Na długi wyjazd majowy stać tylko nielicznych

uyBlisko 60% Polaków nie planuje korzystać z dodatkowych dni urlopu w związku z pierwszym weekendem majowym. Najpopularniejszą formą odpoczynku są wyjazd turystyczny w kraju lub spędzanie czasu wolnego w domu. Nadal tylko nieliczni decydują się na podróże zagraniczne w okolicach majówki. Work Service prezentuje najnowsze badania na temat majowych urlopów Polaków.

 

 

 

 


 
Firma Work Service sprawdziła,  czy Polacy planują wziąć dodatkowe dni wolnego w okresie od 28 kwietnia do 2 maja oraz gdzie zamierzają spędzić długi weekend majowy. Zdecydowana większość respondentów zadeklarowała, że nie ma w planach korzystać z urlopu w te dni (59,1%). Osoby, które planują wydłużyć sobie weekendowy odpoczynek (37,4%) najczęściej ograniczyły się do jednego dnia wolnego w piątek 2 maja (34,5%). Chętnych do wzięcia 4 dni urlopu i skorzystania z tygodniowego odpoczynku w okolicy weekendu majowego jest blisko 7% osób.
 
Długie weekendy to dobra okazja do naładowania akumulatorów i odpoczynku zarówno dla urlopowiczów, jaki i pracujących. Luźniejszej atmosfery w firmach i absencji pracowników można doświadczyć już od poniedziałku. Osoby, które nie planują dodatkowego urlopu z pewnością nie będą narzekać na nadmiar pracy w tym czasie. Większość pracodawców wykazuje się wyrozumiałością i pozwala pracownikom na wcześniejsze zakończenia dnia pracy w piątek 2 maja, lub na pracę poza biurem  – mówi Krzysztof Inglot, Dyrektor Działu Rozwoju Rynków w Work Service SA.
 
Wyniki przeprowadzonego sondażu pokazują ponadto, że największą tendencję do wykorzystania okazji na dłuższy urlop w tym terminie mają osoby w wieku 35-44 lat – majowy urlop planuje niemal 41% osób w tej grupie badanych. Trzydziestolatkowie to grupa pracowników najbardziej skoncentrowanych na pracy i rozwoju zawodowym. To także osoby najrzadziej korzystające z urlopów. Dlatego długi weekend jest dla nich doskonałą okazją na zasłużony i niezbyt długi odpoczynek – mówi Tomasz Hanczarek, prezes Zarządu Work Service SA.
 
Dodatkowe dni wolne od pracy są mile widziane przez osoby najlepiej zarabiające – wśród osób otrzymujących wynagrodzenie powyżej 4 tys. zł niemal połowa (47,1%) planuje skorzystać z urlopu przynajmniej jednego dnia, a ponad 13% planuje rozpocząć weekend już od poniedziałku. Wśród osób zarabiających do 1 tys. zł jedynie niecałe 5% badanych miało takie plany. Co ciekawe, wśród najbardziej zamożnych widać też największą gotowość do spędzenia majówki za granicą – ponad 8% badanych otrzymujących pensję powyżej 4 tys. zł planuje taki wyjazd, a w przypadku zarabiających mniej liczba osób o podobnych planach jest bliska  zeru.
 
Wyniki zrealizowanego badania wykazały, że wyjazdy podczas urlopu planowały częściej osoby z wyższym wykształceniem, mieszkańcy większych miast (ponad 100 tys. mieszkańców) i powyżej 54 roku życia.
 
Badanie zrealizował w dniach 25-27 kwietnia instytut badawczy Millward Brown metodą sondażu telefonicznego CATIBUS, na grupie N=520 osób pracujących, dobranych z ogólnopolskiej reprezentatywnej próby dorosłych Polaków. Możliwe, że niewielka grupa Polaków była już w tym czasie na urlopach i nie odbierała telefonów.
 
 
 
Źródło: Work Service
 
 
 

Image courtesy of bplanet/FreeDigitalPhotos.net
 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0