Podniesienie wieku emerytalnego demotywuje pracowników

Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Maastricht po reformie emerytalnej w Holandii wykazały, że wydłużenie wieku emerytalnego ma negatywny wpływ na zdrowie i motywację. Diagnozie poddano 11000 holenderskich pracowników i 1600 pracodawców.


Badania przeprowadzone przez dr Raymond’a Montizaan’a z Uniwersytetu w Maastricht w Holandii polegały na porównaniu dwóch grup mężczyzn. Pierwszą grupę stanowili mężczyźni objęci nową reformą systemu emerytalnego, urodzeni w 1950 roku. Do drugiej grupy zakwalifikowano mężczyzn urodzonych w 1949 roku, których nowa reforma nie dotyczyła. Analiza miała na celu sprawdzenie, czy zmiana w systemie emerytalnym wpłynęła na zdrowie mentalne i motywację do pracy osób badanych.


Wyniki pokazały, że przeprowadzona w Holandii nagła zmiana w systemie emerytalnym miała wpływ zarówno na zdrowie psychiczne jak i motywację. Wśród mężczyzn urodzonych w 1950 roku, których rocznik jako pierwszy został objęty nowymi zmianami, zdiagnozowano o 40% więcej przypadków depresji niż wśród mężczyzn urodzonych w 1949 roku. Ponadto mając poczucie, że zmiana w systemie emerytalnym jest niesprawiedliwa, spadła ich  motywacja do pracy.


Założenie, że przedłużenie wieku emerytalnego nie będzie miało wpływu na produktywność pracowników jest błędne. Wskazują na to przeprowadzone przeze mnie badania. Niezwykle istotna jest zatem wiedza o tym, jak utrzymać ludzi w zdrowiu i na tym samym poziomie motywacji, gdy muszą pracować dłużej – mówi dr Raymond Montizaan z Uniwersytetu w Maastricht.


Badanie dotyczyło zmian w systemie emerytalnym w Holandii, które nastąpiły w 2006 roku. Przed reformą Holendrzy mogli przejść na emeryturę w wieku 62 lat i 3 miesięcy, dostając 70% swoich średnich rocznych pensji. Po 2006 roku wysokość emerytury spadła do 64% dla osób urodzonych po 1 stycznia 1950 roku. W celu utrzymania wartości emerytury równej 70% średnich rocznych wynagrodzeń, osoby te muszą pracować 1 rok i 1 miesiąc dłużej.


W Polsce reforma systemu emerytalnego rozpocznie się z początkiem 2013 roku. Wiek emerytalny zarówno dla kobiet jak i mężczyzn zostanie podniesiony do wieku 67 lat. Reforma obejmie kobiety urodzone po 31 grudnia 1952 roku oraz mężczyzn urodzonych po 31 grudnia 1947 r.


Źródło: Maastricht University

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0