Coaching – historia kilku znaczących pytań

tumblr_n5ozexG7Ov1qfirfao1_1280

Z wielką łatwością przychodzi nam dziś szukać odpowiedzi na błahe pytania w Internecie, książkach, poradnikach. Robimy także dokładanie to samo, kiedy stajemy przed kluczowymi decyzjami dla naszego życia. Czy słusznie? Czy w dobie nawału informacji nie powinniśmy zwrócić się przede wszystkim do samych siebie, aby w sobie znaleźć najwłaściwsze odpowiedzi? Jedną z metod, które mają nam pomóc w uporządkowaniu informacji i odnieść je szczególnie od nas samych jest coaching.
 
Geneza coachingu
 
Można powiedzieć, że coaching jest tak stary jak świat. Jeżeli zgodzimy się nawet tylko na chwilę, że Biblia przedstawia genezę świata i człowieka, to możemy w niej odnaleźć zdarzenie, które możemy nazwać pierwszą sesją coachingową. Jakie to zdarzenie? Po spożyciu zakazanego owocu, Adam postanowił się ukryć. Z zaniepokojeniem Bóg zadał więc pytanie – podobnie jak w coachingu – gdzie ten się znajduje: „Gdzie jesteś Adamie?”. To pytanie można interpretować na wiele sposobów, a jednym z nich jest próba skonfrontowania Adama z jego obecnym stanem. I znów – podobnie jak w coachingu – celem kierowanego do Adama pytania o sytuację „tu i teraz” było poszerzenie jego świadomości.
 
Inną postacią, którą zwykło się nazywać prekursorem coachingu był Sokrates. To on przechadzając się ulicami starożytnych Aten miał podchodzić do ludzi i zadawać im pytania, na które ludzie z głębokim przekonaniem o prawdziwości własnej wiedzy odpowiadali. Sokrates jednak nie dawał się tak łatwo zbyć i podważał odpowiedzi interlokutora. W końcu dochodził z rozmówcą do takiego momentu, w którym rozmówca poddawał się, stwierdzał swoją niewiedzę. Wtedy Sokrates zmieniał swoją rolę. Niczym akuszer pomagał w rozmowie urodzić się prawdziwej wiedzy, która znajduje się w człowieku.
 
Esencja coachingu
 
Coaching to sztuka docierania do prawdy zawartej w człowieku za pomocą pytań. Coach, niczym Bóg czy Sokrates, ma za zadanie stawiać tzw. znaczące pytania, które poszerzają świadomość, konfrontują z prawdą, a także pozwalają „urodzić się” prawdzie. Osoba coachowana jest traktowana jako ekspert od własnych spraw, jako specjalista od samego siebie, który musi dotrzeć do prawdy w sobie. W tym miejscu może pojawić się szereg zarzutów, jak np. w przypadku coachingu biznesowego – wydaje się, że celem nie są odpowiedzi na życiowe na pytania. Czy aby na pewno. Uważam, że nie da się odróżnić człowieka od człowieka, który pracuje w organizacji. To wciąż jest ten sam człowiek. Nawet jeżeli coaching dotyczy osoby, która ma problem np. z wypełnieniem obowiązków służbowych, to nie da się tego problemu oddzielić od czynnika ludzkiego, który mimo wszystko nie poddaje się chłodnym rozumowym kalkulacjom. Samo rozróżnienie na coaching biznesowy czy life coaching, ma charakter analityczny, a nawet charakter chwytu marketingowego. Nie dosięga jednak istoty coachingu.
 
Zalety coachingu i zakres wpływu
 
Coaching jednak to nie jest zwykła rozmowa, która „poprawia życie”. Wpływ coachingu na różne względem siebie płaszczyzny jest olbrzymi. Dla przykładu, według badań firmy A Better Perspective™, które zostały przeprowadzone w 2009 roku na reprezentatywnej grupie 339 osób, które brały udział w coachingu lub/i były jego zleceniodawcami dla innych, główne korzyści z coachingu dla osoby to:
 

 • Poprawa w wydajności osobistej i realizacji celów (84%)
 • Podniesienie otwartości na rozwój osobisty i uczenie się (60%)
 • Pomoc w znalezieniu rozwiązania dla poszczególnych sytuacji zawodowych (58%)
 • Wzmocnienie poczucia odpowiedzialności (52%)
 • Rozwój samoświadomości (42%)
 • Wzmocnienie pożądanych umiejętności i zachowań (38%)
 • Lepsze rozumienie roli i celów (37%)
 • Korekta zachowań i wyjaśnienie trudności (33%)
 •  
  A główne korzyści z coachingu dla organizacji to:
   

 • Pełne wykorzystywanie indywidualnego potencjału osoby (79%)
 • Wzmocnienie osobistego zobowiązanego zaangażowania we własny rozwój (69%)
 • Wzrost wydajności organizacji (69%)
 • Podniesienie kreatywności/zdolności uczenia się oraz wiedzy (63%)
 • Wzrost rzeczywistej motywacji pracowników (57%)
 • Ułatwienie przyswojenia nowych stylów zarządzania i kultury organizacji (39%)
 • Wzmocnienie relacji między ludźmi/oddziałami (35%)
 •  
  Źródło: http://www.abetterperspective.com/Benefits_of_Coaching.htm
   

  Coaching to wspaniała przygoda. Z jednej strony bowiem, będąc w roli osoby coachowanej wspólnie z coachem można odkryć niezwykłe rzeczy – prawdy o sobie samym. Z drugiej strony, z punktu widzenia coacha, jedną z najwspanialszych rzeczy, jakie istnieją na świecie jest możliwość pomagania drugiej osobie w stawaniu się przez nią najlepszą wersją samej siebie. Jim Rohn powiedział kiedyś, że „sukces jest czymś, co przyciągamy przez to, kim się stajemy”. Coaching ma rozwijać, poszerzać świadomość osoby poprzez jej osobistą podróż do samej siebie, do zauważenia przez nią nowych rzeczy, albo też już istniejących a na nowy sposób.
   
  Czy coaching jest dziś potrzebny? Chyba bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Mając dostęp do olbrzymich zasobów wiedzy, każdy z tych zasobów nie odpowie nam na pytanie, co jest najlepsze indywidualnie. Coaching to metoda pomocy osobie w dotarciu do tych właśnie odpowiedzi, na które żadne źródło internetowe i nieinternetowe nie będzie w stanie dać odpowiedzi.
   
   
  Autor: Rafał Tryścień
   
   
   

  Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

  Skomentuj

  Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

  Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

  Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

  Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

  Share This
  HRstandard.pl
  Login/Register access is temporary disabled
  Compare items
  • Total (0)
  Compare
  0