Branża HR rozwija się i otwiera na profesjonalistów!

Czy kariera w HR w ogóle ma sens? Czy warto wybrać taką drogę? Co daje bycie HR-owcem? Zapraszamy do lektury trzeciej części „Robię karierę zawodowo!” – cyklu krótkich wywiadów z praktykami HR. W jego ramach zaglądamy za kulisy branży i pytamy nie tylko o rzeczy oczywiste.

Dzisiaj rozmawiamy z Iwoną Szulc, która pełni funkcję Senior Consultanta Life Sciences w Hays.

Jak trafiłaś do branży i co jest najciekawsze w twojej pracy?

pfhr_wywiad_hays Można powiedzieć, że do branży rekrutacyjnej trafiłam przez przypadek. Skontaktował się ze mną konsultant Hays, który rekrutował pracowników do mojej ówczesnej konkurencji. Odkąd pamiętam, zawsze interesowała mnie specyfika pracy w firmie doradztwa personalnego. Okazało się, że moje doświadczenie w branży farmaceutycznej jest cenne dla zespołu Life Sciences. W ten sposób otrzymałam i przyjęłam ofertę pracy w Hays. Najciekawszym aspektem mojej pracy jest stały kontakt z ciekawymi ludźmi, a więc poznawanie ich osobowości, doświadczenia, sytuacji, w których się znaleźli oraz miejsc, w których byli.

Co więcej, różnorodność branży medycznej sprawia, że każdego dnia wzbogacam swoją wiedzę w tej dziedzinie.

Co w twojej pracy sprawia, że chce ci się rano wstawać z łóżka?

Do jak najlepszej pracy motywują mnie przede wszystkim moi współpracownicy. Atmosfera w zespole sprzyja nie tylko skupieniu i ciężkiej pracy, ale również rozluźnieniu i zabawie w wolnych chwilach. Niezwykle satysfakcjonująca jest też świadomość, że mogę odmieniać życie zawodowe profesjonalistów i znajdować odpowiednich ludzi dla organizacji.

Dlaczego warto pracować w tej branży?

Jako osoba pracująca w zespole dedykowanym rekrutacji specjalistów i menedżerów z określonego sektora, mogę stwierdzić, że praca w rekrutacji daje realną szansę zdobycia wiedzy specjalistycznej na temat branży, w której realizuje się projekty. Praca rekrutera pozwala również na dużą samodzielność w działaniu – zarówno pod względem planowania realizacji zadań, jak i doboru sposobów rekrutacji.

Jakie kompetencje miękkie zdobyłaś w swojej pracy?

Fundament doradztwa personalnego to przede wszystkim dobrze wykształcone kompetencje miękkie, dlatego w mojej pracy zdobyłam ich wiele, m.in. umiejętność słuchania, negocjacji i autoprezentacji. Są to kompetencje uniwersalne, atrakcyjne dla pracodawców w wielu branżach, ponieważ dzięki nim człowiek staje się bardziej otwarty i łatwiej nawiązuje relacje biznesowe.

Jakich kompetencji i umiejętności wymaga praca w branży rekrutacyjnej?

Nie wyobrażam sobie pracy w branży bez naturalnej dociekliwości oraz pasji do pracy z ludźmi. Dobry rekruter powinien posiadać umiejętność analitycznego myślenia, być otwarty na potrzeby kandydatów i klientów oraz dążyć do znalezienia optymalnego rozwiązania, które usatysfakcjonuje obie strony. Osoba rozważająca karierę w rekrutacji, powinna również być gotowa na przełamywanie swoich barier.

Co zaskoczyło cię w pracy? Czego musiałaś szybko się nauczyć?

Na pewno musiałam się przyzwyczaić do dynamiki i sposobu pracy. Pracujemy w zespole, dzielimy wspólną część biura, większość czasu spędzamy na rozmowach. Tempo pracy jest intensywne. Prowadzimy różne projekty i każdy dzień jest inny niż poprzedni – to wymaga koncentracji i konsekwencji w działaniu i realizacji planów.

Co jest największym wyzwaniem w twojej pracy?

Największym, ale jednocześnie najciekawszym wyzwaniem jest praca z ludźmi. Każdy projekt to nowa historia. To duże wyzwanie, ale sukcesy kandydatów oraz rozwój firm, z którymi pracujemy, to dla mnie ogromna satysfakcja.

Czego nauczyłaś się dzięki współpracy z ekspertami?

Branża Life Sciences, jest to obszar, który dynamicznie się rozwija. Mamy dostęp do informacji zarówno na poziomie działań korporacyjnych, ale również nowych technologii i nowinek medycznych. Branża rekrutacyjna jest świetnym miejscem dla osób, które są wszechstronne i chcą pogłębiać swoją wiedzę. Eksperci, z którymi miałam okazję współpracować, niezwykle chętnie dzielili się wiedzą.

W jakich szkoleniach/programach brałaś udział?

Szkolenia są nieodłącznym elementem rozwoju rekrutera. Dotyczą zarówno kwestii merytorycznych, jak i konkretnych umiejętności, przydatnych w codziennej pracy. Brałam udział w szkoleniach sprzedażowych, negocjacyjnych, pracy z klientem oraz kandydatem, przygotowania prezentacji i wielu innych. Zdobytą wiedzę wykorzystuję w codziennej pracy.

Co oznacza dla ciebie bycie ekspertem?

Ekspert to partner w biznesie, ale również doradca. To posiadanie wiedzy o rynku lokalnym i międzynarodowym oraz nieustanny rozwój. Przy rekrutacji niezwykle ważne są dwie strony – bycie ekspertem dla kandydata, czyli wspieranie go w całym procesie rekrutacyjnym i pokazywanie możliwości na rynku pracy, oraz ekspertem dla klienta, czyli budowanie świadomości o tym, jak wygląda rynek od strony pracownika i w jaki sposób przyciągnąć najlepszych do organizacji.

Co jeszcze planujesz zrealizować w swojej pracy?

Hays daje duże możliwości, dlatego planuję rozwijać się w strukturach firmy i specjalizować w jeszcze węższym obszarze Life Sciences. Nieustannie zależy mi na zdobywaniu wiedzy i budowaniu ekspertyzy. Chcę nadal poznawać ludzi i ich historie. Być może kiedyś będę również zarządzać zespołem.

Branża HR rozwija się i otwiera na profesjonalistów. Właśnie dlatego powstała kampania „Rób karierę zawodowo!” zainicjowana przez Polskie Forum HR i 9 największych firm rekrutacyjnych. Dowiedz się więcej pod adresem: www.robkariere.pl!

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0