Senat w dniu 12 lipca 2013 r. przyjął nowelizację ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz kilka innych ustaw przyjętą przez Sejm. Nowelizacja ma wejść w życie 1 września.
Nowelizacja zawiera propozycje zmiany zasad dotyczących ubezpieczenia społecznego dla osób nieaktywnych zawodowo związku z wychowywaniem dziecka. Nowelizacja poszerza grupę osób, którym będą opłacane z budżetu państwa składki emerytalne i rentowe. Będą to zatrudnieni na umowę – zlecenie, prowadzący firmy, a także osoby dotąd nieubezpieczone lub ubezpieczone w KRUS.
Dla osób mających co najmniej sześciomiesięczny staż ubezpieczeniowy bezpośrednio przed skorzystaniem z możliwości ubezpieczenia w związku z opieką nad dzieckiem – będzie to 60 proc. prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Dla osób bez stażu ubezpieczeniowego, bezrobotnych oraz ze stażem krótszym niż półroczny – będzie to 75 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Nowelizacja zakłada, że w przypadku osób, które mają co najmniej półroczny staż ubezpieczeniowy, budżet będzie finansował składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i zdrowotne. Natomiast w przypadku osób dotychczas nieubezpieczonych, bądź tych, których staż ubezpieczeniowy jest krótszy niż sześć miesięcy, budżet będzie finansował tylko składki na ubezpieczenia emerytalne. Osoby nieubezpieczone, przedsiębiorcy i rolnicy zyskają analogiczne uprawnienia, jak pracownicy korzystający z urlopów wychowawczych. Osoby dotąd nieubezpieczone będą mogły samodzielnie wybrać system ubezpieczeń (ZUS lub KRUS).
źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej