Komfortowe wybory

Znalezienie odpowiednich pracowników to proces kosztowny i czasochłonny. Wiąże się z koniecznością inwestycji w ogłoszenia rekrutacyjne w prasie lub Internecie, przejrzenia coraz częściej setek CV, odbycia licznych spotkań z kandydatami, nierzadko także z potrzebą sprawdzenia referencji i przeprowadzenia specjalistycznych testów weryfikujących kompetencje. To właśnie, dlatego powstały agencje pośrednictwa pracy, które wyręczają pracodawców w tym mozolnym i nierzadko obarczonym sporym ryzykiem procesie.


Niełatwe jest już samo skonstruowanie ogłoszenia o pracę. Współczesne prawo restrykcyjnie podchodzi do wszelkich form dyskryminacji ze względu na płeć, rasę, stan zdrowia, wiek i inne predyspozycje. I jak tu znaleźć właściwego pracownika? Można o pomoc poprosić specjalistę. Dzięki jego wsparciu można oszczędzić czas, zredukować koszty rekrutacji, w zamian dostając kandydata profesjonalnie wyselekcjonowanego, odpowiadającego profilowi firmy, i profilowi stanowiska, na które poszukuje się pracownika. Zazwyczaj, profesjonalne agencje pośrednictwa pracy w ekspresowym tempie, dokładnie badają potrzeby pracodawców i równie sprawnie dokonują wyboru kandydatów do pracy. Jeżeli czyjeś oczekiwania będą wyjątkowo wygórowane, firma przeprowadza szeroko zakrojone poszukiwania na rynku pracy.


Profesjonalnie przygotowany proces selekcji kandydatów przebiega wieloetapowo. Na początku przeprowadza się analizę aplikacji, pod kątem wykształcenia, znajomości języków obcych, doświadczenia oraz posiadania wymaganych uprawnień, gdy branża takich wymaga.


Wymagania pracodawców bywają ponadprzeciętne. Poszukiwani są np. pracownicy władający często dość egzotycznymi językami. Zdarzają się zapytania o kandydatów posługujących się np. językiem norweskim, bez konieczności znajomości języka polskiego. Samodzielne znalezienie takiego pracownika nie należy do najłatwiejszych zadań, ale agencja dysponująca dużą bazą kandydatów, potrafi sprostać i takim wymaganiom – tłumaczy Agnieszka Szlaska, Account Manager firmy Start People.


Gdy już najważniejsze predyspozycje i wymagania zostaną określone, a kandydaci w pierwszej selekcji wybrani, konsultanci agencji pośrednictwa pracy, w wywiadzie pogłębionym sprawdzają kandydata pod kątem kluczowych kompetencji wymaganych na danym stanowisku pracy. Współcześnie, pracodawcy oczekują od kandydatów znacznie więcej niż jeszcze przed kilkunastu laty. Ważne są nie tylko tzw. twarde kompetencje, ale kolosalne znaczenia, dla wielu firm ma poziom motywacji do wykonywania pracy w określonej firmie oraz dopasowanie pracownika do zespołu. Dlatego w procesie selekcji pracowników, wykorzystuje się coraz więcej profesjonalnych narzędzi sprawdzających kandydata pod katem dopasowania do firmy.


Rekrutacja pracownika to kosztowny aspekt działalności firmy. Zazwyczaj pozyskanie pracownika przy pełnym zaangażowaniu czasowym zajmuje od kilku dni do nawet kilku miesięcy. Gdy firma stara się o pozyskanie w jednym czasie kilkunastu lub kilkudziesięciu pracowników, proces ten urasta do naprawdę dużego przedsięwzięcia. Pośrednictwo w tym procesie daje, zatem optymalizację rekrutacji i oszczędność czasu, redukuje koszty wynikające z zapotrzebowania na poddanie kandydata specjalistycznym, a zatem kosztowym testom, które mogą przeprowadzać jedynie osoby do tego uprawnione. Ponadto zewnętrzna obsługa rekrutacji gwarantuje obiektywizm, a nawet prawo do tzw. reklamacji. Jeżeli wybrany w drodze selekcji pracownik z jakichkolwiek powodów nie sprawdzi się lub sam zdecyduje o rezygnacji z pracy, firma pośrednicząca w ramach gwarancji przeprowadza ponowną selekcje kandydatów w ramach poniesionych już przez pracodawcę kosztów.


Rekrutacja za pośrednictwem wyspecjalizowanej firmy pozwala także na pozyskanie cennego pracownika, którego pracodawca sam w wielu wypadkach nie mógłby zrekrutować. Tak dzieje się w przypadku wysoko wykwalifikowanych managerów i specjalistów, którzy miewają dylematy: starać się o pracę u konkurencji czy też nie – tłumaczy Agnieszka Szlaska ze Start People.


Efektem długiego i często mozolnego procesu rekrutacyjnego jest raport, w którym pracodawca dostaje pełną informację o kandydacie zawierającą nie tylko informacje o jego doświadczeniu zawodowym, ale także dokładny opis osoby, jej predyspozycji, analizę zachowań i wiele innych cennych informacji.


Źródło: Start People

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0