Brak gotowości do inwestowania w budowanie relacji może negatywnie wpłynąć na rozwój kariery pracowników. Istnieją sposoby przezwyciężania introwertyzmu oraz redukcji stresu poprzez doskonalenie budowania sieci relacji.
Istnieje wiele dowcipów na temat introwertyków. Jeden z nich jest następujący: jak wielu introwertyków jest potrzebnych, aby utrzymać spotkanie? Odpowiedź: dwóch, dopóki będą mieć laptopy i stałe połączenie z Internetem. Jest to oczywiście stereotyp, który trzeba przezwyciężać.
Pracownicy, którzy są introwertykami walczą na każdym kroku, aby ich stan nie wpłynął na przebieg ich kariery. W zależności od typu swojej pracy muszą tworzyć i utrzymywać relacje ze współpracownikami oraz klientami. Wszelkie spotkania, eventy społecznościowe są dla nich trudnością. Często po przyjściu do domu są wyczerpani psychicznie i fizycznie. Najlepiej dla nich, gdyby mogli pracować w odseparowanych pokojach, gdy nikt by im nie przeszkadzał.
Jak się okazuje populacja introwertyków waha się w Stanach Zjednoczonych pomiędzy 25-49% pracowników. Badania wykazały, że wysokie introwertykami są przeważnie ludzie, którzy mają IQ powyżej 160. Istnieje zatem korelacja między tymi czynnikami. W biznesie jednak inteligencja nie wystarcza jeśli nie potrafi się nawiązywać odpowiednich relacji z ludźmi. Sukces w biznesie co najmniej w połowie zależy od zdolności nawiązywania relacji. Zarówno w wielkich firmach jak i w mniejszych każdy musi zainwestować znaczną porcję czasu w budowanie i udoskonalanie relacji.
Jak myślą introwertycy? Przede wszystkim uważają, że networking jest nudny i bolesny. Zmuszają się do nawiązywania relacji. Muszą jednak zrozumieć, że nawet jeżeli są otoczeni masą ekstrawertyków, jest konieczne, aby zdobyli się na wysiłek. Inaczej ich kariery mogą przestać się rozwijać. Biznes i osobiste możliwość są ściśle związane ze stosunkami jakie zbudują.
Jeżeli już introwertyk utwierdzi się w przekonaniu, że musi zmienić swoje postępowanie powinien wcielać w życie następujące rady:
- Buduj związki i relacje na swoich własnych warunkach. Ważne jest, by taka osoba czuła się komfortowo. Na początek warto ograniczyć się do rozmów z jedną osobą, rzadziej z grupą. Następnie można spróbować stworzyć wartościowy, głęboki związek z niedużą liczbą liderów. Należy unikać dużej ilości powierzchownych znajomości.
- Stwórz dla siebie komfortowe środowisko. Np. jeżeli idziesz na spotkanie i konieczne jest budowanie biznesowej relacji od początku, można spróbować wyobrazić sobie świat widziany z perspektywy drugiej strony. Chodzi o cele i motywacje, obawy i wyzwania, oraz to co może druga strona myśleć o mnie i o mojej firmie. To pomaga w poczuciu komfortu przed spotkaniem, ponieważ przemyślane zostały potencjalne tematy rozmowy.
- Wykorzystywanie zdolności introwertycznych w spotkaniach. Przede wszystkim chodzi o umiejętność słuchania. Warto przed spotkaniem przygotować sobie parę pytań, które mogą pasować do tematu spotkania. Ponadto warto skorzystać z e-maili oraz social mediów na początku relacji.
Żródło: Inc.com