HR Inspiracje – Jak skutecznie rekrutować specjalistów IT

filttr_hrstandard

Technologia jest wszędzie. Skutkiem tego jest olbrzymi popyt na specjalistów z branży IT. Przewaga popytu na usługi informatyczne nad podażą kandydatów do pracy to realne wyzwanie dla działów rekrutacji. Problemem rekrutacji nie jest tylko znalezienie odpowiedniego kandydata, ale również komunikacja, która wyróżni naszą ofertę z morza innych, podobnych ofert i wzbudzi zainteresowanie.
 
Problem 1 – znalezienie odpowiedniego kandydata
 
Era ogłoszeń, przynajmniej na rynku specjalistów IT, dobiega końca. Nawet najpopularniejsze serwisy ogłoszeniowe generują nikły odzew na ogłoszenia. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – specjaliści IT nie szukają aktywnie (nowej) pracy. Oni pracę mają. Jednocześnie, codziennie, kontaktują się z nimi rekruterzy z ofertami zmiany pracy. Zatem szansa, że zobaczą nasze ogłoszenie jest znikoma. Musimy kandydatów szukać aktywnie przez LinkedIn, fora, grupy tematyczne itd. Niestety jest to droga bardzo czasochłonna i bez połączenia z odpowiednią komunikacją, może okazać się nieskuteczna.
 
Z naszych doświadczeń wynika również, że bardzo efektywnym narzędziem rekrutacji jest program poleceń. Warunek jest taki, że musi to być program prosty, przejrzysty i zrozumiały dla polecającego. Oczywiście musi być gratyfikacja za skuteczne polecenie. W FILTTR do polecenia osoby wystarczy wpisanie jej maila, a cały proces później jest monitorowany przez system, a osoba polecająca otrzymuje na bieżąco informajce o statusie rekrutacji.
 
Problem 2 – jak się komunikować ze specjalistami IT?
 
Jak uda nam się dotrzeć do kandydata z odpowiednim doświadczeniem i umiejętnościami musimy zainteresować go naszą ofertą, komunikować to, czego kandydat oczekuje. Tworząc FILTTR dokładnie analizowaliśmy oczekiwania ekspertów IT. Na tej podstawie doszliśmy do wniosku, że specjaliści IT są bardzo konkretni i wręcz alergicznie reagują na bogate, górnolotne i kwieciste sfrmułowania. Komunikacja ze specjalistą musi być: konkretna, szybka, pełnowartościowa, ustandaryzowana, czytelna i przyjazna. Czas długich, ozodobnych tekstów minął, a obecnie karierę robią zdjęcia, infografiki i tweety. W FILTTR, specjalnie dla branży IT, opracowaliśmy nowy format pełnowartościowej propozycji pracy (www.filttr.pl/idealna-propozycja).
 
Od specjalistów IT wymagane są bardzo konkretne umiejętności. Dlatego ważna jest prezentacja metodologii pracy, która jest przyjęta w konkretnej firmie np. sposób wersjonowani, testów, bildowania, dokumentacji itd. Dla bardzo wielu specjalistów to są kluczowe informacje, tak samo ważne jak wynagrodzenie i lokalizacja pracy. Takie dane muszą pojawić się w ofercie pracy inaczej danemu specjaliście trudno podjać decyzje, czy to jest coś dla niego czy też nie. Niezrozumiała oferta to oferta odrzucona – żaden specjalista IT nie ma czasu na wyławianie konkretów w gąszczu nic nie znaczących fraz.
 
Z cała pewnością nadchodzi nowe rozdanie na rynku pracy dla Specjalistów IT. W FILTTR staramy się rozumieć te zmiany, rozumieć kandydatów i ich pracodawców. Chcemy połączyć to w nowoczesne rozwiązanie skutecznie wspierające proces rekrutacji.
 
 
Autor: Krzysztof Odoliński
FILTTR.pl

 
 
CZYTAJ TEŻ: HR Inspiracje – HR Partnerem w Biznesie
 
 
 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0