chcieliby mieć mężczyźni (77 proc.) niż kobiety (70 proc.).

– Praca zdalna w naszym kraju wciąż jest nowym i mało znanym zjawiskiem. Dostrzegamy jednak, że Polacy, szczególnie młode pokolenie, mają dużą potrzebę poczucia wolności. Coraz więcej osób wybiera pracę zdalną. Dzięki temu mogą wyjechać na długie pracowakacje lub w podróż dookoła świata – mówi Per Markus Törnberg, Country General Manager w Crossover.

Praca zdalna – jestem na TAK

Praca zdalna zyskuje popularność – badanie pokazuje, że ponad połowa zatrudnionych Polaków chciałaby pracować zdalnie (57 proc.). Co czwarta osoba pracująca przyznaje, że mogłaby pracować zdalnie już docelowo, przez cały czas, a pozostałym wystarczyłoby chociaż kilka dni w tygodniu. Do zdalnej pracy zdecydowanie częściej przekonani są młodsi badani niż starsi.

– Na rynku pracy są również osoby, które nigdy nie zdecydują się na wyjazd z kraju, ale również chcą poczuć się wolni i zaznać pracy zdalnej – dla tych otwieramy właśnie strefę w przestrzeni co-workingowej, a dodatkowo planujemy wprowadzić pakiety medyczne i sportowe. To rozwiązanie dla osób, które chcą nadal pozostać pod opieką pracodawcy, ale jednocześnie nie chcą codziennie jeździć do pracy i chcą mieć możliwość samodzielnego planowania dnia – dodaje Tornberg.

Dla dużej grupy pracowników, którzy chcą pracować zdalnie wyjście z domu jest dodatkowym bodźcem zwiększającym kreatywność, efektywność i tym samym jakość ich pracy. Dlatego coraz bardziej popularne stają się przestrzenie coworkingowe, w których pracownicy zdalni mogą nie tylko skorzystać z biurka i dostępu do sieci, ale także ze stref kreatywnych, w których znajdują się np.  hamaki, pufy czy piłkarzyki.

– Popularność pracy zdalnej rośnie, a do nas przychodzi coraz więcej zainteresowanych. Co ciekawe, nasi członkowie nie oczekują jedynie biurka do wynajęcia – te mają w dużych korporacjach i tradycyjnych biurach. Zależy im na udziale w społeczności złożonej z przedstawicieli różnych światów, którzy wzajemnie się inspirują i efektywnie ze sobą współpracują. Oprócz pokoi biurowych i stanowisk do pracy nasi członkowie mają do swojej dyspozycji kreatywnie zaprojektowane przestrzenie do spotkań formalnych i nieformalnych, a także strefy relaksu czy aktywności ruchowej – mówi Adam Lis z Brain Embassy.

Oszczędności

Praca zdalna to oszczędności dla firmy w postaci m.in. ograniczenia przestrzeni biurowej. To również ochrona środowiska, dzięki ograniczaniu dojazdów do pracy, które najczęściej odbywają się prywatnymi lub służbowymi samochodami. Co piąty pracujący Polak (19%) traci na dojazdach do pracy ponad godzinę dziennie, a w korkach czas ten może wydłużyć się nawet dwukrotnie. Ponad połowa (57%) porusza się najczęściej samochodem a jedynie 18% i 16% pracujących dojeżdża komunikacją bądź chodzi pieszo. Dane są bezlitosne – w ciągu godziny jeden samochód zmienia w spaliny tyle tlenu, ile zużywa do oddychania w tym samym czasie 800 osób. [1] Dlatego nawet dwa, trzy dni w tygodniu pracy zdalnej, bez konieczności dojazdów do pracy sprawia, że w powietrzu zostaje więcej tlenu i pod koniec tygodnia możemy wziąć głęboki oddech.

Nowe pokolenia pracowników już od kilku lat rewolucjonizują rynek pracy. Zmieniają trendy wprowadzając coraz nowsze formy i pomysły na pracę. Te rozwiązania wpisują się idealnie w poglądy i styl życia młodych ludzi – zdrowy styl życia, kreatywne środowisko pracy oraz troska o nasze środowisko naturalne poprzez ograniczanie jazdy samochodem. Dla wielu rozwiązaniem jest praca zdalna, którą oferuje coraz więcej pracodawców na świecie i w naszym kraju.


Źródło: first aid

Metryczka badania:

Badanie „Praca zdalna – jestem na tak” przeprowadził niezależny instytut badawczy Kantar Public na zlecenie Crossover we wrześniu 2017 roku. Pomiar przeprowadzono metodą CATI (wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych). Badanie przeprowadzono na próbie ogólnej firm N=1000 respondentów – Polaków w wieku 18 i więcej lat.

[1] www.korkowo.pl

7 komentarzy
  1. […] Kantar Public na zlecenie firmy Crossover opracował badania dotyczące pracy zdalnej. Wyniki badania „Praca zdalna – jestem na TAK” ukazują, że ponad połowa, bo aż 57% Polaków, chciałaby pracować zdalnie, a aż 81% chciałaby decydować o czasie swojej pracy! Obecne pokolenie w porównaniu do poprzednich zdecydowanie bardziej cenią sobie elastyczność związaną z karierą zawodową. Podkreślane jest wiele korzyści wynikających z umożliwienia pracownikom elastycznego podejścia do ich godzin pracy: oszczędności związanej z przestrzenią biurową, dodatkowe bodźce zwiększające kreatywność i efektywność pracy, oszczędność czasu na dojazdy, zaangażowanie wynikające z zaufania do nich i wreszcie zadowolony pracownik 🙂 Więcej o tym przeczytacie tutaj. […]

  2. […] [i]https://hrstandard.pl/2017/10/05/praca-zdalna-jestem-na-tak/ […]

  3. […] [i]https://hrstandard.pl/2017/10/05/praca-zdalna-jestem-na-tak/ [ii]http://www.salary.com/2014-wasting-time-at-work/slide/2/ […]

  4. […] z którego pracownicy korzystają coraz częściej, o czym świadczą najnowsze badania – aż 57% Polaków deklaruje chęć pracy zdalnej. Jakich osób […]

  5. […] badania „Praca zdalna – jestem na TAK!”[2] 81% pracujących Polaków chciałoby mieć wpływ na to ile godzin dziennie pracuje. Prawie 60% […]

  6. […] badań Kantar TNS[2], 95% osób mających doświadczenie w pracy mobilnej ocenia ją pozytywnie. Praca zdalna wpływa także na ogólne zadowolenie z pełnionego obowiązku i chęć pozostania w firmie „na […]

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0