Zarządzanie zasobami ludzkimi w otoczeniu międzynarodowym

12Książka pt.: „Zarządzanie zasobami ludzkimi w otoczeniu międzynarodowym” autorstwa Sylwii Białas stanowi kompletną i kompetentną bazę wiedzy teoretycznej na temat zagadnienia kultury międzynarodowej w świecie biznesu. Klasyfikuje i w jasny sposób przybliża typologie kultur narodowych oraz klasyfikacji kulturowe. Przystępnie objaśnia wpływ kultury na poszczególne procesy HR (m.in. dobór pracowników, kształtowanie systemu wynagrodzeń, okresowych ocen pracowniczych, etc.).

 

 

 


„Zarządzanie zasobami ludzkimi w otoczeniu międzynarodowym” jest bogatą i solidną bazą wiedzy na temat kultur narodowych. Zdecydowanie mocną stroną pozycji jest rozdział, w którym autorka przedstawia czytelnikowi modele zarządzania w poszczególnych grupach kulturowych oraz w konkretnych krajach (kraje wschodnioazjatyckie, anglosaskie, europejskie m.in. Niemcy, Szwecja, Japonia, Stany Zjednoczone). Plusem jest również rozdział poświęcony problemom, które mogą pojawić się przy próbie wprowadzenia tych samym rozwiązań w różnorodnych obszarach kulturowych.
Książce brakuje praktycznych przykładów wprowadzania zmian w organizacji czy przykładów konkretnych firm ilustrujących charakteryzowane grupy kulturowe i kraje.  Przydałoby się więcej wypowiedzi ekspertów i praktycznych wskazówek oraz studium przypadku firm zagranicznych otwierających swoje siedziby w Polsce. Myślę, że takie przykłady znakomicie uzupełniłyby zebraną w książce wiedzę teoretyczną.
Książkę poleciłabym osobom, które przygotowują się do przeprowadzenia fuzji organizacji wywodzących się z różnych grup kulturowych; osobom odpowiadającym za pracę zespołów międzynarodowych; HR Business Partnerom międzynarodowych organizacji – pozycja ta, ze względu na solidną porcję wiedzy teoretycznej z pewnością zapewni odpowiednie zaplecze merytoryczne dla osób decyzyjnych i kształtujących kulturę organizacyjną firmy. Pozycja ta może być również atrakcyjna dla osób naukowo interesujących się wpływem kultur narodowych na działanie organizacji.

 

Zarządzanie zasobami ludzkimi w otoczeniu międzynarodowym
Autor: Sylwia Białas
Wydawnictwo Naukowe PWN, 2013
Oprawa miękka, s. 238

 

 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0