Motywacja pracowników a korzyści podatkowe

ghDzień Kobiet, święta wielkanocne, jubileusze – każda z tych okazji to świetny moment na opracowanie dobrego programu motywacyjnego dla pracowników. Korzystnym podatkowo rozwiązaniem, zarówno dla pracowników, jak i pracodawców, są karty przedpłacone. Obdarowany wykorzysta taką kartę w ulubiony przez siebie sposób i przy okazji nie zapłaci podatku dochodowego, natomiast pracodawca nie rozliczy jej jako płatnik PIT.

 

 

 

 

Wydatek w kosztach
 
Jeśli firma kupi karty przedpłacone dla zatrudnionych osób, uwzględni ten wydatek w kosztach uzyskania przychodów. Zasada ta dotyczy osób zatrudnionych zarówno na umowę o pracę, jak i umowę zlecenia czy o dzieło. Z przepisów podatkowych – ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm. – dalej PIT) i ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. nr 74, poz. 397 ze zm. – dalej CIT) – wynika, że do kosztów uzyskania przychodów podatnik może zaliczyć wszystkie wydatki, zarówno te bezpośrednio, jak i pośrednio związane z przychodami, o ile zostaną prawidłowo udokumentowane, z wyjątkiem kosztów ustawowo wyłączonych z kosztów. Zasady te mają także zastosowanie do wydatków ponoszonych przez pracodawców na karty dla pracowników, np. na karty podarunkowe. Szczegółowe rozliczenie zakupu takich kart będzie uzależnione od źródła ich finansowania. Pracodawca ma do wyboru dwie opcje: środki obrotowe lub te z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS).
 
Suma z konta firmy
 
Jeśli zakup kart przedpłaconych jest sfinansowany ze środków obrotowych spółki, wydane na ten cel kwoty można ująć w kosztach. Pracodawcy muszą tylko pamiętać o spełnieniu pewnych warunków ustawowych.
 
Wydatek pomniejszy przychody przedsiębiorstwa, jeśli:
 

  • ma on związek z przychodem lub zabezpieczeniem źródła przy¬chodu;
  • zostanie faktycznie poniesiony;
  • jest właściwie udokumentowany.

 
Fundusz socjalny
 
Gdy pracodawca pokryje zakup kart dla pracowników ze środków funduszu socjalnego, będzie musiał pamiętać, że ich wartość przydzielona każdej zatrudnionej w firmie osobie musi zostać ustalona na podstawie kryterium socjalnego, np. sytuacji finansowej w rodzinie. Nie można wszystkim pracownikom podarować kart o jednakowej wartości, np. 100 zł. Gdyby tak się stało, fiskus w przypadku kontroli zakwestionuje taki wydatek i każe go opodatkować jako przychód ze stosunku pracy, nawet jeśli będzie się on mieścił w ustawowym limicie 380 zł. Karty przedpłacone są formą świadczenia pieniężnego uprawniającego do ulgi w PIT.
 
Co więcej, jeśli warunki przyznawania świadczeń finansowanych z funduszu zostaną prawidłowo wypełnione – m.in. przy przekazywaniu świadczeń będzie zachowane kryterium socjalne – taki prezent nie będzie oskładkowany. Gdy te warunki nie zostaną dochowane, kontrolerzy ZUS będą żądali zapłaty zaległych składek.
 
Dowiedz się więcej o kartach podarunkowych kliknij tutaj
 

AD

 
 
 
 
 
 
Autorka: Anna Derlacka, CFO w Edenred Polska
 
 
 
 

Artykuł sponsorowany

fot.: Edenred
 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0