Zmiana nawyków żywieniowych – jak zdrowiej jeść?

salad-763410_1280
 

Dieta to słowo, które kojarzy się najczęściej z restrykcjami i ograniczeniami jedzenia, co nie do końca jest prawdą. Dobrze zbilansowana i wartościowa dieta to gwarancja długiego oraz zdrowego życia. Stanowi również podstawę aktywnego stylu życia. To dzięki niej czujemy, że mamy lepsze samopoczucie i więcej energii. Warto spojrzeć krytyczny okiem na swoje nawyki i sprawdzić, czy nie możemy na przykład czegoś ulepszyć lub zmodyfikować.
 
Od czego zacząć wprowadzanie zdrowego stylu życia?
 

Do każdego wyzwania należy się przygotować, więc pierwszym krokiem powinno być zapoznanie się z podstawowymi zasadami, które obowiązują i należy ich przestrzegać. Warto też dowiedzieć się, co do tej pory było błędem i czego nie powinniśmy już więcej powtarzać.
 

Wprowadzamy: więcej warzyw i owoców, produktów zbożowych z pełnego przemiału, roślin strączkowych oraz orzechów i nasion.
Unikamy: dużej ilości cukru i tłuszczu, objadania się na noc i fast foodów.
 
Ważne jest także zwrócenie uwagi na różnorodność, zbilansowanie i umiarkowanie. Co to oznacza?
 

1. Wykorzystujemy różne produkty. W tej chwili na świecie istnieje ponad 350 tys. gatunków owoców i roślin, więc nie musimy ograniczać się tylko do pomidora i ogórka na kanapkach.

2. Zbilansowanie to równowaga pomiędzy poszczególnymi składnikami odżywczymi, mineralnymi i witaminami.

3. Z kolei umiarkowania nie trzeba tłumaczyć, ponieważ każdy z nas wie, co kryje się za tym pojęciem. W dobrze ułożonym jadłospisie mogą znaleźć się nawet słodycze, ale wszystko w rozsądnych ilościach.
 
Dlaczego warto zdrowo jeść?
 

Przede wszystkim, żeby dostarczyć niezbędnych składników do pracy dla naszego organizmu. To jak z paliwem i samochodem, bez tych dwóch elementów daleko nie pojedziemy. Poza tym, taka dieta pomaga nam w redukcji stresu, poprawia samopoczucie i daje nam energię do działania. Każdemu zależy na tym, aby fajnie spędzać czas i móc się cieszyć ze swojego życia. Jeśli nie będziemy mieć na to siły, nawet najlepsze atrakcje tego świata nas nie zachwycą. To także najlepszy środek profilaktyczny chroniący nas przed: nadwagą i otyłością, nadciśnieniem, chorobami serca, cukrzyca typu II i niektórymi rodzajami nowotworów.
 
HRS2206
 
Dieta czy zdrowy styl życia?
 

Dieta najczęściej układana jest przez dietetyka w momencie, kiedy nasz styl życia okazał się dla nas nieodpowiedni. Wtedy najczęściej otrzymujemy szczegółowo rozpisany jadłospis, którego musimy przestrzegać, aż do momentu poprawy stanu zdrowia lub zrzucenia nadprogramowych kilogramów. Zdrowy styl życia to nie miesięczna czy roczna zmiana żywienia, lecz świadomy wybór, co do zawartości lodówki i tego, co ląduje na naszym talerzu. Zamiast skupiać się na chwilowej zmianie na lepsze, postaraj się spojrzeć na swoje żywienie z większej perspektywy.
 
Zdrowe nawyki – jak je wprowadzić?
 

Najpierw znajdź powód, inspirację lub coś co sprawi, że będziesz chcieć zmiany. Czy to lepsze samopoczucie? Poprawa stanu zdrowia? A może przykład dla dziecka? Wszystko, co pozwoli Ci przeorganizować sposób jedzenia będzie dobre. Potem nastaw się na regularną pracę i pojawiające się wpadki, które wcale nie przekreślają Twoich starań.
 
Przeczytaj te wskazówki i spróbuj je wprowadzić:
 

1. Nie wszystko na raz – przewrócenie swojego życia do góry nogami to najgorsza decyzja, a do tego krótkotrwała – nie trwa dłużej niż 2-3 tygodnie.

2. Wybieraj pojedyncze i proste do realizacji cele – będę jeść śniadanie przed wyjściem do pracy, codziennie zjem owoc lub poćwiczę 10 minut.

3. Zawsze przygotuj sobie listę zakupów i planuj posiłki – wtedy istnieje mniejsza szansa, że sięgniesz po żywność na wynos lub fast food.
 

Najważniejsze to podjąć próbę i nie poddawać się przy pierwszej porażce. Zdrowy styl życia to ciągła praca, której efektem jest długie, zdrowe i pełne energii życie. Poza tym nie przekreśla także Twoich małych przyjemności, więc nie musisz się obawiać, że będziesz musiał pożegnać słodycze lub pizzę.
 

Po prostu zapamiętaj – różnorodność, zbilansowanie i najważniejsze umiarkowanie!
 
 
Źródło: eHealth Polska Spółka z o.o. właściciel portalu zdrowotnego kalorynka.pl
 
 
 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0