Czy mamy do czynienia z rynkiem pracownika?

startup-593335_1280

Aktualnie na rynku pracy można obserwować dwa nasilone zjawiska – brak pracowników o konkretnych kwalifikacjach, na które istnieje zapotrzebowanie wśród pracodawców oraz niedostosowanie wykształcenia i kwalifikacji pracowników do potrzeb rynku pracy. O przyczynach tej sytuacji można by rozprawiać godzinami, są one bardzo różnorodne. Jednak istotniejsze jest, jakie konsekwencje może rodzić aktualny stan rzeczy? Niewątpliwie utrudnia on życie niejednego rekrutera.
 
Z jakimi niedogodnościami musi sobie radzić dzisiaj rekruter?
 
Coraz więcej branż boryka się z problemem niedoboru kandydatów odpowiadających wymaganiom firmy. Powoduje to oczywiste konsekwencje – pracodawcy coraz zacieklej rywalizują o pracownika, a z kolei kandydaci są bardziej pewni siebie i stawiają nieraz wygórowane warunki. Warto jednak podkreślić pozytywne tendencje wynikające z aktualnej sytuacji. Firmy stają się organizacjami nauczającymi, ponoszącymi koszty związane z dokształcaniem swoich pracowników oraz dbającymi o rozwój talentów swoich pracowników. Dodatkowo coraz większą wagę przywiązują do właściwego kierowania rozwojem kompetencji pracownika, dlatego też popularniejsza stała się instytucja mentora, czyli współpracownika wspierającego nowozatrudnionego w kierowaniu swoją ścieżką kariery.
 
Coraz więcej mówi się o zarządzaniu międzykulturowym – czy słusznie? Część z rekruterów sądzi pewnie, że jest to temat który pojawił się, ponieważ chcemy podążać za modą panującą na zachodzie. Już teraz można jednak dostrzec w większych miastach zapotrzebowanie firm na podejmowanie działań z tego zakresu. Nie jest to jedynie chwilowy trend, a temat, który będzie towarzyszył wkrótce niejednemu menadżerowi. W Polsce pojawia się coraz więcej pracowników ze wschodu. Można jednak przypuszczać, że staniemy się również popularnym kierunkiem dla południowoeuropejskich sąsiadów. Problemy gospodarcze czy niepewna sytuacja polityczna mogą przyczynić się do tego, że polskim rekruterom coraz łatwiej będzie zachęcić zagranicznych specjalistów do podjęcia pracy w naszym kraju.
 
Pierwszym wyzwaniem przed jakim staną firmy zatrudniające obcokrajowców może być niski poziom umiejętności językowych, zarówno Polaków, jak i zagranicznych pracowników. Co ciekawe, jest to częsty problem wśród przedstawicieli drugiej, z wymienionych grup. Tutaj warto wspomnieć o kolejnym trendzie wynikającym z tej sytuacji – pracodawcy coraz chętniej szkolą swoich pracowników w zakresie umiejętności językowych.
 
Problem braku kadry pogłębiają zmiany demograficzne. Młode osoby, Millenialsi czy „pokolenie Z”, są znacznie bardziej mobilni niż przedstawiciele starszych pokoleń a przez to, też coraz rzadziej przywiązują się do aktualnego stanowiska pracy. Raczej są „poszukiwaczami wrażeń” dążącymi do zaspokojenia aktualnych potrzeb i ciągłego spełniania się czy też sprawdzania swoich kompetencji. Idealnym rozwiązaniem byłoby dostarczanie swoim pracownikom ciekawych projektów. Każdy pracodawca jednak wie, że nie zawsze jest to możliwe. Dlatego należy opracować program motywacyjny w taki sposób, żeby był dostosowany do indywidualnych potrzeb pracownika. Niestety, ale istnieją branże, w których takie benefity jak świadczenia medyczne czy karty sportowe są elementem niewpływającym na decyzję o związaniu się z danym pracodawcą.
 
Drugim z dominujących na aktualnym rynku zjawisk jest niedostosowanie kwalifikacji kandydatów do potrzeb rynku pracy. Część z pracodawców radzi sobie z tym zjawiskiem poprzez podejmowanie współpracy ze szkołami i uczelniami czy tworzenie własnych klas zawodowych. Innym rozwiązaniem są coraz popularniejsze staże umożliwiające studentowi czy absolwentowi przejście przez część, bądź wszystkie szczeble w firmie. Czy są jakieś inne rozwiązania? Pewnie zaprzestanie nadprodukcji absolwentów kierunków zbędnych na rynku pracy byłoby idealnym rozwiązaniem, jednak wymaga to zmian systemowych. Pracodawca jedynie może starać się wynajdywać perełki już na wczesnym etapie rozwoju zawodowego i dokształcać je. Ciekawym rozwiązaniem jest stworzenie własnej, firmowej akademii szkolącej w zakresie kluczowych kompetencji zawodowych.
 
Jeśli jesteś pracownikiem, artykuł ten powinien Cię uspokoić. Twoja sytuacja na rynku pracy jest aktualnie dobra, a wręcz idealna do inwestowania w swój dalszy rozwój. Dlatego wykorzystaj ten moment na umocnienie swojej pozycji na rynku pracy.
 
Jeśli z kolei zajmujesz się rekrutacją, bądź jesteś właścicielem firmy przygotuj się do wykorzystania swoich pokładów kreatywności. Wiele pracowników w swoim CV uznaje siebie za osobę kreatywną, może masz w załodze osobę, która wesprze Cię w innowacyjnych działaniach rekrutacyjnych? Ponadto, przygotuj się – pracownik może wkrótce przyjść z prośbą o podwyżkę. Przemyśl swoją strategię działania a i przede wszystkim, dbaj o swoich pracowników.
 
 
sabinam-662x639
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Autorka: Sabina Matuszewska
 
 
 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0