HR’owcy spółek giełdowych o roli zarządzania zasobami ludzkimi w budowaniu strategii firmy

file0001803541457II Kongres Human Resources Spółek Giełdowych SEG był okazją dla przedstawicieli działów zarządzania zasobami ludzkimi emitentów giełdowych do wymiany doświadczeń i przedyskutowania bieżących trendów. Tematem Kongresu, który odbył się 12-13 marca 2013 roku w Ossie, było zarządzanie zasobami ludzkimi w spółce giełdowej w warunkach niepewności.

 

Kongres rozpoczęło wystąpienie pani Marzeny Herzig, Psychologa Reprezentacji Polski Siatkarzy – Wicemistrzów Świata 2006, która podzieliła się z uczestnikami doświadczeniami na temat trudności w budowaniu i prowadzeniu zespołu. Pierwszego dnia w ramach dwóch dyskusji panelowych rozważano temat znaczenia aspektów psychologicznych w zarządzaniu kadrami i zmianami, a także debatowano o możliwościach ograniczenia kosztów pracy poprzez zwiększenie efektywności.

 

Działy HR sprawują niezwykle odpowiedzialną rolę w firmie, ponieważ to one odpowiadają zazwyczaj za budżet na wynagrodzenia, proces rekrutacji, kształtowanie polityki motywacyjnej, szkolenia, komunikację wewnętrzną i wiele innych zadań. Wszystkie te funkcje są bardzo istotne, bo od tego jak są wypełniane zależy nastawienie pracowników do firmy. Dział HR powinien być z jednej strony „czujnikiem” nastrojów panujących wśród pracowników i na bieżąco na te nastroje reagować, z drugiej strony HR’owcy muszą twardo pilnować budżetu wynagrodzeń i proponować optymalne dla firmy rozwiązania. Uczestniczy Kongresu mieli okazją porozmawiać, jak kształtować politykę zarządzania kadrami w obliczu przedłużającego się kryzysu gospodarczego z którym muszą walczyć firmy, jak pogodzić motywację pracowników z optymalizacją kosztów i efektywnością. – Mirosław Kachniewski, Prezes Zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych.

 

Drugiego dnia w czasie zajęć praktycznych w formie warsztatów poruszono takie tematy jak:

•    Psychologia zmiany – wpływ typów osobowych na reakcję na zmiany, zarządzanie oporem wobec zmian i motywacja do zmiany z uwzględnieniem różnych typów osobowych.
•    Zarządzanie zmianą jako kompetencja organizacji – zwiększanie otwartości pracowników na zmiany i ułatwianie wdrażania dzięki prostym, systemowym rozwiązaniom integrującym działania HR, biznes i zarządzanie projektami.
•    Globalny program motywacyjny – czy sprawdzi się w Polsce?
•    Metody pomiaru efektywności organizacyjnej, sposoby optymalizacji – przygotowanie planu B w niepewnych czasach.
•    Dlaczego nie tak łatwo stworzyć team? Dynamika zespołów menedżerskich w czasach trudnych i nie tylko.
•    Niestandardowe formy zatrudnienia – narzędzie ochrony przed zmienną koniunkturą.
•    Psychologia motywacji: mechanizmy prokrastynacji i metody przeciwdziałania.
•    Współpraca ze związkami zawodowymi w świetle uchwały Sądu Najwyższego w sprawie zakazu żądania ujawnienia listy członków związków zawodowych. Zmiana Kodeksu Pracy w zakresie przedłużenia do 12 miesięcy okresu rozliczeniowego czasu pracy.
•    Optymalizowanie kosztów wynagrodzeń na wybranych przykładach. Zmiana struktury wynagrodzeń, nowe versus tradycyjne systemy świadczeń, restrukturyzacja nagród i odpraw.

 

Ciekawym i mało wykorzystywanym w Polsce rozwiązaniem, które omawialiśmy na Kongresie jest praca tymczasowa. Zatrudnianie pracowników w tej formie pozwala na większą elastyczność firmy i dostosowanie zasobów ludzkich do koniunktury czy sezonowości. Rozwiązanie to można stosować nie tylko w przypadku zapotrzebowania na pracowników niższego szczebla, jak powszechnie się kojarzy, ale również w celu pozyskania wysokiej jakości specjalistów, którzy oferują firmie swoje usługi na określony czas. – dodaje Mirosław Kachniewski, Prezes Zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych.

 

Gospodarzami Kongresu byli: Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, BPI Polska, PwC, Amrop, DLA Piper Wiater, Centrum Medyczne ENEL-MED,  HR Partner,  Mercer Marsh Benefits oraz Unicomp-WZA.

 

Więcej informacji na stronie www.seg.org.pl

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0