Employer BrandingKnow HowKomunikacjaPressroomStrategia

Jakie znaczenie ma strona kariera?

wwwwwwwwJednym z istotnych i zarazem bardzo widocznych elementów employer brandingowych jest strona kariera. Właściwie przemyślana i umiejętnie wykorzystywana może być cennym wsparciem w aspektach wizerunkowych, z kolei jej brak jest zaniechaniem, na które w dzisiejszych realiach EB nie można sobie pozwolić. Poniżej kilka słów na ten temat, które możecie także znaleźć na Marka Pracodawcy.

 

 

 

 

Kiedy przeglądam strony kariera różnych firm trafiam zarówno na takie, które budzą uznanie, jak i te, które mogą służyć za przykład na to jak nie należy działać. Od czego zależy to, że niektóre firmy mają strony kariera, które są efektywne, a inni nie wiedzą jak to zrobić? Przede wszystkim warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań i wziąć pod uwagę kilka istotnych perspektyw. Także jeśli jesteś w momencie, w którym chcesz stworzyć lub zmodernizować swoją stronę kariera, przejdź przez poniższe kroki:
 
1. ZDIAGNOZUJ SWOJĄ  GRUPĘ DOCELOWĄwygląd strony, jej zawartość i język, którym będziemy pisać są ściśle zależne od grupy docelowej, którą sobie dookreślimy. Zupełnie inaczej będziemy komunikować się z osobami z różnych pokoleń, z różnych branż, a także z osobami o różnej długości doświadczenia. Jeśli jednocześnie chcemy dotrzeć do studentów i profesjonalistów lub do osób z różnych branż, rozwiązaniem będzie podzielenie strony na podstrony dedykowane poszczególnym grupom. Jest to praktyka bardzo powszechna i inspiracji do tego jak to zrobić można poszukać u innych.
 
Tu świetnym przykładem będzie chociażby http://www.tesco.pl/kariera/, gdzie znajdziemy podział na kilka obszarów: Program Młodego Lidera, Program Menedżerski Ekstraklasa, Praktyki Studenckie Dobry Start, Praktyki w zawodzie sprzedawcy. Tym sposobem nie tylko jest tu stworzony podział, który umożliwia łatwe odnalezienie interesujących nas treści, ale także mamy zaproponowane ciekawe nazwy, które przyciągają uwagę.
 
2. ZADBAJ O SPÓJNOŚĆ Z MARKĄ FIRMY – strona kariera powinna być wspierana przez identyfikację wizualną firmy, aby razem stworzyły spójną całość. Konieczne jest, aby marka pracodawcy korespondowała z marką firmy. Poza tym przekaz na stronie kariery powinien być spójny z wartościami firmy, jej misją i wizją, wtedy wizerunek pracodawcy jest w pełni spójny i wiarygodny.
 
3. ZAINTERESUJ ODBIORCĘ – zamieść na stronie kariera treści, które będą interesujące dla Twojej grupy docelowej. Zadbaj o informacje o firmie przekazane w ciekawy sposób, opisz kulturę organizacyjną i to, co stanowi wyjątkowość Twojej Firmy. Nie widzę sensu powielania schematów, w których opisujemy przebieg procesu rekrutacji i selekcji w firmie i zamieszczania opracowań o tym, co powinno znaleźć się w CV i czym jest Assessment Centre. To w żaden sposób nas nie wyróżni, a jedynie odwzoruje działania innych firm. Jedną z bardziej interesujących pod tym względem stron kariera jest http://www.implix.com/pl/kariera/ – znajdziemy tu wypowiedzi i nietuzinkowe zdjęcia pracowników, opisane wartości, możemy pobrać także i podejrzeć aktualne wydarzenia w firmie – a jest ich sporo i w Implix faktycznie się dzieje. Aby efektywnie dopasować sposób zainteresowania odbiorcy konieczne jest odwołanie się do wniosków z pierwszego etapu działań – określenia grupy docelowej.
 
4. ZAISTNIEJ W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH I TAM, GDZIE JEST TWOJA GRUPA DOCELOWA
Jeśli poprzednie etapy nie są już nam obce i mamy pewność, że strona, którą przygotowaliśmy spełnia nasze założenia i oczekiwania, warto zastanowić się nad tym jak opowiedzieć o niej innym. Samo posiadanie strony kariera może nie wystarczyć, konieczne jest przyciągnięcie uwagi naszej grupy docelowej. Dlatego też warto być tam, gdzie są Ci, do których planujemy dotrzeć. Promujmy się w mediach społecznościowych, bywajmy na uczelniach, zachęcajmy do tego, aby kandydaci wchodzili na naszą stronę. Najważniejsze jest, aby dobrze zacząć, później częściowo będziemy mogli liczyć na marketing wirusowy i na tym etapie konieczne będzie zadbanie o punkt 5…
 
5. PAMIĘTAJ, ŻE STRONA KARIERA POWINNA TĘTNIĆ ŻYCIEM
Sporo jest stron, które na początku dobrze się zapowiadały, które są przemyślane, ciekawe i w zasadzie nie dzieje się na nich nic więcej. W gruncie rzeczy zatrzymanie się na punkcie 4 może wystarczyć i jeśli zadbaliśmy o wszystkie poprzednie punkty, nasza strona będzie oglądana, odwiedzana i może nawet stanie się inspiracją dla innych firm. Jeśli jednak chcemy zawalczyć jeszcze o jakąś wartość dodaną , to warto postawić na to, aby nasza strona była żywa i aby wyróżniała się swoim dynamizmem. Jak to uzyskać? Jedną z prostych dróg jest zamieszczanie np. zdjęć z aktualnych wydarzeń firmowych, które pokazują co się u nas dzieje i że dzieje się nie tylko okazjonalnie. Poza tym możemy zadbać o profil naszej strony kariera w mediach społecznościowych, np. na Facebooku i dzielić się tym, co robimy, co dla nas ważne i tym, co może zbudować społeczność wokół naszej marki pracodawcy.
 
I na koniec – opinia może ryzykowna, ale w mojej ocenie, wbrew temu, o czym mówi się w wielu poradnikach o tworzeniu strony kariery i na konferencjach, najważniejszym elementem przy tworzeniu strony kariera nie jest ilość kliknięć, która prowadzi do celu. Uważam, że nie jest kluczowe to, aby w 2-3 kliknięciach dojść do podstrony z ogłoszeniami. Techniczne aspekty są ważne, ale nie są najważniejsze – sercem strony kariera jest jej treść i pomysł na nią – i to właśnie będzie magnesem, który będzie przyciągał.

 
 
 

Autor: Joanna Kamińska, joanna-kaminska.blogspot.com/

 
 

Image courtesy of Idea go/FreeDigitalPhotos.net

 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0