Nuda w pracy

aaaNuda w pracy – problem z pozoru prozaiczny i wyśmiewany przez tych, którzy z powodu natłoku obowiązków zmagają się z nadmiernym stresem i nie dotrzymują narzuconych przez szefa terminów. Jednak poczucie znudzenia w pracy towarzyszy wielu osobom i powoduje ogromną frustrację. To problem, który nie pozwala doznać uczucia spełnienia w pracy, a ponadto prowadzi do utraty koncentracji i popełniania błędów. Dlatego nie wolno go bagatelizować.

Według wyników badań przeprowadzonych przez paryski Instytut Badań nad Gospodarką Coe-Rexecode, Polacy zajmują trzecie miejsce na liście najbardziej pracowitych Europejczyków. Jednak eksperci biją na alarm – coraz częściej mówi się, że nie pracujemy efektywnie, a w pracy się… nudzimy. „Do poczucia satysfakcji z pracy i spełnienia zawodowego niezbędne są nowe wyzwania. Pracownik, który jest znudzony codziennymi obowiązkami, postrzega swoją pracę jako monotonną i nużącą, z czasem jest coraz bardziej sfrustrowany, a przez to nie pracuje wydajnie i zaczyna popełniać błędy. Dobry menedżer powinien zauważyć, kiedy w zespole zaczyna panować znudzenie, i nie czekać z reakcją” – tłumaczy Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl. Jeśli jednak czujesz, że ten problem dotyczy również Ciebie, możesz sam podjąć walkę z nudą w pracy. Jak to zrobić?

 

Małe kroki to wielka zmiana

Małe modyfikacje codziennej rutyny mogą zmienić Twój dzień pracy w mniej przewidywalny. Poproś przełożonego o pomoc w zmianie biurka, całego biura lub rozpoczęcie pracy zdalnej. Nawet zamienienie się na biurka z sąsiadującym współpracownikiem może dać Ci świeższe spojrzenie. A może pomyśl o zmianie środka komunikacji – w słoneczne dni przejedź się rowerem, podróżuj z kolegą z pracy lub po prostu zmień trasę.

 

Więcej komunikacji bezpośredniej

Wysyłaj mniej e-maili, a w zamian rozmawiaj ze współpracownikami. To pomoże Ci przezwyciężyć biurową nudę. Natomiast jeśli musisz zrobić zadanie, które wymaga od Ciebie spędzenia kilku godzin przed komputerem, lepiej zarezerwuj je na poranek, kiedy masz więcej energii. Zadania, które lubisz, zostaw na popołudnie.

 

Bądź aktywny i szukaj wyzwań

Rozmowa z szefem na temat tego, jak czujesz się w pracy, jest świetnym pomysłem. Być może przełożony podpowie Ci, jak poprawić swoje samopoczucie. Jeśli powodem Twojej nudy są nieciekawe zadania, zapytaj szefa, czy mógłbyś zająć się czymś innym – bardziej odpowiedzialnym i ekscytującym.

 

Pomyśl o szkoleniu

Jeśli są jakieś obszary, które mógłbyś poprawić, zapisz się na dodatkowy kurs lub szkolenie. To nie tylko podniesie Twoje kwalifikacje, ale być może obudzi w Tobie pasję. Jeśli masz jakąś szczegółową wiedzę, zawsze możesz podzielić się nią ze współpracownikami w ramach szkolenia wewnętrznego. Taki wkład przypomni Ci, ile jesteś wart i dlaczego wybrałeś właśnie tę ścieżkę kariery.

 

Ten sam zawód, nowa branża

Jeśli zdecydowałeś się na zmianę pracy, sprawdź, czy mógłbyś nadal wykonywać ten sam zawód, ale w innym sektorze, który bardziej współgra z Twoimi zainteresowaniami. Dla przykładu: księgowy interesujący się sportem z pewnością spełni się zarządzając finansami ulubionej sportowej drużyny. Taka zmiana pozwoli spróbować czegoś  wystarczająco innego, aby ożywić Twoją karierę zawodową bez drastycznych posunięć

 

źródło: monsterpolska.p

 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0