Pokaż mi swoje pismo, a powiem Ci kim jesteś!

letter-447577_1280
 

Rzadko która osoba nie pamięta szkolnych lat, kiedy to nauczyciel prosił o przykładanie się do pisania i dbanie o wygląd stawianych liter. Wydawałoby się, że czasy te odeszły w niepamięć, a pismo ręczne nie jest dzisiaj nikomu potrzebne. Rozwój nowych technologii stara się wypierać tradycyjne metody. Pomimo tego pismo nadal towarzyszy nam w życiu codziennym i jak się okazuje, może stanowić wartościowe źródło wiedzy także w procesach rekrutacyjnych.
 
Najnowsze trendy HR pośród metod wykorzystywanych w rekrutacji wymieniają m. in. analizę grafologiczną. Na całym świecie specjaliści z różnych dziedzin chętnie sięgają po tego typu badania. Stanowią one cenne źródło informacji, a wiedza płynąca z ich użyteczności bywa nieoceniona.
 
Wynik analizy grafologicznej rzuca światło na osobowość Kandydata. Wskazuje na jego umiejętności i zdolności do rozwoju. Dzięki nim Pracodawca zyskuje pewność, że zatrudniana osoba w pełni pasuje do profilu stanowiska i środowiska pracy. Pismo Kandydatów zdradza te kompetencje, które mają wpływ na jakość wykonywanych obowiązków. Analiza grafologiczna przybliża także informacje o tym, w jaki sposób dana osoba zachowa się w trudnej sytuacji lub jak poradzi sobie z głosem krytyki.
 
Jakie jeszcze korzyści płyną z analizy grafologicznej?
 
1. Pewność, że Kandydat pasuje do profilu stanowiska – każdy Rekruter chciałby się dowiedzieć, czy osobowość i predyspozycje Kandydatów odpowiadają stanowisku pracy i czy będą oni potrafili porozumieć się z pozostałymi członkami zespołu. Charakter ma znaczenie przede wszystkim wtedy, gdy dana osoba będzie współpracować z grupą i kontaktować się z osobami z zewnątrz firmy.
 
2. Poznanie cech osobowości – niekiedy bywa tak, że cechy Kandydatów mają kluczowe znaczenie podczas wykonywania obowiązków związanych z pracą. Trudno wyobrazić sobie niedokładną księgową czy niekomunikatywnego sprzedawcę. Warto poznać naturalny styl działania swojego przyszłego pracownika. Podobnie rzecz ma się ze świadomością zalet i słabości Kandydatów. Poznanie tych czynników usprawni planowanie ich ścieżki zawodowej i rozwoju.
 
3. Badanie zawsze odbywa się za zgodą Kandydata – wykorzystanie analizy grafologicznej zawsze jest poprzedzone akceptacją osoby biorącej udział w badaniu. Kandydat wie, że takie badanie będzie mieć miejsce i wie również, że nie zostanie ono wykorzystane bez jego wiedzy. Świadczy to o szacunku wobec Kandydata i jego opinii.
 
4. Możliwość łączenia z innymi metodami – aby zwiększyć skuteczność procesu rekrutacyjnego można zastosować połączenie analizy grafologicznej z elementami badań psychometrycznych. Tego typu połączenie wzbogaci informacje na temat profilu osobowościowego Kandydata.
 
5. Brak szans na oszustwo – własnego pisma nie można sfałszować i radykalnie zmienić jego charakteru. Pod względem wiarygodności jest ono przeciwieństwem CV czy listów motywacyjnych, w których zdarza się Kandydatom umieszczać kłamstwa. W tym przypadku nie ma możliwości zatajenia cech swojego charakteru.
 
Jeżeli Rekruter chce być pewien, że zatrudniany Kandydat w pełni wpisuje się w oczekiwania Pracodawcy powinien rozważyć przeprowadzenie analizy grafologicznej. W pracy HR-owca każda możliwość, która pozwoli przybliżyć profil aplikanta jest na wagę złota. Stosowanie analizy grafologicznej jest charakterystyczne szczególnie w środowisku międzynarodowych firm, które szukają pracowników wysokiego szczebla. Co ciekawe, we Francji 75% procesów rekrutacyjnych jest wspieranych przez badania grafologiczne, co potwierdza ich skuteczność. Analiza grafologiczna jest nowoczesnym rozwiązaniem doskonale sprawdzającym się podczas procesów rekrutacyjnych i ułatwiającym pracę Rekrutera.
 
 
Żródło: Smart MBC
 
 
 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0