Kto nie dostanie nagrody za staż pracy?

file000192352681Sąd Najwyższy wydał orzeczenie określające komu i dlaczego należą się nagrody jubileuszowe. SN w oparciu o ustawę kominową starał się ustalić, czy dyrektorowi szpitala jako pracownikowi przysługuje prawo do uzyskania nagrody jubileuszowej. Z mocy ustawy należy się ona każdemu pracownikowi placówki po spełnieniu warunku długoletniego stażu pracy w danym zakładzie.

Zgodnie z art. 62a ustawy z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej nagroda jubileuszowa przysługuje każdemu pracownikowi po raz pierwszy po 20 latach pracy i następnie, co 5 lat. W rozpatrywanej sprawie pojawiły się wątpliwości, czy na przeszkodzie przyznaniu tego świadczenia nie stoi ustawa kominowa. Ustawa ta określa limit wynagrodzenia kadry zarządczej podmiotów publicznych. Zgodnie z  art. 5 dyrektorowi placówki szpitalnej przysługuje wyłącznie wynagrodzenie miesięczne.

 

SN wydając wyrok stwierdził, że nagroda jubileuszowa stanowi w rzeczywistości premię przyznawaną automatycznie po spełnieniu określonych ustawowo warunków. Sąd uznał więc, że nagroda jubileuszowa ma charakter wynagrodzeniowy i przez to podlega pod ustawę kominową.

 

Wyrok Sądu Najwyższego z 6 sierpnia 2013 r., sygn. akt II PK 43/13.

 

 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.





Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0