AngażowanieBadaniaEmployer BrandingKomunikacjaRozwójWiedza

Rusza nabór firm otwartych na różnorodność. Do końca lutego zgłoszenia do II edycji Diversity & Inclusion Rating

 

Coraz więcej firm stawia na różnorodność, rozumie i docenia wartość równych szans w miejscu pracy. W odpowiedzi na rosnącą potrzebę podnoszenia jakości zarządzania różnorodnością, Forum Odpowiedzialnego Biznesu zaprasza do udziału w II edycji Diversity & Inclusion Rating. To narzędzie, które wspiera przedsiębiorstwa w budowaniu włączającej kultury organizacyjnej.

Diversity & Inclusion Rating to nowa inicjatywa Forum Odpowiedzialnego Biznesu, która powstała przy współpracy ekspertów Deloitte. Skupia firmy, które czerpiące siłę z potencjału różnorodnych pracowników i pracowniczek. Narzędzie umożliwia ocenę poziomu zaawansowania firmy w zakresie zarządzaniu różnorodnością oraz budowaniu otwartego, włączającego miejsca pracy.

Nabór firm do II edycji zestawienia liderów zarządzania różnorodnością trwa do końca lutego br. Wyniki zostaną ogłoszone w maju br. podczas VII Ogólnopolskiego Dnia Różnorodności, organizowanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu w ramach Karty Różnorodności. Szczegółowe informacje, w tym harmonogram, dostępne są na stronie http://odpowiedzialnybiznes.pl/karta-roznorodnosci/rating/

Zarządzanie różnorodnością to strategia, której realizacja wiąże się z nieustannym doskonaleniem. Tworzenie włączających miejsc pracy to długotrwały proces, w którym warto mieć świadomość przebytej drogi oraz nowych wyzwań, które przynosi zmieniające się otoczenie firmy. Diversity & Inclusion Rating pozwala sprawdzić, jakie efekty przynoszą prowadzone działania oraz w jaki sposób wpływają na biznes. Udział w D&I Rating umożliwia także porównanie, gdzie firma plasuje się, jeśli chodzi o konkurencję oraz inne podmioty stawiające na budowanie włączającej, otwartej na różnorodność kultury organizacyjnej. Warto postawić na profesjonalizację działań w tym zakresie, by móc w większym stopniu i bardziej efektywnie korzystać z potencjału organizacji inkluzywnej oraz skutecznie zakomunikować szerokiemu gronu interesariuszy otwartość firmy na różnorodność – mówi Marzena Strzelczak, dyrektorka generalna i członkini zarządu Forum Odpowiedzialnego Biznesu, koordynującego Kartę Różnorodności w Polsce.

Według najnowszego raportu Deloitte „Czwarta rewolucja przemysłowa: gotowi i odpowiedzialni” coraz więcej firm modyfikuje role swoich organizacji i większy priorytet nadaje szeroko pojętemu interesowi publicznemu. Jak wynika z naszego badania 39 proc. organizacji kładzie nacisk na kwestie społeczne (wpływ na społeczeństwo, środowisko naturalne, gospodarkę) ze względu na klientów, czy inwestorów, a 22 proc. pod presją pracowników. Ci ostatni, w coraz większym stopniu podkreślają wagę tworzenia kultury współpracy w swoich organizacjach, w której docenia się indywidualne pomysły i podejście oraz znaczenie włączenia społecznego, jako ważnego elementu funkcjonowania firm. Tym bardziej istotne staje się budowanie miejsc pracy w oparciu o różnorodność i inkluzywność, które mają dać bazę do bardziej efektywnych i innowacyjnych działań, a także zagospodarowywać ogromny potencjał tkwiący w niehomogenicznych zespołach – mówi Rafał Rudzki, Partner Associate w zespole ds. zrównoważonego rozwoju w Polsce i Europie Środkowej.

Diversity & Inclusion Rating jest narzędziem stworzonym na podstawie doświadczeń i metodyk polskich i międzynarodowych. Zostało zaprojektowane, by mierzyć poziom zaawansowania firmy w procesie budowania włączającej organizacji. Pozwala na obiektywną i przejrzystą ocenę zarządzania różnorodnością w organizacji. Pracodawca może ją wykorzystać m.in. do wyznaczenia mierzalnych celów i budowy planów działań. Poddanie się ocenie pozwala lepiej zdefiniować szanse i ryzyka związane z zarządzaniem różnorodnością oraz obszary do rozwoju w procesie budowania włączającej organizacji, otwartej na różnorodne pracowniczki i pracowników.

Narzędzie obejmuje 4 obszary tematyczne:

  • Podstawy zarządcze
  • Programy działań
  • Wskaźniki rezultatów
  • Budowanie zaangażowania.

Pytania w ramach kwestionariusza zostały przygotowane z uwzględnieniem wytycznych ISO 26000 (w zakresie wybranych obszarów społecznej odpowiedzialności m.in. praw człowieka oraz praktyk z zakresu pracy), GRI Standards (w zakresie różnorodności i równości szans), a także wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych (w zakresie zaleceń dotyczących Zatrudnienia i stosunków pracowniczych).

Szczegółowych informacji o narzędziu udzielają Katarzyna Mróz, menedżerka projektów Forum Odpowiedzialnego Biznesu: katarzyna.mroz@fob.org.pl  oraz Marta Orzęcka, Senior Consultant w zespole Sustainability Consulting Deloitte Polska: morzecka@deloittece.com

Podsumowanie pierwszej edycji Diversity & Inclusion Rating

Skład pierwszej edycji ratingu Diversity & Inclusion został ogłoszony 21 października podczas uroczystej gali Konkursu Raporty Społeczne na Giełdzie Papierów Wartościowych. Wśród liderów zarządzania różnorodnością przoduje branża finansowa i usług profesjonalnych: BNP Paribas Polska, Citi w Polsce, DNB Bank Polska, ING Bank Śląski oraz NatWest Poland. Podsumowanie I edycji Diversity & Inclusion Rating na stronie Karty Różnorodności: http://odpowiedzialnybiznes.pl/karta-roznorodnosci/aktualnosci-karta/stawianie-na-roznorodnosc-moze-przyniesc-korzysci-biznesowe-branza-finansowa-i-uslug-profesjonalnych-przoduje-w-pierwszej-edycji-diversityinclusion-rating/ 

***

Karta Różnorodności, koordynowana w Polsce od 2012 roku przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu, ma na celu zachęcanie pracodawców w Polsce do aktywnego przeciwdziałania dyskryminacji oraz upowszechnianie tworzenia otwartych na różnorodność i włączających miejsc pracy. www.kartaroznorodnosci.pl

 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0