Rezerwując hotel dla pracownika lub wynajmując pokój w innej miejscowości w związku z wyjazdem służbowym podatnik nie ma prawa do odliczenia VAT, mimo że dokonuje tych zakupów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Prawo do odliczenia obowiązuje tylko w wypadku, gdy usługi noclegowe stanowią część usługi kompleksowej, która jest niepodzielna.
Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku VAT należnego nie stosuje się do kupowanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, bez względu na to, czy nabywana usługa jest ściśle związana z prowadzoną działalnością gospodarczą. – Przedsiębiorca nabywając usługi noclegowe nie ma prawa do odliczenia podatku od towarów i usług. Jeżeli wyjeżdża w związku ze sprawami służbowymi i płaci za usługi noclegowe, kwotę, którą płaci, będzie mógł rozliczyć tylko i wyłącznie w kosztach uzyskania przychodów – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Katarzyna Rola-Stężycka, ekspert Tax Care.
Omawiane ograniczenie w prawie do odliczenia jest zgodne z prawem UE. Prawo odliczenia VAT przy nabyciu usług noclegowych istnieje jedynie w wypadku, gdy są one częścią większej, kompleksowej usługi. – Jeżeli przedsiębiorca kupuje usługi noclegowe w całym pakiecie obejmującym szerszy zakres usług, w których usługa noclegowa jest tylko i wyłącznie jedną z części składowych, to w takiej sytuacji z tej usługi głównej prawo do odliczenia będzie możliwe do zrealizowania. Odliczenie przysługuje tylko w takim wypadku. Natomiast jeżeli jest to prosty zakup usługi noclegowej związany z prowadzoną działalnością gospodarczą, to tego prawa przedsiębiorca nie ma – podsumowuje ekspertka.
Aby skorzystać z prawa do odliczenia VAT przy usłudze kompleksowej, podatnik musi wykazać, że nabywane usługi noclegowe będą stanowiły usługi pomocnicze, wchodzące w skład usługi kompleksowej. Jeśli w danym przypadku kilka świadczeń obejmuje jedną usługę, taka usługa nie może zostać podzielona pod względem podatkowym, a w konsekwencji istnieje prawo do odliczenia podatku.
źródło: Newseria