Pytanie brzmi znajomo? Jesteśmy przekonani, że przynajmniej raz spotkaliście się z nim podczas rozmowy o pracę. A niewiele zaryzykujemy pisząc, że zdarzyło się to więcej razy. Wysokość wynagrodzenia to wciąż jeszcze temat tabu, choć pierwsze oznaki trendu docierającego do nas ze świata pojawiają się nieśmiało na polskim rynku. Oczekiwania kandydatów są takie, że to, ile mają szansę otrzymać na danym stanowisku pracy, powinno być komunikowane otwarcie.
Na podstawie badania wynagrodzeń prowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak mamy dla Was najświeższe raporty płacowe, skonstruowane indywidualnie dla czterech stanowisk pracy z obszaru HR. W kolejnych tygodniach będziemy prezentować wyniki niezależnego Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, a dziś zaczniemy od stanowiska “Asystent ds. personalnych”. Zapraszamy.
Język to nie wszystko
Wbrew powszechnej opinii dotyczącej tego, że znajomość języków obcych sprzyja wyższym zarobkom na stanowisku pracy okazuje się, że aktualnie dodatkowe kompetencje językowe nie mają wpływu na zróżnicowanie finansowe pracowników w dziale HR. Co zatem ma?
Przeciętne wynagrodzenie całkowite: 2 875 PLN brutto
Mimo, że stanowisko asystenta ds. personalnych okazało się najmniej opłacalne (w porównaniu do pozostałych przebadanych przez firmę Sedlak & Sedlak), to zarobki dla 50% pracowników na tym stanowisku mieściły się w przedziale 2 329 PLN – 3 766 PLN, natomiast dla najlepszych 10% wynosiły one nawet do powyżej 4 715 PLN.
Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń przeprowadzone przez firmę Sedlak & Sedlak
W zależności od stażu pracy, osoby na tym stanowisku zarabiały od 2,4 tys. PLN w pierwszym roku zatrudnienia do ok. 3,1 tys. PLN przy czterech i więcej latach pracy. Jest to ważne z tego względu, że o ile na początku asystent ds. personalnych może liczyć na opłacalny awans (nawet do ok. 600 PLN podwyżki), to w kolejnych latach stawka wynagrodzenia nie ulegnie już znacznemu wzrostowi.
Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń przeprowadzone przez firmę Sedlak & Sedlak
Z analizy przeprowadzonej w oparciu o typ firmy okazało się, że najwyższe zarobki określone zostały w organizacjach non-profit (3 000 PLN) oraz przedsiębiorstwach prywatnych (2 922 PLN), pozostawiając w tyle sferę budżetową, komunalną i spółki skarbu państwa, w których wynagrodzenia były przeciętnie niższe o ok. 300 PLN. W przypadku rozróżnienia na firmy z kapitałem polskim i zagranicznym, różnica mediany wynagrodzeń całkowitych wyniosła 20%, stawiając na prowadzeniu przedsiębiorstwa zagraniczne.
Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń przeprowadzone przez firmę Sedlak & Sedlak
Co jeszcze? Najwyższe wynagrodzenia wypłacane były w Warszawie (3 000 PLN), Wrocławiu (2 975 PLN) i Krakowie (2 800 PLN), a najniższe stawki określono w województwach: lubelskim (Lublin – 2 180 PLN), świętokrzyskim oraz kujawsko-pomorskim (odpowiednio ok. 2 000 PLN).
Dla asystentów ds. personalnych przewidywano również różnego rodzaju benefity, z których najpopularniejsze to: prywatna opieka medyczna (u 28% pracowników), telefon komórkowy (u 22%) i zajęcia sportowo-rekreacyjne, tj. karty sportowe lub karnety (również u 22%). Na dalszych miejscach znalazły się: komputer przenośny, ubezpieczenie na życie/NNW oraz możliwość uczestniczenia w szkoleniu wybranym wedle własnego uznania.
Zachęcamy również do sprawdzenia, na jakie wynagrodzenia mogą liczyć HR biznes partnerzy oraz Specjaliści ds. rekrutacji, o których pisaliśmy na naszym portalu pod koniec ubiegłego roku.
Analiza danych Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń: Monika Sołtysiak