Nie chodzą do pracy, ale pracują efektywniej i bardziej kreatywnie rozwiązują zadania

Czas. Mamy go coraz mniej i coraz więcej zadań. Dlatego potencjalni pracownicy, również w Polsce, chcą mieć wpływ na godziny swojej pracy i miejsce jej wykonywania. Z pomocą nowoczesnej technologii, coraz częściej decydują się na pracę zdalną, która daje im wolność miejsca zamieszkania i pensję niejednokrotnie przewyższającą zarobki krajowe. Specjaliści szacują, że do 2035 roku nawet 50 procent mieszkańców USA będzie pracować zdalnie. Japończycy ustalili 24 lipca Narodowym Dniem Pracy Zdalnej, a w Polsce ogromnym powodzeniem cieszą się rekrutacje amerykańskiego start-upu CrossOver poszukującego zdalnych pracowników dla firm z listy Fortune 1000.

Kolejne pokolenia wchodzące na rynek pracy przestają traktować zatrudnienie i wykonywane obowiązki jako sens życia. Nie gonią już za karierą, a coraz częściej pracują, żeby spełniać marzenia i realizować pasje. 15 maja w Międzynarodowy Dzień Rodzin ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, w ponad 100 firmach w Polsce pracownicy opuścili biuro 2 godziny wcześniej w ramach akcji „Dwie godziny dla rodziny”. Dla wielu pracowników to właśnie możliwość pracy w domu czy podczas egzotycznej podróży daje poczucie niezależności i zwiększa zadowolenie z wykonywanych obowiązków, a także ich efektywność i kreatywność.

Szczęśliwi i efektywni

Jak wynika z raportu Eurostatu kraje z dużym odsetkiem pracowników zdalnych charakteryzują się wyższą produktywnością pracy przypadającą na jednego pracownika. Dotyczy to m.in. Luksemburga, gdzie zarówno udział osób często pracujących w domu jak i produktywność pracy przypadająca na pracownika jest najwyższa spośród krajów europejskich. Badania 3 dowodzą również, że osoby pracujące w systemie pracy zdalnej są częściej zadowolone ze swojej pracy. Dla przykładu, tylko 24 procent osób pracujących w biurze było zadowolonych z wykonywanych zadań. Z kolei wśród pracowników mobilnych, pracujących w terenie, było to już 38 procent, a najszczęśliwsi okazali się być właśnie pracownicy zdalni, wśród których prawie połowa stwierdziła, że lubi swoją pracę i jest zadowolona z wykonywanych obowiązków.

Amerykańskie stawki

Pracodawcy, spełniając potrzeby pracowników, coraz przychylniej patrzą na mobilną formę zatrudnienia. Co dziesiąty 4 przedsiębiorca nie zatrudniający jeszcze pracowników w systemie zdalnym planuje w najbliższym czasie umożliwienie takiej formy pracy. Jedną z firm działających w takim modelu jest amerykański Start-up Crossover. Oferuje możliwość pracy zdalnej dla firm z listy Fortune 1000, z dowolnego miejsca na ziemi, w zakresie minimum 40 godzin tygodniowo. Pracownicy rekrutowani są w on-line lub podczas jednodniowych turniejów rekrutacyjnych, podczas których muszą przejść przez szereg testów językowych, branżowych oraz logicznego myślenia.

Współpracujemy ze specjalistami ze 100 krajów z całego świata, w tym z Polski. Jak mówią sami pracownicy największą zaletą zdalnej formy zatrudnienia jest wolność miejsca zamieszkania, a także system płacowy, który opiera się na zasadzie standaryzacji wysokości pensji. Pracując w polskich warunkach, albo podróżując po świecie, otrzymujemy amerykańską pensję. Dzięki temu specjaliści mają możliwość pełnoprawnego,  długoterminowego zatrudnienia, w przeciwieństwie do freelancingu. – mówi Per Markus Törnberg, Country General Manager w firmie Crossover Poland.

Technologia to podstawa

Pracodawcy wiedzą, że oferta pracy zdalnej to często jedyna możliwość pozyskania najlepszych specjalistów np. w branży IT, ale wciąż ciężko im zrezygnować z nadzoru i kontroli. Dlatego 69 procent 5 respondentów uznało, że platforma do spotkań online mogłaby pomóc w komunikowaniu się z pracownikami zdalnymi. Firma Crossover w pracy zdalnej wykorzystuje autorską platformę WorkSmart, dzięki której pracownicy sami decydują kiedy aplikacja ma być aktywna i ma monitorować czas ich pracy, a kiedy nie. Kiedy monitorowanie jest włączone, w interwałach 10 minutowych robi ona zrzuty naszego ekranu, zapisuje dane o aktywnych aplikacjach oraz używa naszej kamery internetowej by zrobić zdjęcie osoby pracującej. Założeniem aplikacji jest odpowiedź na potrzeby zarówno pracownika, jak i pracodawcy, a jej celem zbudowanie zaufania w trudnym i wymagającym modelu jakim jest praca zdalna.

Badania dowodzą, że praca zdalna jest pożądana przez pracowników, którzy chcą odpocząć od biurowej rutyny, a także, przy wsparciu technologii, doceniana przez pracodawców z całego świata. Dowodem popularności tej formy zatrudnienia jest coraz więcej inicjatyw skierowanych do pracowników, pozwalających im na zachowanie balansu między życiem zawodowym, a prywatnym.


Źródło: First Aid Communication

2 komentarze
  1. […] Nie chodzą do pracy, ale pracują efektywniej i bardziej kreatywnie rozwiązują zadania […]

  2. Reply
    cbmtest 4 października 2017 at 23:02

    Praca zdalna ma swoje zalety i pracownik też jest zadowolony, ponieważ nie ma tak bardzo kontrolowanego czasu pracy 🙂

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0