„Szklany sufit” wciąż obecny na rynku

ghdyuZ wewnętrznych analiz Sodexo wynika, że z ponad 2000 pracowników tej firmy blisko 1300 osób stanowią kobiety. Tę pozytywną tendencję widać również w zarządzie. Ponad połowa dyrektorów działów w polskim Sodexo to kobiety.

 

 

 

 

 

 

 

 
Ta dobra praktyka jest odzwierciedleniem dbałości o równowagę w zatrudnieniu kobiet i mężczyzn w firmie Sodexo na poziomie globalnym. 38 proc. członków zarządów w strukturach globalnych Sodexo to panie. Piastują one również aż 43 proc. stanowisk menedżerskich wyższego i średniego szczebla w grupie. Ponadto blisko 45 proc. kobiet to również menedżerowie jednostek Sodexo, w których firma świadczy swoje usługi o różnym profilu (m.in. prowadzenie restauracji czy obsługę techniczną nieruchomości).

 
Jesteśmy dumni, że w naszej firmie dbamy o równowagę płci na wszystkich stanowiskach. – mówi Monika Bentkowska, Dyrektor Działu HR w Sodexo Polska. – Kobiety z powodzeniem kierują działaniami kluczowymi dla całej naszej organizacji, co niesie za sobą pozytywny wkład w rozwój nie tylko firmy, ale i całego rynku, bez względu na branżę.

 
Szklany sufit

 
Mimo tak pozytywnych wyników Sodexo w Polsce i na świecie i niekwestionowanych walorów biznesowych płynących z równowagi w zatrudnieniu, firma z niepokojem obserwuje wciąż obecny na rynku problem tzw. „szklanego sufitu” w środowisku biznesowym. Dlatego Sodexo na co dzień wspiera liczne inicjatywy uświadamiające społeczeństwu znaczenie równowagi płci i jej rolę w globalnym rozwoju gospodarczym. Każdy z pracowników Sodexo jest świadom zaangażowania firmy w działania na rzecz równowagi w zatrudnieniu i współpracy.

 
Elastyczność, empatia i nastawienie na dialog są niezmiernie istotne w każdym przedsiębiorstwie, w którym najważniejszym zasobem są ludzie. – mówi Agnieszka Huszczyńska, Menedżer Kontraktu Sodexo na Stadionie Narodowym w Warszawie. – Na co dzień nie do przecenienia jest to, że wszystkie wiemy, iż nasz rozwój w strukturach firmy zależy tylko od naszego osobistego zaangażowania i predyspozycji. Mnie, jako liderowi tak dużego przedsięwzięcia, jak obsługa cateringowa Stadionu Narodowego, daje to przewagę nad tymi konkurentami, którzy nie w pełni doceniają kobiecą część swoich zespołów. Mam bowiem możliwość w pełni korzystać z potencjału wszystkich współpracowników bez wyjątku. Kobiety zaś wyjątkowo często potrafią pozytywnie zaskoczyć poziomem swojego zaangażowania. – dodaje Agnieszka Huszczyńska.

 
Równowaga płci w liczbach

 
Przeprowadzone w marcu ubiegłego roku badanie Eurobarometru pokazało, iż ponad 90 proc. Europejczyków optuje za tym, że równość kobiet i mężczyzn ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie społeczeństwa, a wszystkie programy pomocy w tym zakresie powinny szczególnie uwzględniać prawa kobiet. Praktyka wciąż jednak odbiega od wyników badań.

 
Ponadto w sierpniu 2012 roku firma podpisała Kartę Różnorodności – pisemne, dobrowolne zobowiązanie firm promujących politykę równego traktowania i zarządzania różnorodnością, a także aktywnego przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi w miejscu pracy.

 
Z mojego punktu widzenia kobiety doskonale równoważą w firmie czasem zbyt męski styl pracy i współpracy, przełamując w korzystny sposób podejście do biznesu. Są dobrymi negocjatorami i świetnie zjednują sobie klientów w celu nawiązania i utrzymywania długofalowej relacji – podkreśla Bartosz Klimek, Dyrektor Sprzedaży Sodexo Polska.

 
W samym 2014 roku firma weźmie udział w czterech strategicznych inicjatywach wspierających i inspirujących do działania kobiety na całym świecie:
•    The Women Corporate Directors Global Institute, Nowy Jork (maj 2014)
•    The Women’s Forum Meeting, Sao Paulo (maj 2014)
•    The Global Summit of Women, Paryż (czerwiec 2014)
•    The Women’s Forum Global Meeting, Deauville (czerwiec 2014)

 

 
Źródło: Sodexo

 

 

Image courtesy of stockimages/FreeDigitalPhotos.net
 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0