Magdalena Blechoska: Zatrudnienie odpowiednich ludzi to podstawa naszego sukcesu

gfeds

Jak zmieniają się standardy rekrutacji? Jak UPS pozyskuje talenty i je kształtuje? Zapraszamy na ekskluzywny wywiad z Magdaleną Blechoską, Dyrektor Personalną, UPS Polska Sp. z o.o.

 

 

 

 

 

 

 

 

Rekrutacja – jeden proces ale może być prowadzony na wiele sposobów. Jakie narzędzia rekrutacji według Pani najlepiej sprawdzają się przy stanowiskach kadry managerskiej a jakie przy stanowiskach specjalistycznych i niższego szczebla?

 

Magdalena Blechoska: Zatrudnianie odpowiednich ludzi i zapewnienie im odpowiednich szkoleń i możliwości rozwoju to podstawa naszego sukcesu. Jako firma, która działa na całym świecie, jednym z elementów, na który kładziemy duży nacisk, to zatrudnianie osób z potencjałem do wzrostu z nami w „międzynarodowej” zbiorowości. Posiadanie światowej mentalności, sposobu myślenia i zdolności językowych jest wartością dodaną każdego, kto ubiega się o pracę w UPS.

UPS zatrudnia blisko 400 tysięcy pracowników na całym świecie. Szukamy osób na wiele różnych profili stanowisk. W wyniku tego nasze procedury selekcji są starannie dostosowane do wymagań każdego z tych profili. Niewiele osób jest w stanie wyobrazić sobie wielość różnych funkcji i pozycji, które są reprezentowane w naszej firmie na całym świecie. To nie tylko kurierzy, piloci, inżynierowie przemysłowi, handlowcy i księgowi, ale także szereg innych profesji, od mechaników przez meteorologów, ekspertów zdrowia, inżynierów laboratoryjnych, brokerów celnych do ekspertów od nieruchomości.

Gdy rekrutujemy na dane stanowiska, zgodnie z polityką firmy najpierw stawiamy na szukanie talentów wewnątrz naszej organizacji. Wszyscy wewnątrz firmy, którzy wykonują swoje zadania umiejętnie i mają zdolności do przyjęcia większej odpowiedzialności kwalifikują się do rekrutacji. Nasza kadra kierownicza jest odpowiedzialna za wspieranie i rozwój zdolnych ludzi. Posiadamy różne narzędzia identyfikowania talentów, mamy specjalny program rozpoznawania pracowników z potencjałem na stanowiska specjalistyczne, kierownicze, jak również na różne szczeble w dziale sprzedaży. Dzięki temu procesy rekrutacji wewnętrznej są efektywne i trwają krócej.

 

Pozyskiwanie talentów i kształtowanie ich w organizacji to priorytet dla wielu przedsiębiorstw a jednocześnie bardzo trudne zadanie. Co według Pani przesądza o sukcesie programu stażów i praktyk dla studentów? Jakie inne działania rozwojowe uważa Pani za skuteczne dla korporacji?

 

UPS jest znany na całym świecie jako tzw. „pracodawca z wyboru”, dzięki ciągłym inwestycjom w rozwój pracowników i naszej polityki awansu wewnętrznego. W wyniku tego jesteśmy pewni, że będziemy w dalszym ciągu przyciągać najlepsze i najzdolniejsze talenty na rynkach, na których funkcjonujemy. Konsekwentnie otrzymujemy liczne nagrody i szerokie uznanie jako pracodawca z wyboru, wynikające także z naszych starań i nacisku na różnorodność i kulturę organizacyjną.
Programy dla studentów muszą mieć swój cel, być przemyślane i dobrze zorganizowane. Nie widzimy potrzeby zapraszania do organizacji studentów, kiedy nie mamy dla nich konkretnych zadań i planu rozwoju. Stąd też w UPS skupiamy się nad tym, aby w momencie kiedy już zdecydujemy się zaprosić studentów na praktyki, mieć także pomysł na dany projekt, to czym dokładnie mogłaby się zająć konkretna osoba oraz w jakich obszarach wykazać. Ponadto staramy się by praktyki niosły za sobą możliwość dalszego zatrudnienia takiej osoby u nas w firmie.

 

Na odkrycie jakich talentów są Państwo nastawieni prowadząc rekrutację?

 

Ludzie w UPS byli i są motywowani poprzez zasady i wartości. Pierwotnie ustalone zostały one przez założycieli firmy. Niemniej pozostają one  stałe, a ich znaczenie dla naszego sukcesu jest istotne tak teraz jak i niegdyś. Rdzeniem wartości UPS są uczciwość, jakość i rzetelność.
Poszukujemy pracowników, których wartości wpisują się w naszą kulturę organizacyjną, pracowników z określonym potencjałem rozwoju, pewnymi umiejętnościami i wiedzą. Oczywiście wszystko zależy od stanowiska, na które rekrutujemy. Wierzymy jednak, że to dopasowanie do organizacji i zespołu jest często kluczowe w utrzymaniu pracownika, tak by był zadowolony i zmotywowany.

 

Praca w dziale HR i prowadzenie rekrutacji to często proces bardzo wyczerpujący. Zdarza się wiele sytuacji, które mogą odebrać energię do działania: zmieniające się priorytety dotyczące stanowisk, kandydaci w ostatniej chwili odrzucający ofertę pracy i wiele innych. Skąd Pani czerpie satysfakcję zawodową? Jakie działania są dla Pani najprzyjemniejszym elementem pracy ?

 

W każdej sytuacji życiowej mamy do czynienia z pięknymi jak i tymi trudnymi chwilami. Dotyczy to także pola zawodowego. W naszej pracy zdarzają się sytuacje, kiedy procesy rekrutacyjne się przeciągają, kiedy ciężko jest nam znaleźć kandydatów. Z drugiej jednak strony są i te piękne chwile, których jest zdecydowanie więcej. Dotyczą one chociażby możliwości obserwowania jak pracownicy rozwijają skrzydła na nowych stanowiskach, czy też tych momentów kiedy widzimy, że nasze wybory rekrutacyjne się sprawdziły. Czerpię radość z pracy, kiedy widzę, że zorganizowane szkolenie spełniło oczekiwania uczestników, kiedy ludzie pracują zespołowo oraz w tych chwilach, kiedy wspólnie ze swoimi rodzinami angażują się w liczne programy wolontariackie.

 

Jak z Pani perspektywy zmieniły się w ostatnim czasie standardy i metody rekrutacji? Czego możemy się spodziewać w przyszłości – nowe trendy?

 

Jeśli chodzi o trendy w rekrutacji, to nasze kryteria nie zmieniają się znacząco w kolejnych latach. W UPS rozumiemy, że relacje z naszymi klientami są najwyższej wagi, a obsługa klienta jest obszarem, w którym czujemy, że się doskonalimy. Dzięki temu wiemy, że dobrze rozwinięty zmysł obsługi klienta jest kluczową cechą u kogokolwiek szukającego pracy w UPS. Dodatkowo kandydat chcący pracować w naszej firmie powinien być otwarty na poznawanie nowych dziedzin związanych z zarządzaniem firmą logistyczną. Pracownik powinien umieć pracować w zespole, być dokładny, solidny, zdyscyplinowany, pro-aktywny i powinien zawsze szukać nowych sposobów rozwoju i poprawy procesów.
Wreszcie, jako firma działająca w międzynarodowej, kompleksowej sieci, w krajach na całym świecie, UPS jest zainteresowany osobami wszechstronnymi, z globalną mentalnością, sposobem myślenia, takimi, które są zorientowane na rezultaty i gotowe na wyzwania.

 

Gdyby miała Pani podać  cechy osobowości dobrego pracownika działu HR co by to było i dlaczego?

 

Na pewno musi to być osoba z dużym zrozumieniem dla drugiego człowieka, lubiąca ludzi, z chęcią niesienia wsparcia. Dobry pracownik działu HR musi wzbudzać zaufanie, lecz z drugiej strony musi także rozumieć potrzeby swoich klientów i partnerów. Taka osoba powinna także swoją postawą i zaangażowaniem dawać prawdziwe świadectwo wartości firmy i być jej ambasadorem.

 

Na koniec chciałabym Panią poprosić o radę dla wszystkich kandydatów przygotowujących się do udziału w rekrutacjach. Co zrobić aby dobrze zaprezentować się na rozmowie albo czego nie robić by przekonać do siebie osobę prowadzącą proces rekrutacyjny?

 

Przede wszystkim nie należy udawać, że jest się kimś innym niż w rzeczywistości.  Oczywiście, do rozmowy rekrutacyjnej należy się odpowiednio przygotować. Na pewno dobrze widziane jest jeśli kandydat podczas rozmowy jest w stanie przedstawić dlaczego chciałby być zatrudniony na konkretnym stanowisku, że wie, co ma do zaoferowania oraz, że ma pewne pomysły i plan, że potrafi uargumentować jaką wartość mógłby wnieść do firmy. Nie zawadzi także ogólna uprzejmość, schludność i nie spóźnianie się.

 

Dziękujemy za rozmowę.

 

Wywiad przygotowany przez firmę Newman & Ox Consulting www.newmanox.com

 

UPS Magdalena Blechoska

 

 

 

 

 

Magdalena Blechoska, Dyrektor Personalna, UPS Polska Sp. z o.o.

 

 

 

 
 

 
Image courtesy of Stuart Miles/FreeDigitalPhotos.net
 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0