Stres – i Ty możesz pomóc swoim pracownikom

aaahhh_lW dzisiejszych czasach większość z nas pracuje pod presją czasu, osiągania coraz lepszych wyników sprzedażowych, rywalizacji. Wiele osób uskarża się na stres negatywny związany z wykonywaną pracą, czuje zmęczenie lub nawet wypalenie.

 

 

 

 

 

Jest mnóstwo sposobów i metod relaksacyjnych, pomocnych w zwalczaniu negatywnych skutków stresu, ale przede wszystkim należy eliminować jego przyczyny.

W nastrój poirytowania niekoniecznie muszą nas wprowadzać zbyt ambitne zadania do realizacji. Czasami mogą to być tzw. drobiazgi, np. ciągle włączona klimatyzacja, bo komuś innemu jest gorąco, lub na odwrót – ciągły upał, bo nie można otworzyć okna. To może być również nieprawidłowe oświetlenie, brak okna w pobliżu biurka, praca w odizolowanym miejscu. Frustrujące są również zebrania po godzinach pracy z bliżej nieokreślonym czasem ich zakończenia, kłopoty z dotarciem do miejsca pracy z dalszych miejscowości na określona godzinę,  uzależnienie naszych wyników pracy od pracy innych działów, które albo pracują krócej, albo mają inaczej ustalone priorytety, itp.

Z pozoru drobne przeszkody długoterminowo mogą stać się przyczyną stresu. Pracownik, który będzie codziennie w pracy odczuwał dyskomfort, przestanie zwracać uwagę na realizację zadań, a zacznie się zastanawiać, jak najszybciej zmienić pracę.

Jak widać, czasami wystarczy nieznacznie zmienić coś w naszym otoczeniu, dopracować kwestie współpracy, uzgodnić coś z innymi osobami, działami, aby podnieść komfort pracy pracownika. A o tym, co mogłoby pomóc naszemu pracownikowi, powinien wiedzieć przede wszystkim lider. To jego zadaniem jest właściwa komunikacja, poznanie potrzeb podwładnych, zebranie informacji na temat wszystkich spraw, które mają lub mogą mieć wpływ na pracę i wyniki danej osoby. Jeżeli pracownik odczuwa silny stres związany z pracą, to w dużej mierze jest za to odpowiedzialny bezpośredni przełożony.

W szkoleniach dla menedżerów te kwestie powinny być bardzo szczegółowo omawiane. Od tego ostatecznie zależy sposób postrzegania firmy, opinie na jej temat, no i przede wszystkim wyniki finansowe  firmy. Zestresowany czy wypalony pracownik nie jest pracownikiem efektywnym. Dlatego lider zawsze powinien być uważny na swoich ludzi, musi być dla ludzi, mieć dla nich czas, słuchać ich, a następnie wspierać, pomagać w eliminacji czynników stresogennych,  oraz ułatwiać pracę. Dbajmy więc o rozwój kompetencji społecznych u naszych menedżerów, stawiajmy nacisk na ważność rozmowy, na uwzględnianie wartości innych ludzi, na umiejętność obserwacji. Nie bójmy się elastyczności w pracy i nie lekceważmy sygnałów wysyłanych przez pracowników. Przyczynimy się tym samym do poprawy wizerunku firmy i do jej sukcesu.

Na koniec dodam, że pracownik wcale nie musi umieć rozmawiać z przełożonym, ale przełożony musi umieć efektywnie komunikować się z każdym pracownikiem.

 

 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0