Krajobraz cyfrowej transformacji w Polsce

Tylko 26% firm w Polsce uwzględnia cyfrową transformację w swojej strategii. Badanie przeprowadzone przez IDC na zlecenie Oracle Polska dowodzi, że cyfrowa transformacja biznesu w Polsce dopiero się rozpoczyna.

O cyfrowej transformacji biznesowej mówi się w ostatnim czasie coraz więcej. Nie bez powodu. Jak wynika z danych IDC, do końca 2017 roku znajdzie się ona w centrum strategii biznesowej ponad dwóch trzecich wiodących firm na świecie. Jednak nie w Polsce. Póki co, cyfrową transformację uwzględnia w swojej strategii zaledwie 26% firm.

Na świecie coraz więcej przedsiębiorstw wdraża rozwiązania mobilne, korzysta z chmury obliczeniowej oraz analityki Big Data. Jak pokazują doświadczenia, te technologie – będące filarem cyfrowej transformacji biznesu – pozwalają nie tylko lepiej poznać klientów, ale również szybciej wprowadzać nowe usługi i lepiej je profilować.

U bram cyfrowej transformacji

Aby sprawdzić, czy taki model prowadzenia działalności stał się już faktem w naszym kraju, firma Oracle Polska wraz z IDC Polska, przeprowadziła pierwsze w Polsce badanie na temat cyfrowej transformacji biznesu. Wyniki analizy wskazują, że dla większości polskich firm cyfrowa transformacja wciąż nie jest priorytetem. Aż 54% respondentów wskazało, że nie ma w tej chwili żadnych planów z nią związanych. Zaledwie 20% respondentów realizuje obecnie proces cyfrowej transformacji, a 8% wkrótce go rozpocznie. Działania związane z cyfrową transformacją w przyszłości planuje podjąć 19% badanych firm.

– Czy tego chcemy czy nie, cały świat ewoluuje w kierunku cyfrowej transformacji. Prędzej czy później dotknie ona także otoczenie, w którym działają polskie firmy, zwłaszcza, że funkcjonują one na globalnym rynku. Aby stawić czoła konkurencji, która posiłkuje się rozwiązaniami analitycznymi, chmurowymi czy mediami społecznościowymi, warto rozpocząć przygotowania do procesu cyfrowej transformacji już dziś m.in. poprzez zmianę sposobu postrzegania klienta, zwiększenie roli działu IT w firmie czy rozważenie wdrożenia nowych technologiizwraca uwagę Piotr Witczyński z Oracle Polska.

Polska w tyle

Jest to o tyle istotne, że jak wynika z danych IDC, Polska w dalszym ciągu odbiega od krajów Europy Zachodniej pod względem wykorzystania rozwiązań będących filarem cyfrowej transformacji biznesu. – W tej chwili 29% badanych firm w Polsce używa technologii mobilnych, 18% respondentów używa chmury obliczeniowej a zaledwie 8% korzysta z rozwiązań Big Data. To bardzo niewiele, zwłaszcza gdy zestawimy dane z dojrzałymi rynkami. Oznacza to jedno: cyfrowa transformacja w Polsce dopiero się rozpoczyna. Jeśli nie przyśpieszymy tego procesu, to dystans dzielący nas od liderów będzie się systematycznie powiększał a polskim firmom coraz trudniej będzie konkurować z graczami „uzbrojonymi” w nowe technologie – przekonuje Edyta Kosowska z IDC Polska.Widzimy jednak światełko w tunelu.39% firm planuje lub rozważa możliwość wdrożenia chmury, 14% skłania się ku wdrożeniu technologii mobilnych.To niemal tyle samo, co liczba przedsiębiorstw rozważających lub wprost deklarujących implementację rozwiązań z zakresu Big Data (14%).

Cyfrowa transformacja to realne pieniądze

Ważnym wnioskiem z badania Oracle/IDC jest stwierdzenie, że cyfrowa transformacja, to proces przynoszący realne korzyści biznesowe. Badanie pokazało, że istnieje bezpośredni związek pomiędzy realizacją strategii cyfrowej transformacji, a wzrostem przychodów. 21% respondentów, którzy obecnie realizują strategię cyfryzacji oczekuje ponad 10% wzrostu przychodów w 2016 r. Wśród tych, którzy nie mają planów związanych z cyfrową transformacją tylko 2% spodziewa się takiego wzrostu.

Najważniejsze wnioski z badania IDC:

    • 18% respondentów w Polsce używa technologii chmury obliczeniowej
    • 39% planuje lub rozważa możliwość wdrożenia chmury
    • 29% respondentów w Polsce używa technologii mobilnych
    • 8% respondentów w Polsce korzysta z rozwiązań Big Data

      Inne kluczowe wnioski:

      • Ponad połowa polskich respondentów uważa poprawę satysfakcji klientów za najważniejszy priorytet biznesowy na najbliższe 12 miesięcy

      • 48% ankietowanych stwierdziło, że firmowe IT spełnia funkcję wspomagającą, zwiększając efektywność biznesu

      • 24% respondentów biznesowych uznało, że IT buduje przewagę konkurencyjną firmy i umożliwia generowanie przychodów

      • 80% respondentów biznesowych w Polsce jest przynajmniej częściowo zaznajomiona z kwestiami związanymi z chmurą

        *Badanie przeprowadzono wśród przedstawicieli najwyższej kadry kierowniczej z ponad 100 polskich organizacji z różnych branż.

        ZOBACZ INFOGRAFIKĘ Z WYNIKAMI BADANIA!

Źródło: ORACLE Polska

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0