Kopalnie talentów. Jak odkryć i rozwinąć talent – u siebie i u innych. – recenzja książki

DSC_0020

Publikacja „Kopalnie talentów. Jak odkryć i rozwinąć talent – u siebie i u innych” to nietuzinkowy przewodnik po sylwetkach zwycięzców i czynnikach, które przyczyniają się do osiągnięcia sukcesu. Adresowany jest nie tylko dla polujących na prawdziwe diamenty managerów, headhunterów czy trenerów. Ta książka powinna wylądować w rękach każdego, kto stawia na rozwój.
 
Jej autorem jest wyjątkowo zdeterminowany mężczyzna. Proszę sobie wyobrazić, że rzucił pracę i wydał ostatnie pieniądze na bilety lotnicze, aby odwiedzić sześć sportowych kuźni talentów rozlokowanych po całym świecie. Rasmus Ankersen jest byłym profesjonalnym piłkarzem, a obecnie autorem bestsellerów, mówcą motywacyjnym specjalizującym się w rozwijaniu ludzkiego potencjału, a także zaufanym doradcą biznesmenów i sportowców z całego świata.
 
Tytułowe „Kopalnie Talentów” to osiem miejsc, w których młodzi ćwiczą u boku największych mistrzów, aby w przyszłości móc zająć ich miejsce. Autor odwiedził między innymi Jamajkę, skąd wywodzą się najlepsi sprinterzy – z Usainem Boltem na czele – oraz Rosję, w której szkoli się najlepsze tenisistki.
 
W omawianej publikacji autor odpowiada na kilka niezwykle istotnych w procesie rozwoju talentu pytań:
 
Czym talent jest, a czym nie jest?
 
Autor twierdzi, że talent występuje na całym świecie i nie jest powiązany z żadną rasą. Zaznacza, że dobre geny nie są przepustką do zwycięstwa, co najwyżej biletem wstępu do rywalizacji. Talent to coś dynamicznego, zaleca się pracować na warunkach, które się ma.
 
Jak odkryć talent?
 
Świat jest pełen przegapionych talentów. Jeśli będziesz ich szukał tak samo jak reszta, uzyskasz te same wyniki. Najlepsze rezultaty przynosi zatrudnianie mając na uwadze podejście do pracy. W rozpoznawaniu talentu chodzi o słuchanie, nie o mówienie. O szukanie przyczyn, motywacji i sensu.
 
Co jest czynnikiem sukcesu?
 
Książka przytacza także tezę, że za sukcesem większości najskuteczniejszych ludzi stoją zachęcający, wymagający opiekunowie. Autor czynnikami kluczowymi w pracy nad własnym talentem określa także trening i wiarę. Nie ma sensu czekać, aż uderzy nas piorun pasji. To nie stanie się samo. Zatem, albo zaczniemy angażować się w to, co robimy licząc na efekty, albo efekt będzie marny.
 
Warto zainwestować w tę książkę, choćby dla motywującego języka i realnych przykładów sylwetek ludzi sukcesu. Lektura może okazać się kamieniem milowym na drodze do odkrycia swojego potencjału, ale i innego spojrzenia na talenty podległych sobie pracowników.
 
 
Autorka: Justyna Poluta
 
 
 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0