Dlaczego człowiek może uzależnić się od pracy i jak rozpoznać ten problem?

dggkJedynie intensywna praca wzmacnia w tobie niskie poczucie własnej wartości i daje ci ulgę? Odczuwasz uporczywą chęć, by zajmować się stale pracą i bezustannie podwyższasz w niej sobie poprzeczkę? To niepokojące sygnały związane z pracoholizmem – wynika z badań prowadzonych przez dr Kamilę Wojdyło.

 

 

 

 
 
 

Teoria „Work Craving” (Pożądanie Pracy), której autorką jest psycholog dr Kamila Wojdyło z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego, odpowiada na pytanie, dlaczego człowiek może uzależnić się od pracy i jak rozpoznać ten problem.
 
Badaczka od wielu lat bada styl pracy i zdrowie osób zapracowanych oraz prowadzi psychoterapię osób z problemem przepracowania. Zauważyła, że nie zawsze ponadprzeciętne zaangażowanie w pracę prowadzi do pracoholizmu i problemów zdrowotnych.
 
Dr Wojdyło uznała, że uzależnienie od pracy związane jest z konkretnymi mechanizmami regulacyjnymi. Otóż pracoholik w wyniku uporczywego dążenia do nierealistycznie wysokich standardów osiągnięć, doznaje emocjonalnej ulgi i wzmacnia swoje poczucie niskiej własnej wartości. Kamila Wojdyło wprowadziła do psychologii pojęcie Work Craving, na określenie mechanizmu tego błędnego koła pożądania pracy.
 
Badaczka z UG wyróżniła cztery podstawowe wymiary, składające się na pożądanie pracy. Wśród nich znajduje się obsesyjno-kompulsyjne pożądanie pracy, oczekiwanie pozytywnych wzmocnień poczucia własnej wartości, oczekiwanie redukcji emocji negatywnych i symptomów “odstawienia pracy”, a także neurotyczny perfekcjonizm.
 
Psycholog wyjaśnia, że dotychczas brakowało spójnej teorii ujmującej symptomy i mechanizmy uzależnienia od pracy, jak również nie istniały narzędzia, które pozwalałyby mierzyć pracoholizm jako uzależnienie. Dlatego np. niewiele wiadomo o tym, jak duży odsetek społeczeństwa jest tym problemem dotknięty. Teoria Work Craving i opracowane na jej podstawie narzędzie „Kwestionariusz Pożądania Pracy” pozwolą diagnozować pracoholizm, zapobiegać temu zjawisku i leczyć takie uzależnienia.
 
Badania w projekcie dr Wojdyło pokazały, że pracoholizm różni się od zdrowego podejścia do pracy – pasji pracy. Psycholog zaznacza, że entuzjasta pracy (choć dużo pracuje) potrafi wyłączyć się z pracy, a przede wszystkim kieruje się motywacją związaną z własnym rozwojem, a nie wykazywaniem się, co jest charakterystyczne dla pracoholików. Nie nadużywa też pracy, by regulować swoje emocje – podkreśla psycholog.
 
Jak zaznacza rozmówczyni PAP, badania pokazały, jak ważne jest wczesne rozpoznanie pracoholizmu, by zapobiec rozwinięciu mechanizmów uzależnienia i ich konsekwencji. Pracoholizm wiązać się bowiem może z problemami zdrowotnymi, symptomami depresyjnymi czy wypaleniem. Uzależnienie ma też konsekwencje – na zasadzie współuzależnienia – dla członków rodziny czy bliskich. Poza tym pracoholizm wywołuje też negatywne skutki ekonomiczne dla pracodawcy. „Uzależnienie od pracy związane jest z redukcją efektywności pracy i większymi absencjami pracownika” – zaznacza naukowiec.
 
W kierowanym przez dr Wojdyło międzynarodowym projekcie „Pożądanie pracy – wyznaczniki osobowościowe i mechanizmy regulacyjne” kontynuowane są badania nad mechanizmami pracoholizmu. Projekt – realizowany w Polsce i w Niemczech – finansowany jest ze środków Narodowego Centrum Nauki.

 
 
 

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

 

 

Image courtesy of thewet/FreeDigitalPhotos.net

 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0