Bezrobocie wysokie, ale przyszłość optymistyczna

file206129382788413 procentowe bezrobocie we wrześniu. To o 5,3 proc. więcej, niż w zeszłym roku, ale mniej niż w ostatnich miesiącach. Jednak patrząc w przyszłość możemy sobie pozwolić na odrobinę optymizmu. Będzie lepiej – prognozuje Tomasz Hanczarek Prezes Zarządu Work Service S.A.

Najnowsze badania GUS wskazują, że stopa bezrobocia wynosiła we wrześniu 13 proc. Oznacza to, że w Polsce jest 2 mln 083 tys. bezrobotnych. To o 104,1 tys. osób więcej, niż w zeszłym roku, jednak możemy mieć nadzieję, że negatywny trend ma się ku końcowi. – Podtrzymujemy naszą rekomendację, zakładającą, że do końca roku stopa bezrobocia w Polsce sięgnie 13,5 % – mówi Tomasz Hanczarek Prezes Zarządu Work Service S.A. – W okresie zimowym stopa bezrobocia zawsze rośnie, w grudniu zeszłego roku wynosiła 13,4 proc., dlatego nasza prognoza jest optymistyczna zarówno dla gospodarki, jak i dla rynku pracy. Widać na rynku pewne pozytywne symptomy wskazujące, że sytuacja będzie się polepszać. Wierzymy, że w perspektywie najbliższych 3-4 lat osiągnięcie jednocyfrowego poziomu bezrobocia jest możliwe – dodaje Tomasz Hanczarek.

 

Mimo pozytywnych prognoz na przyszłość symptomy kilkuletniego kryzysu są stale widoczne.

Aż o 63,6 proc. wzrósł odsetek bezrobotnych zwolnionych z przyczyn dotyczących zakładów pracy. – To wynik jednoznacznie wskazujący na problemy, z jakimi borykały się w tym roku firmy. Wiele z nich zbankrutowało lub miało na tyle niski poziom zamówień, że musiało zwolnić część załogi. Ale to już końcówka zapowiadanych wcześniej zwolnień grupowych, które wynikały z dekoniunktury gospodarczej – wyjaśnił Krzysztof Inglot Dyrektor Działu Rozwoju Rynków w Work Service S.A.

Analizując branże największy procentowy spadek zatrudnienia względem zeszłego roku zauważamy w budownictwie – o 7,1 proc. (37 tys. osób), handlu pojazdami samochodowymi o 3,5 proc. (3 tys. osób) oraz obsłudze rynku nieruchomości o 2,5 proc. (3 tys. osób). – Taki stan rzeczy wywołany jest brakiem nakładów na infrastrukturę. Na rynku nieruchomości kryzys zagościł na dłużej, kredyty mieszkaniowe nie są już tak szeroko dostępne jak kiedyś i ludzie przestali kupować mieszkania. Budowlańcom pozostał wyjazd za granicę, gdzie jest praca i to za dużo wyższe pieniądze. Agentom nieruchomości radzimy przekwalifikowanie się, ponieważ inne branże chętnie przyjmą nowych sprzedawców – dodaje Krzysztof Inglot.

źródło: Work Service S.A.

 

1 komentarz
  1. Reply
    Martyna 6 listopada 2013 at 11:18

    Największym problemem społeczno-ekonomicznym, z którym polskie społeczeństwo musi się obecnie zmierzyć jest wysoki poziom bezrobocia. Pomimo obecności Polski w Unii Europejskiej, poprawa na rynku pracy jest znikoma i daleka od oczekiwań osób bezrobotnych. Wiele młodych ludzi kończąc studia nie może znaleźć pracy. Decydują się na wyjazd za granicę i na prace na zmywaku czy na budowie. Tak się dzieje niestety coraz częściej. Młodzi ludzie po studiach z wysokimi kwalifikacjami musza „uciekac” za granice w poszukiwaniu jakiejkolwiek pracy. Wielu z moich znajomych tak właśnie postąpiło. Sądzę, że jeśli sytuacja się nie poprawi i bezrobocie nadal będzie tak wysokie będę zmuszona postąpić tak samo. Można zauważyć, że jeżeli ktoś ma znajomości to jakiś etat zawsze się dla niego znajdzie, mimo że nie ma kwalifikacji do pracy na danym stanowisku. Teraz nie wystarczy mieć wysokie wykształcenie, jeżeli nie ma się znajomości nie zawsze uda się dostać prace. Oczywiście nie zawsze tak jest, ale nie raz spotkałam się z takimi sytuacjami. Mimo że statystyki w ostatnich miesiącach się poprawiły praktycznie nie są zauważalne. Technika szybko się rozwija i wiele prac, które mogliby wykonywać ludzie teraz robią maszyny. Jest to oczywiście szybsze i być może bardziej precyzyjne, ale niestety zabiera miejsca pracy.
    Martyna Różańska

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0