Testy osobowości – prawda czy fałsz?

Testy psychologiczne coraz częściej stanowią element procedur selekcyjnych. Czy ich wyniki są jednak wiarygodne? Wiele osób sądzi, że wyniki tych testów, zwłaszcza jeśli mają one postać kwestionariuszy, łatwo jest zafałszować.


Na świecie prowadzi się wiele badań na ten temat. Dziś przedstawiamy wyniki badania* opinii osób różnych zawodów na temat „czy testy osobowości łatwo jest oszukać?” Opinie takie wyrabiamy sobie zwykle częściowo na podstawie własnych doświadczeń a także w oparciu o opinie znajomych osób. W 2009 roku zbadano próbę 240 osób. Wyniki są bardzo ciekawe.


40% wyraziło opinię, że testy łatwo jest „oszukać”. Trochę mniej osób, bo 34% jest przeciwnego zdania. Bardzo ciekawe jest, że ponad ¼ badanych nie ma zdania na ten temat. Choć stosowanie testów psychologicznych w trakcie rekrutacji jest coraz bardziej popularne, wiele osób (ok 26% czyli blisko 1/3), które wypełniają dane testy nie potrafi ocenić ich trafności. Można to tłumaczyć tym, że kandydaci często nie otrzymują informacji zwrotnej o swoich wynikach, więc nie mogą wyrobić sobie poglądu na temat czy udało im się test „oszukać” czy nie.


Warto zauważyć, że udzielenie informacji o wynikach testów jest podstawowym elementem dobrych praktyk psychologicznych. Ważne, żeby psychologowie stosujący testy selekcyjne o tym nie zapomnieli.*Postrzeganie metod rekrutacyjnych przez kandydatów, Agnieszka Grabarz, Izabela Kołodziejska –Makiła, Agnieszka Sokołowska, Agata Szczepanik, Magdalena Szulc, Mariusz Organiściak, Jacek Suchar, Marek Szyrszyng

Źródło: Pracorama.pl

1 komentarz
  1. Reply
    Anna 6 sierpnia 2012 at 16:02

    Jestem podobnego zdania, że testy psychologiczne, czy nawet AC nie zawierające testów, powinny zakończyć się informacją zwrotną dla badanego. Niestety z mojego doświadczenia wynika, że wiele firm robi na tym elemencie oszczędności i opłaca wyłącznie raport zbiorczy dla zleceniodawcy. To znacznie utrudnia psychologiczny aspekt starania się o pracę – jesteśmy poddawani ocenie i nie wiemy jaki był wynik. Bo przecież to, że ktoś nie jest przyjęty do pracy nie znaczy, że jest do niczego, a tak myślą mniej odporni uczestnicy procesu selekcyjnego (zwłaszcza, jesli dłuże poszukują pracy)

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0