IT porzuca etat?

file0001887785686Wciąż większość pracowników decydując się na formę zatrudnienia chętniej wybiera etat. Tymczasem pracownicy branży IT coraz częściej sięgają po pracę na kontrakcie. Czy w przyszłości sektor IT odejdzie od zatrudniania na etacie? Eksperci agencji doradztwa personalnego Experis IT są ostrożni w wypowiadaniu tak rewolucyjnego stanowiska,  jednak zauważają zdecydowany wzrost zainteresowania kontraktową formą zatrudnienia zarówno pośród specjalistów IT, jak i współpracujących z nimi pracodawców.   

Rynek IT jest na tyle dynamiczny, że specjaliści tej branży nie obawiają się braku w umowie zapisu o stałym zatrudnieniu i zwykle chętnie decydują się na pracę w oparciu o kontrakt. Podstawową różnicą pomiędzy kontraktem a umową o pracę jest przede wszystkim swoboda w określeniu warunków współpracy, takich jak np. jej przedmiot, ocena realizacji zobowiązań i ich powiązanie z wynagrodzeniem za wykonywane działania. W zależności od zlecenia i ustaleń pomiędzy stronami, w umowie uwzględnione mogą być takie kwestie jak czas trwania projektu, okres wypowiedzenia umowy, czy informacje o dniach wolnych. Jednym z ważnych kryteriów, który decyduje o przejściu z umowy o pracę na kontrakt jest większa swoboda wykonywania pracy, a także większa korzyść materialna.

Na rynku pracy obserwujemy wzrost zainteresowania pracowników IT pracą kontraktową, – zauważa Dagmara Wilińska, Experis IT. – To świetna forma dla osób które lubią dynamikę w projektach, różnorodność technologiczną lub też które lubią podróżować i w elastyczny sposób zarządzać swoim życiem zawodowym. Najchętniej decydują się na nią doświadczeni specjaliści IT, osoby posiadające w tej branży unikatowe umiejętności lub też konsultanci, którzy zazwyczaj pracują projektowo. Wynika to z posiadanego przez nich doświadczenia i zbudowanej na rynku pozycji. Cenionym specjalistom, o poszukiwanych umiejętnościach, kontraktowa forma współpracy pozwala też na bycie dyspozycyjnym dla kilku zleceniodawców jednocześnie. Młodsze osoby, dopiero rozpoczynające karierę zawodową, wciąż wprawdzie jeszcze z rezerwą podchodzą do tej formy współpracy, bardziej ceniąc poczucie bezpieczeństwa. To jednak tylko pewien początkowy etap, który muszą przejść. Po paru latach zdobywania doświadczenia i zwiększeniu pewności siebie, sami często pytają nas o możliwość takiej współpracy – wyjaśnia przedstawiciel Experis IT.

Doświadczonych informatyków do sięgania po kontrakt kusi kilka istotnych argumentów. Współpraca na jego zasadach pozwala na większą swobodę decyzyjną pracownika, naturalną przy samo zatrudnieniu. Ułatwia zdalne wykonywanie pracy, a także nienormowany czas jej trwania. Daje też możliwość uczestnictwa w ciekawych i różnorodnych projektach, czasem nawet kilku jednocześnie. Kontraktor może też skorzystać z wielu dróg obniżenia obciążeń podatkowych czy też składek na ZUS, czego nie zyskałby pracując na etacie. Na taką formę rozliczenia z pracownikiem najczęściej decydują się oddziały międzynarodowych firm, które mają swoje siedziby w naszym kraju. Chętnie sięgają po nią także mniejsze firmy, choć te równie często wybierają też i inne sposoby rozliczenia. Pracodawcami, którzy korzystają z kontraktowej formy współpracy są również firmy, które mają do wykonania projekt lub też kilka projektów, nie posiadają jednak zasobów ludzkich pozwalających zrealizować wyznaczone zadania w odpowiednim terminie. Kontraktowa forma współpracy pozwala na zoptymalizowanie kosztów administracyjno-kadrowych takiego pracodawcy.  Zleceniodawcą dla osoby zatrudnionej na kontrakcie może być zarówno bezpośredni pracodawca, jak i agencja zatrudnienia, która jest swojego rodzaju pośrednikiem pomiędzy firmą a realizującym na jej rzecz zadania pracownikiem.
źródło:  Experis IT

 

 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0