Jak być dobrym szefem i przywódcą?

qwesrdtfghUrodziłeś się przywódcą. Jesteś przywódcą. Będziesz przywódcą. Niezależnie od tego kim jesteś, jakie stanowisko zajmujesz. Bez względu na to, czy zarządzasz ludźmi czy nie – jesteś przywódcą. Co niektórzy idą o krok dalej i stają się przywódcami dla innych – inspirują ich w rozwoju, realizując przy tym wspólną wizję. Kim są inspiratorzy zmian i gdzie można ich spotkać?

 

 

 

 


 
Rozejrzyj się dookoła siebie. Co widzisz? Innych ludzi? Zapewniam Cię, że nie tylko. Widzisz to, co chcesz zobaczyć. Jedni widzą w drugim człowieku wyłącznie pracownika, jeszcze inni potencjał. Co niektórym słowo „pracownik” kojarzy się z wyzyskiem, innym, zaś z diamentem, który należy nieustannie szlifować, by lśnił jak najjaśniej. A ty? Co widzisz w ludziach, którymi być może masz możliwość zarządzać? Co inni widzą w Tobie? Jaki przykład dajesz innym swoim zachowaniem, postawą, wyznawanymi wartościami? Kim jesteś dla tych, którzy podążają za Tobą, dla tych, którzy wykonują Twoje polecenia?
 
Doskonałość lidera to połączenie wielu cech. To codzienna praca prowadząca do doskonalenia każdej z nich. Co zatem jest istotne, by inni ludzie chcieli podzielać Twoje zdanie, by trwali przy Tobie w chwilach zwątpienia oraz cieszyli się ze wspólnych sukcesów?
 
Przyjrzyjmy się na chwilę kilku kluczowym wartościom, którym hołdują prawdziwi liderzy.
 
Zaufanie
 
Poprzez zadawanie pytań mające na celu wydobycie siły z każdego ze współpracowników liderzy przyczyniają się do ich rozwoju. To dzięki pytaniom pokazują innym, że liczą się z ich zdaniem, szanują ich punkt widzenia, doceniając zarówno nich samych jak i pomysły, które tkwią w każdym z nich. Zaufanie wynikające z troski to najlepszy sposób pozwalający budować silne więzi. Poprzez liczenie się ze zdaniem innych, zadawanie pytań oraz nasłuchiwanie odpowiedzi lider tworzy niewidzialną granicę zaufania. Pytając ludzi o zgodę w nagrodzie otrzymują pakiet zaufania, który będzie procentował w kolejnych latach współpracy.
 
Pomyśl o osobie, której bezgranicznie ufasz. Jakie skojarzenia przychodzą Ci do głowy, kiedy widzisz jej obraz? Wiedz, że inni ludzie również postrzegają Cię w takich kategoriach. Na każdym kroku zadają sobie pytanie: „Czy darzą tą osobę zaufaniem?”, „Czy jest to osoba, z którą mogę świętować sukcesy a także znaleźć ukojenie, gdy nie wszystko idzie po mojej myśli?
 
Bycie przykładem dla innych

 
Jedną z kluczowych umiejętności wykorzystywanej w codziennej pracy lidera jest bycie inspiracją dla innych. Każde słowo, działanie ma być okazją do wzrostu dla tych, którzy chcą się od niego uczyć. To, co najbardziej porusza ludzi to trafienie z przekazem do ich serc. Jeżeli zyskasz sobie serce swojego współpracownika miej pewność, że cała reszta podąży za Tobą. Ty sam musisz bądź dla siebie zmianą, którą chcesz widzieć w innych. Nie oczekuj zatem od innych tego, czego nie mieli okazji się od Ciebie nauczyć. Bycie liderem to wielka odpowiedzialność. To wzbudzanie zaufania, budowanie wzajemnych relacji, motywowanie, budowanie przestrzeni do słuchania, dawanie bezwarunkowych pochwał lecz przede wszystkim podążanie za wizją przepełnioną inspiracją.
 
Odkrywanie talentów
 
Doskonale wiesz, że nie ma na świecie dwóch takich samych osób. Każdy z nas jest inny. Jako prawdziwy przywódca musisz wydobywać z innych to, co mają w sobie najlepsze. Warto, by inni widzieli w Tobie przyjaciela w ich własnym rozwoju. Ludzie z natury kochają się rozwijać, wzrastać i udowadniać innym ile są warci. Twoim zadaniem jest pokazać innym, że warto. Przekonać ich, że mogą osiągnąć to, o czym być może nawet nigdy nie marzyli. Motywacja Twoich pracowników płynie od Ciebie. Pamiętaj o tym. Jakość Twojego przywództwa jest równa jakości pracy osób, którym przewodzisz.
Chcąc być osobą, która na jednym z pierwszych miejsc stawia bycie przywódcą zadbaj to, aby:
 

 • Każdy członek Twojego zespołu podzielał Twoja wizję i widział w niej większy cel
 • Patrzeć na ludzi jak na wojowników, którzy zainspirowani wizją będą gotowi podążać przed siebie realizując przy ambitne cele
 • Dawać innym przestrzeń do rozwoju – popychać ich w nieznane jednocześnie wspierając ich swoją osobą
 • Efektywnie komunikować swoje potrzeby jak również nasłuchuj potrzeb swojego zespołu
 • Doceniać innych – tylko dzięki temu zbudujesz silną armię, która stanie w obronie wartości, które wspólnie wyznajecie
 • Uważnie słuchać – pamiętaj, że inni ludzie też mają pomysły, które warto wziąć pod uwagę.
 • Być dla innych inspiracją – ludzie poszukują kogoś, kto ich poprowadzi, wskaże drogę oraz przekona ich do tego, że warto podążać w obranym kierunku.

 
A ty? Dla kogo jesteś inspiracją?
 
 
 
lukasz_kuzma

 

 

 
 
 

Autor: Łukasz Kuźma, akredytowany coach PCC ICF, certyfikowany trener biznesu, partner zarządzający w Meritum Coaching oraz Szkole Coachów MERITUM

 

 
 
 
 

Image courtesy of Master isolated images/FreeDigitalPhotos.net
 

2 komentarze
 1. Reply
  Roman Levytskyi 4 kwietnia 2014 at 16:34

  Moim zdaniem
  Poruszać się ludzi naprzód w potrzebnym kierunku zmusza rozumienie, szacunek, uznanie osobistych zasług. Dla tego trzeba wiedzieć niektóre tezy o sztuce kierowania :
  1. Pamiętajcie imiona swoich podległych i nie tylko.
  2. Nie warto stale przypominać swoim podległym, że znacie wszystko lepiej. Formułujcie swoje propozycje w skromnej powszedniej manierze. To w znacznie większej mierze spłata waszego podległego, inaczej on prosto znienawidzi was.
  3. Nie warto zbyt ciasno opiekować swoich ludzi, намагаючись wejrzeć do każdego niuansu ich pracy – to położy kres ich inicjatywy. Dość znać ogólną sytuację, żeby mieć możliwość oceniać trudności podległych, pomagać im i zachęcać ich. Dajcie odczuć swoim współpracownikom, że oni też wnoszą wkład w wykonanie dużego zadania, nie przystawajcie do ich z poradami zbyt często.
  4. Nauczcie się adekwatnie reagować na skargi swoich podległych, nauczycie się wysłuchiwać ich. Chodzi o to, że ludzie nigdy nie bywają w całości zadowolonymi. Słuchać skargi – to część ceny, którą należy płacić za przywództwo.
  5. Bądźcie kierownikiem, dla którego być może wszystko – realizacja zaproponowanej podległym idei, decyzji, propozycji. Zachęcajcie inicjatywę.
  6. Jeśli są problemy w pracy albo w warunkach pracy, nie uciekajcie od problemów. Przeciwnie, mówicie podległym, że pamiętacie o problemie i намагаєтеся ją rozstrzygnąć.
  7. Trzeba być zawsze uczciwy i trzymać swoje słowo.
  8. Z podległymi trzeba naradzać się, konsultować się przy podjęciu wielu decyzji. Tak oni będą odczuwać, że jest część waszego rozkazu i wpływają na jej pracę. Pracujcie razem – to daje odczucie wspólnej pracy w rozkazie, przecież jeden rozsądek dobrze, a dziesięć – lepiej.
  9. Rozjaśniajcie swoim podległym prawdziwy stan rzeczy. Ludzie chcą znać, co odbywa się wokół ich, i w końcu końców oni na pewno coś dowiadują się. Czy nie lepiej im dowiedzieć się fakty, a nie skrzywioną wersję? Dobry kierownik musi trzymać swoich podległych w całości informowanymi o wydarzeniach w kompanii. Współpracownicy obowiązkowo ocenią otwartość bosa, który opowiada im o wszystkim.
  10. Jeśli wy kierownik, to jeszcze nie legitymuje wam cisnąć na podległych swoim autorytetem i kręcić nimi za swoim pragnieniem (prosić zrobić kopię, przynieść herbatę itd.), to nie daje wam przywilejów w naruszeniu ogólnych reguł organizacji. Musicie być przykładem dotrzymania wszystkie reguł – zachowanie, organizacje miejsca pracy i inne

 2. Reply
  rarity 20 stycznia 2016 at 10:16

  bardzo dobry komentarz powyżej! ale oprócz tego, moim zdaniem przynajmniej, szef, zwłaszcza, jeśli ma kierować swoimi dawnymi kolegami, musi stworzyć odpowiedni wizerunek. To nie może być ta sama osoba, która obgadywała z nimi w kuchni klientów! to trudne, ale nie niemożliwe 🙂

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
 • Total (0)
Compare
0