Samoświadomość – największe wyzwanie HR 2013

file6761261730449Obyś żył w ciekawych czasach! mawiali Chińczycy. Rok 2013 z pewnością będzie ciekawy. Niektórzy spodziewają się, że trudny i kryzysowy. Inni wypatrują swoich szans i chcą wygrywać właśnie dlatego, że otwierają się nowe możliwości. Henryka Bochniarz – prezydent PKPP Lewiatan powiedziała, że ma nadzieję, że będzie to rok przewartościowania, nowego spojrzenia na priorytety a przede wszystkim na drugiego człowieka i siebie samego. O samoświadomości i roli zarządzania własnymi mocnymi stronami i kompetencjami mówili także inni eksperci branży HR, którzy wzięli udział w konferencji Wyzwania HR organizowanej przez portal rekrutacyjny Pracuj.pl.

 

Konferencja „Wyzwania HR” odbyła się 12 lutego, po raz pierwszy w Warszawie, i zainaugurowała kolejny cykl spotkań poświęcony strategicznej roli HR w organizacjach. Wystąpienie otwierające poprowadził Jacek Santorski – psycholog biznesu z Akademii Psychologii Przywództwa, Values, który do dyskusji zaprosił Henrykę Bochniarz – prezydent PKPP Lewiatan. Wspólnie zastanawiali się nad współczesnym systemem wartości i koniecznością koncentrowania się menedżerów w pierwszej kolejności na sobie, a potem na ludziach i obszarach, którymi zarządzają.

 

81% osób stwierdza, że spędza zdecydowanie za dużo czasu na reagowaniu na pojawiające się potrzeby i podejmowanie działań o niskiej wartości dodanej. Tymczasem warto wiedzieć, że kluczem do sukcesu jest odpowiednie zarządzanie. Zarządzanie sobą, zarządzanie relacjami i siecią kontaktów oraz zarządzanie ludźmi. I to w tej właśnie kolejności. Zaczynając od uporządkowania siebie, możemy ruszyć dalej by usprawniać inne obszary – powiedział Jacek Santorski.

 

Jego wypowiedź uzupełniła Henryka Bochniarz dodając: Mam nadzieję, że odchodzi już czas ciągłej gonitwy. Na świecie – mimo wielkiego kryzysu – nadchodzi pewne przewartościowanie i trend zwracania uwagi na drugiego człowieka. Nie chodzi już tylko o to by szybciej, więcej, dalej. Ten pęd i gonitwa to też ucieczka od siebie samego. Czasem warto pochylić się nad sobą i odnaleźć swoją ścieżkę.

 

O odnajdywaniu własnej drogi i tożsamości – tym razem w kontekście działów HR- mówiła także Joanna Malinowska-Parzydło z Polskiego Stowarzyszenia Mentoringu: Dzisiejsze pokolenie ma bardzo dużą wiedzę i umiejętności, kluczową rolą HR nie jest zatem szkolenie ale odpowiednie zarządzanie talentem, a przede wszystkim jego umiejętne rozpoznanie i przekierowanie tam, gdzie w organizacji zostanie on najpełniej wykorzystany. Z kolei Renata Wiśniewska z Grupy Onet.pl dostrzegła rolę HR w inspirowaniu pozostałych działów w organizacji, a także generowaniu nowych pomysłów biznesowych. Na przykładzie case study z Grupy Onet.pl uczestnicy konferencji dowiedzieli się, w jaki sposób dział HR może projektować zmiany i zarządzać innowacją w firmie. Przeprowadzony w Onet.pl projekt „MAM!” pozwolił zarówno na zbudowanie nieszablonowych programów motywacyjnych dla pracowników portalu, jak i osiąganie wymiernych efektów biznesowych wynikających z pomysłów, idei lub też sposobów rozwiązania problemów zgłoszonych przez pracowników.

 

Szymon Kudła z Centrum Szkoleniowego JET nawiązał w swoim wystąpieniu do rozpoczętej przez Henrykę Bochniarz i Jacka Santorskiego dyskusji nt. samoświadomości i mniej surowej oceny własnych dokonań. Dobre emocje przekładają się na nasz sukces i jako ludzi, i jako HR-owców, i jako menedżerów. Tymczasem my wręcz polujemy na niedociągnięcia i potknięcia, a przecież dużo więcej można zbudować bazując na dobrych stronach, podkreślając to, co nam wyszło. Czasem wystarczy po prostu świadomie zmienić sposób myślenia i szukać szans w pozornie niesprzyjających warunkach – podkreślał Szymon Kudła.

 

Podczas panelu dyskusyjnego Joanna Malinowska-Parzydło, Renata Wiśniewska i Jacek Santorski zastanawiali się, czy czasy kryzysu będą bardziej szansą czy zagrożeniem dla HR-owców. Wskazany przez panelistów brak elastyczności oraz motywowanie na siłę wymienił w swoim wystąpieniu także Rafał Szczepanik z Training Projects, ukazując najczęstsze błędy szefów HR.

 

Katarzyna Sowińska z PwC przedstawiła wyniki badania „16 badanie CEO Survey – polska perspektywa”, które podsumowała mówiąc: Choć polscy menedżerowie nie są optymistami w horyzoncie 12 miesięcznym, to już ze znacznie większą nadzieją spoglądają w dalszą przyszłość. Natomiast Tina Sobocińska ze Schneider Electric, w swoim wystąpieniu skupiła się na procesie zarządzania talentem w firmie.

 

Konferencję Wyzwania HR w Warszawie zamknęło wystąpienie Izabeli Bartnickiej i Urszuli Zając – Pałdyny z Grupy Pracuj Solutions na temat wartości firmowych. Prelegentki opowiedziały o sposobach na pokonanie trudności w przełożeniu wartości firmowych z czysto teoretycznego zbioru często niezrozumiałych dla pracowników sloganów, na wdrażany w codziennej pracy i bliski pracownikom system zasad.

 

Kolejne spotkanie z cyklu „Wyzwania HR” odbędzie się 17 kwietnia 2013 roku w Krakowie.

 

Źródło: Pracuj.pl

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0