Cztery zasady budowy pozytywnych nawyków

sdfgChcesz wdrożyć nowe, pozytywne, nawyki do swojego dnia codziennego?

 

 

 

 

 
 
 
 
 


 
Po pierwsze warto zrobić na nie miejsce.
 
Właściwa może być zamiana nawyku negatywnego (np. włączanie telewizora bezpośrednio po przyjściu z pracy) na pozytywny (np. wzięcie psa na spacer wcześniej, niż robiłeś to do tej pory). W połączeniu z kolejnymi zasadami łatwiej będzie osiągnąć sukces zmiany.
 
 
Zasada druga – zacznij od czegoś małego.
 
Niewielka zmiana jest łatwiejsza do wdrożenia i łatwiej do niej przywyknąć. Jeśli chcesz zacząć ćwiczyć, zacznij np. od 3 minut albo przebieżki dookoła domu. Niech to będzie coś, co jest trywialnie łatwe i nie sprawi Ci kłopotu, nie zajmie dużo czasu i nie będzie sensu wymyślać wymówki. Jak już wejdzie Ci w krew, zacznij stopniowo zwiększać czas i/lub wysiłek, jaki przeznaczasz na nowy nawyk.
 
 
Zasada trzecia – połącz nowy nawyk z już istniejącym.
 
Wybierz jakiś istniejący nawyk i zaplanuj nową czynność bezpośrednio po nim. Jakie już istniejące nawyki możesz do tego wykorzystać? Jeśli rano myjesz zęby, a chcesz wypijać codziennie szklankę wody – postaw butelkę przy szczoteczce do zębów? Jeśli chcesz więcej czytać, połóż książkę przy paczce z kawą. Jeśli chodzisz na siłownię, a chcesz się uczyć nowego języka – włóż podręcznik do torby z dresem albo wgraj lekcje między piosenki, które słuchasz ćwicząc? Istniejące zwyczaje mogą być świetną drogą dla nowych aktywności.
 
 
Zasada czwarta – praktyka czyni mistrza.
 
Prawdopodobnie będziesz potrzebował sporo czasu, zanim postanowienie stanie się nawykiem. Chociaż możliwe jest wytworzenie nowego nawyku już po 18 dniach regularnych działań,  czasami może Ci to zabrać nawet niemal rok praktykowania, zanim będzie przychodziło bez trudu i odruchowo. Aby przetrwać ten czas, warto się wspomagać. Możesz nastawić sobie przypominacz wykonywania danej czynności – np. regularną notatkę w telefonie. Możesz poprosić przyjaciela, aby Cię dopingował lub po prostu sprawdzał, czy wykonujesz postanowienie regularnie. Możesz też odznaczać wykonanie w kalendarzu (pisałam już o tym, że najefektywniej działa odhaczanie 6 czynności codziennie tych samych przez min. 2 miesiące), a nawet świętować określone okresy wykonania postanowienia.
 
Im bardziej regularnie będziesz praktykował nową aktywność, tym szybciej stanie się ona częścią Twojej codzienności.

 
 
 
 
Image courtesy of FrameAngel/FreeDigitalPhotos.net
 

Z przyjemnością poznamy Twoją opinię

Skomentuj

Wystarczy 5 sekund aby być zawsze na bieżąco.

Zapisz się do naszego newslettera tutaj:

Informacje o najciekawszych artykułach i nowościach w świecie HR.

Dziękujemy za zapisanie do naszego newslettera. Od teraz będziesz na bieżąco ze światem HR.

Share This
HRstandard.pl
Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare
0