Stress interview, wyzwaniem dla rekrutera

19-08-8W dobie kryzysu, braku równowagi na rynku, rosnącej konkurencji pracownicy borykają się ze stresem,  zadaniami do zrobienia „na wczoraj”, „ już, szybko, teraz”! Jak sprawdzić, czy  kandydat ze świetnym cv, ogromną wiedzą merytoryczną jest odporny na stres?

 

 

Chcąc zatrudnić nowego pracownika i sprawdzić jego reakcję na sytuacje stresowe, zaczęto przeprowadzać „stres interview”, tzw. stresującą rozmowę.  Podczas takiej rozmowy obserwuje się postawę, którą reprezentuje kandydat. Rekruter ocenia, w jaki sposób kandydat reaguje na stresujące pytania czy dziwne i niespodziewane zachowania z jego strony. W tego typu rozmowach w zasadzie nie liczy się odpowiedź, lecz opanowanie, zachowanie zimnej krwi przez odpowiadającego. W pracy zawodowej, pracownik może spotkać się z różnymi nietypowymi sytuacjami i ludźmi. Dlatego osoba rekrutująca, podczas takiej rozmowy sprawdza czy potencjalny pracownik, potrafi wybrnąć z sytuacji stresowej, nie tracąc przy tym równowagi i udzielając spokojnych odpowiedzi. Oczywiście rekruter na pytanie o przepis na jajecznicę nie spodziewa się nie przepisu, ale grzecznej, opanowanej odpowiedzi np. „Przepraszam, ale nie uważam, żeby moje zdolności kulinarne miały wpływ na wykonywanie pracy na stanowisku, o które się staram”.

 

Przed osobą rekrutującą stoi nie lada wyzwanie. Nie dość, że sama musi być opanowana i ową grę  doprowadzić do końca, cały czas starając się wyprowadzić „rywala” z równowagi. Świadomy kandydat wie, że taka rozmowa może mieć miejsce.  Nie daje się sprowokować, ma przygotowane odpowiedzi na pytania, które uda mu się przewidzieć. Osoba rekrutująca powinna być do takiej rozmowy bardzo dobrze przygotowana. Istnieje ryzyko, że jej zachowanie zostanie odebrane jako brak profesjonalizmu i kultury, a przecież jesteśmy w trakcie pracy lub reprezentujemy klienta i firmę. Rozmowa ta nie może być prowadzona w sposób obraźliwy, niestosowny czy wskazujący na brak szacunku.

 

Najczęściej stosowane techniki i zachowania w stresujących rozmowach kwalifikacyjnych:

•    cytowanie po osobie rekrutującej irytujących odpowiedzi
•    podważanie autorytetu bądź wchodzenie w dyskusje z kandydatem
•    odbieranie telefonów w czasie rozmowy, wychodzenie z sali, żucie gumy, jedzenie
•    Zniecierpliwiony i niesympatyczny ton osoby rekrutującej
•    zadawanie pytań nie związanych z stanowiskiem, na które jest nabór

 

Pamiętaj! Obowiązkiem każdej osoby rekrutującej i przeprowadzającej rozmowę stresującą jest poinformowanie kandydata, że został on poddany technice rekrutacji, jaką jest „stress interview”!

 

 

Paulina Kruk, Personia

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0