Po uszy w papierkowej robocie – wynagrodzenie Specjalisty ds. kadr i płac

office-495808_1280

W zeszłym tygodniu zdradziliśmy Wam, jakie wynagrodzenie czeka na stanowisku Asystenta ds. personalnych. W dzisiejszym odcinku pniemy się w górę po szczeblach kariery w dziale HR – mamy dla Was najświeższy raport płacowy dla stanowiska Specjalisty ds. kadr i płac. Czego możemy się spodziewać?

Na stanowisku Specjalisty ds. kadr i płac znajduje się osoba wykwalifikowana w zakresie tzw. twardego HR-u. Do kluczowych obowiązków w pracy należy administrowanie dokumentacją organizacyjną, w tym aktami osobowymi, a także prowadzenie rozliczeń finansowych. Nakłada to na nią dużą odpowiedzialność, którą należy odpowiednio wynagrodzić.

Przeciętne wynagrodzenie całkowite: 3 829 PLN brutto
Z przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak badania wynagrodzeń wynika, że spośród przebadanych specjalistów ds. kadr i płac, 25% z nich zarabiało poniżej 2 990 PLN, a już kolejne 25% nawet powyżej 5 070 PLN. Dla pracowników pomiędzy pierwszym a trzecim kwartylem oznaczało to rozbieżności finansowe w wynagrodzeniu w granicach 2 tys. PLN. Najlepsi mogli liczyć na stawkę 6 500 PLN.

specj1
specj2
Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń przeprowadzone przez firmę Sedlak & Sedlak

Uwagę przyciągają dane, które zebrano na podstawie badania zależności mediany wynagrodzenia od typu organizacji. Najwyższe zarobki określono w firmach z kapitałem zagranicznym – nawet do 4 830 PLN. Jest to o 30% więcej niż oferowano w przedsiębiorstwach polskich (ok 3,5 tys. PLN). Przy tym, spora różnica była również widoczna pomiędzy firmami prywatnymi (4 000 PLN) a zaliczającymi się do sfery budżetowej lub komunalnej (ok. 800 PLN mniej).

specj3
Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń przeprowadzone przez firmę Sedlak & Sedlak

W odniesieniu do stażu pracy, mediana wynagrodzeń całkowitych wahała się między 3 000 PLN a 4 000 PLN. Oznacza to, że wraz z upływem lat pracownicy mogli liczyć na zwiększone zarobki, choć jedynie w niewielkim stopniu.

specj4
Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń przeprowadzone przez firmę Sedlak & Sedlak

Na największe zarobki mogli liczyć specjaliści ds. kadr i płac pracujący w województwach: mazowieckim (4 500 PLN), dolnośląskim i pomorskim (3 600 PLN), a najsłabiej opłacani byli w województwie podkarpackim (2 733 PLN) i lubelskim (2 788 PLN).

Ciekawe okazały się rezultaty wskazania przeciętnego wynagrodzenia w wybranych miastach, mianowicie, równomiernie rozkładało się ono wokół kwoty 3,2 tys. PLN. Najwyższe wynagrodzenia wypłacano w Gliwicach (3 500 PLN), Rzeszowie (3 465 PLN), Szczecinie i Zabrzu (3 450 PLN). Najniższe – w Tarnowie (2 970 PLN). Ze względu na duży rozrzut, poza analizą znalazła się Warszawa (4 800 PLN).

W ofercie benefitowej dla specjalstów ds. kadr i płac przewidziano m.in. prywatna opiekę medyczną (u 21% pracowników), telefon komórkowy (u 19%), szkolenia wybierane według własnego uznania (u 16%) oraz zajęcia sportowo-rekreacyjne, takie jak karty sportowe i karnety (u 15%).

A już w następnym tygodniu: Koordynator ds. personalnych

Analiza danych Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń: Monika Sołtysiak

CZYTAJ TEŻ:
Jakie są Pani/Pana oczekiwania finansowe? – czyli ile zarabia Asystent ds. personalnych

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

   Skomentuj

   Dołącz do naszego newslettera!

   You have Successfully Subscribed!

   Share This
   HRstandard.pl
   Login/Register access is temporary disabled