Jestem Trenerem, dużo zarabiam

Ostatni tydzień z raportami płacowymi, które prezentowaliśmy Wam w ostatnim czasie. Analizując każdy następny zawód wznosiliśmy się co raz wyżej po stawkach, na jakie mogą liczyć pracownicy na swoich stanowiskach w dziale HR. Dzisiaj – wisienka na zarobkowym torcie – Trener w dziale HR.

Za co odpowiada? Przede wszystkim, za rozpoznanie. Dobry trener w firmie to taka osoba, która dobrze zna specyfikę i kulturę danej organizacji, wie jakie wdrożenia zaproponować i jakie nowe rozwiązania wprowadzić, aby po pierwsze, cele szkoleniowe zostały osiągnięte a po drugie, oczekiwania wszystkich zainteresowanych stron zostały spełnione. Wiąże się to z obowiązkiem kompleksowego działania w zakresie konkretnego zadania. Jego efektywna praca zależy m. in. od stałego dokształcania i podążania za potrzebami szkoleniowymi, co powinno mieć przełożenie na otrzymywane wynagrodzenie.

W oparciu o przeprowadzone przez firmę Sedlak & Sedlak badania wynagrodzeń stworzono najnowsze raporty płacowe, które obrazują wyniki niezależnego Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń. Udostępnione dane jasno pokazują, że najlepiej opłacaną pracą w dziale HR jest zatrudnienie na stanowisku trenera. Co na to wskazuje?

Trener w dziale HR – przeciętne wynagrodzenie całkowite: 5 720 PLN brutto

Spośród wszystkich przebadanych stanowisk okazało się, że to trenerzy w dziale HR mają szansę zarobić najwięcej. Dla 50% zatrudnionych zarobki wahały się między 4 200 PLN a 8 000 PLN. Mediana wypadła niżej od średniej, tym samym, wyznaczając przeciętne zarobki na 5 720 PLN. Najlepsi (10% z próby przebadanych) uzyskiwali do ponad 10 tys. PLN.

1
2Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń przeprowadzone przez firmę Sedlak & Sedlak

Interesujący wniosek wysunął się na podstawie sprawdzanej zależności wynagrodzenia od wielkości firm. Okazało się, że to średnie przedsiębiorstwa (50 – 249 osób) płaciły najwięcej (6 269 PLN), odmiennie do tendencji dominującej w analizach pozostałych stanowisk HR. Na kolejnym miejscu uplasowały się duże przedsiębiortswa (250 osób i więcej) oferujące przeciętnie 5 750 PLN.

3Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń przeprowadzone przez firmę Sedlak & Sedlak

Wynagrodzenia trenerów zmieniało się także w zależności od typu organizacji. Było ono wyższe niż przeciętne w przedsiębiorstwach prywatnych (5 750 PLN) oraz państwowych – spółkach skarbu państwa (6 000 PLN), podczas gdy pracownicy organizacji non-profit oraz sfery budżetowej lub komunalnej otrzymywali około 2,5 tys. PLN mniej. W przypadku rozróżnienia na firmy z kapitałem polskim vs. zagranicznym nie zaobserwowano znaczących różnic. Mediany wynagrodzenia całkowitego oscylowały wokół 5 – 6 tys. PLN dla obu wyróżnionych.

Chcę zostać trenerem i dużo zarabiać – pytanie gdzie?

Na najwyższe zarobki mógł liczyć trener pracujący w regionie centralnym Polski (6 900 PLN). Taki wniosek wydaje się być oczywisty, jednak bardzo ciekawe jest to, że w dalszej kolejności najwyższe wynagrodzenia otrzymywano w miastach o liczbie do 25 tys. mieszkańców (5 450 PLN), pozostawiając te większe w tyle – w przypadku miast o liczbie od 25 do 250 tys. były one przeciętnie niższe nawet o 800 PLN!

4Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń przeprowadzone przez firmę Sedlak & Sedlak

W zależności od wybranego obszaru, najlepiej zarabiali trenerzy w Gdańsku (7 576 PLN) i Katowicach (6 704 PLN). Warszawie przypadło trzecie miejsce z medianą wynagrodzenia całkowitego wynoszącą 6 595 PLN. Dobrą sytuację odnotowano również w województwie małopolskim (5 832 PLN). Najniższe stawki określono w Bydgoszczy (4 687 PLN) i Lublinie (4 109 PLN).

Zgodnie z przypuszczeniami, wynagrodzenie trenera rosło wraz ze stażem pracy. Począwszy od 4 029 PLN w pierwszym roku osiągało przeciętną wysokość 6 210 PLN przy sześciu i więcej latach pracy.

5Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń przeprowadzone przez firmę Sedlak & Sedlak

W ofercie benefitowej dla trenerów proponowano w pierwszej kolejności: komputer przenośny (u 54% pracowników), telefon komórkowy (u 54%) i prywatną opiekę medyczną (u 48%). Popularne było również korzystanie z zajęć sportowo-rekreacyjnych na bazie kart sportowych lub karnetów (u 29%). Szczególnie ważne dla dużej liczby trenerów było także otrzymanie samochodu służbowego (u 22%) oraz możliwość uczestniczenia w dowolnie wybranym przez siebie szkoleniu (u 18%).

Zachęcamy również do sprawdzenia, na jakie wynagrodzenia mogą liczyć HR biznes partnerzy oraz Specjaliści ds. rekrutacji, o których pisaliśmy na naszym portalu pod koniec ubiegłego roku.

CZYTAJ TEŻ:

8 powodów, dla których warto pracować jako HR Koordynator

Po uszy w papierkowej robocie – wynagrodzenie Specjalisty ds. kadr i płac

Jakie są Pani/Pana oczekiwania finansowe? – czyli ile zarabia Asystent ds. personalnych

Analiza danych Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń: Monika Sołtysiak

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

   Skomentuj

   Dołącz do naszego newslettera!

   You have Successfully Subscribed!

   Share This
   HRstandard.pl
   Login/Register access is temporary disabled